| Dumbi a întrebat:

Ce ziceti de copii care fumeaza la 14 ani…? Am un coleg care fumeaza de la 11-12 ani… Ma-sa stie, dar nu prea i-a facut nimeni. Parinti incompententi, ii mai dau si bani de buzunar…
Ce simt cei care trag in plamani niste "aer" dintr-o buruiana? Nu inteleg oamenii care au inceput sau fumeaza. Am observat un lucru, daca parintii tai fumeaza sunt sanse mici sa fumezi si tu, cel putin asa gandesc eu, pentru ca stii ce poate sa ti se intample. Iar cei care au parinti care nu fumeaza au tentativa de a incerca sa traga si ei un "fum" sa vada cum e, si apoi sa nu mai poata sa se lase de tigari… Stiu pe cineva pe care l-am intrebat de ce fumeaza si mi-a raspuns ca ii place cum sta cu tigara in gura. E asa de important acest lucru?laughing
Cum poti sa iti dai seama daca cineva fumeaza? Am un amic pe care mama l-a vazut fumand, mi-a spus sa vad si eu daca el e, dar eram la pc si nu am apucat sa ma uit pe geam… Stiu ca e acea ingrosare a vocii, am observat la aceea persoana ca i s-a ingrosat putin vocea, de fapt o are putin pitigaiata, si cand rade o are la fel de groasa…
Si de ce unii, toti, nu pot sa se lase de tigari? Eu daca as fuma si as vrea sa ma las pur si simplu nu mi-as mai cumpara, poate unii spun ca e usor de spus, poate asa e, dar si simplu de aplicat…

5 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Cred ca sunt cool daca fumeaza.
E o prostie.

| zurick a răspuns:

Probabil au impresia gresita ca sunt cool daca fumeaza.Am ambii parinti fumatori si nu m-a tentat niciodata ideea de a incerca o activitate care nu imi face bine.
Tu acum spui ca pur si simplu te-ai lasa, dar nu e chiar asa. Daca deja a devenit un obicei, e destul de greu sa te lasi, dar nu imposibil.

| Deaad a răspuns:

"Ce ziceti de copii care fumeaza la 14 ani…? Am un coleg care fumeaza de la 11-12 ani… Ma-sa stie, dar nu prea i-a facut nimeni. Parinti incompententi, ii mai dau si bani de buzunar…"

Oamenii care spun ca generatia asta a inceput sa fumeze de mica, le scot ochii cu Cristi Minculescu, pe care toti il stim de la formatia Iris, fumand de la 10 ani Carpati tari fara filtru.

"Si de ce unii, toti, nu pot sa se lase de tigari? Eu daca as fuma si as vrea sa ma las pur si simplu nu mi-as mai cumpara, poate unii spun ca e usor de spus, poate asa e, dar si simplu de aplicat…"

Apuca-te!
Daca esti asa curios.

Daca nu vrei sa te apuci, atunci nu mai fa supozitii false cu privire la dependenta de tutun.
Toti spunem ca e simplu de lasat.
In primele luni.

| Dumbi explică:

Fiecare tara are o mare parte din populatie, prosti(cocalari inseamna tigani-rromi, nu inseamna ce crezi tu ca inseamna). Crede-ma ca si SUA sau Anglia au… In SUA e mai rau ca la noi, dar acolo s-au maturizat mult mai repede decat la noi si oamenii stiu ce vor.
In 20 de ani generatia ce va avea copii se va schimba, iar mentalitatea este mult mai ok si mai libera numai e cea de comunism cum era odata. Iar viitori parinti, majoritatea, au un grad de gandire mai ridicat decat ce e acum, nu se mai fac copiii asa de repede ca inainte si primul punct se pune pe cariera(eu sunt pro pentru asta cu cariera, dar nu sa fac primul copil dupa 30 de ani…).

| alin1317 a răspuns:

Pentru ca unorca copii (ca cel de 12-13 ani) poate ca nu prea ai ce sa faci. Poate mama lui ii da 5-10 lei de mancare si el isi cumpara tigari. 1 la mana
2 la mana poate fumeaza si ai lui si le fura tigari pe ascuns si le fumeaza
3 la mana poate ia cate 1 leu din portofel si se duce si cumpara o tigara si tot fumeaza. Oricum ar face el poate tot va fuma si de aceea (parerea mea) il lasa sa fumeze. + ca eu cred ca parintii lui merg pe ideea l
"Decat sa fumeze pe ascuns sa dea foc la casa mai bine il las" si aia este si gata.