| ghitza a întrebat:

Salut.
Ce sunt veniturile neimpozabile si cheltuielile nedeductibile?
Care venituri sunt considerate neimpozabile si care cheltuieli sunt considerate nedeductibile?

Va rog sa nu imi puneti aici articolele 20 si 21 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal.
As dori sa imi explice cineva ce sunt si care sunt cele mai intalnite.
Multumesc!

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

VENITURI NEIMPOZABILE:veniturile prin care se recupereaza cheltuielile pentru care nu s-a acordat deducere la momentul efectuarii lor.Acestea sunt:ajutoarele, indemnizatiile, etc.
CHELTUIELI NEDEDUCTIBILE:sunt sumele/bunurile achizitionate de contribuabil pentru uz personal, contraventiile.Acestea pot fi:sume/bunuri cumparate si utilizate de contribuabil pentru uz personal,dobanzile/majorarile de intarziere,amenzile,confiscarile,penalitatile,impozit pe venit, etc.
Restul, detalii, cauta pe GOOGLE.
Daca ai ceva anume de edificat, cauta pe www.avocatnet.ro,unde iti poate raspunde un expert contabil.