| ioanamicutica a întrebat:

Baiatul meu tot fumeaza(are 14 ani).A mai fumat pana acum si I-am spus ce poate sa pateasca de la tigari si ca nu sunt bune.Astazi statea pe balcon si fuma(credea ca sunt plecata).El nu stie ca l-am vazut.Cum sa il pedepsesc? Sau sa ii dau si niste palme?

6 răspunsuri:
| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Daca s-a apucat de fumat nu sunt sanse sa se lase prea curand. Chiar daca il bateti el tot o sa fumeze pe ascuns, chiar daca o sa'i luati banii o sa se imprumute la altii sau sa-i ia singur. Puteti sa-i spuneti sa nu mai fumeze in casa si sa fumeze mai putin.

| prizeFTW a răspuns:

Pai,nu cred ca bataia rezolva problemele in familie. Faza "bataia este rupta din rai" este doar o aberatie (scuzati-mi exprimarea dar asa e). Daca il bati nu faci decat sa-l provoci.Adica o palma este bine-venita cand nu asculta.Si eu am mai luat cate o palma uneori, dar bataie niciodata.Probabil aceasta problema are radacini mai adanci.Incercati sa vorbiti cu el si sa vedeti de ce fumeaza. Poate are o problema mai veche, o frica, a patit ceva si nu vrea sa spuna si se consoleaza prin fumat.Este un mod de auto-aparare.Stiu ca multi ma veti injura sau critica pentru ca am zis asta, dar asa este.Copii cu traume psihice(mici sau mari - vechi sau proaspete) isi gasesc refugiul in fumat.Incercati sa-l convingeti ca fumatul nu merita,sa-l sfatuiti sa faca altceva, in loc sa fumeze. Puteti sa-i cumparati plasturi din aceia pentru fumatori. Opriti-l cat mai repede, daca nu fumeaza corect, poate face si cancer oral sau cancer in gat, pe langa cancer la plamani.Adica probabil stiti aceste lucruri. Daca nu merge aruncati-i tigarile, pedepsiti-l (de ex. nu-l lasati cu prietenii sau nu-l lasati la calculator cat credeti) si din cand-in-cand o palma nu strica.Dar nu bataie!

| alleluiaah a răspuns:

PrizeFTW are mare dreptate, dar partial. Cu bataia sau palmele nu o sa rezolvati absolut nimic. La fel si cu pedepsele. Mai rau o sa faceti. O sa ajunga sa fumeze doar ca sa va enerveze si sa vedeti dvs ca nu este atat de prost si ca isi controleaza singur viata. Prin pedepse si palme o sa il indepartati de dvs si nu cred ca asta e ceea ce va doriti. Cu fiecare palma si pedeapsa o sa fiti mai aproape de ceva ce o sa regretati mai tarziu (Nu ma refer ca o sa faca ceva nebunesc, adica sa se omoare, dar mai mult ca sigur o sa va faca sa "platiti" pentru ele intr-un mod sau altul.) Parerea mea este ca ar trebui sa aflati de ce s-a apucat de fumat. Poate sa fie o problema, o frica, cum a zis si prizeFTW, dar poate sa fie si anturajul. Este posibil sa se fi apucat pentru a demostra celor cu care umbla ca este smecher ca fumeaza. Oricare ar fi motivul asigurati-va ca il eliminati. Daca e datorita anturajului sa nu-l obligati sa nu mai stea cu ei absolut deloc pentru ca o va face in continuare oricum. Spuneti-i doar ca nu e un lucru bun pentru el si ca daca nu are ceva folositor de invatat de la ei sa nu ii urmeze. Nu ii spuneti sa-si faca prieteni de la care sa aiba ce invata pentru ca o sa va raciti gura de pomana. In ziua de azi astfel de copii sunt greu de gasit, daca nu imposibil, ceea ce ar insemna sa ramana fara prieteni. Nu ii mai dati bani. Decat maxim 5 lei sa-si ia un suc sau ceva. Neavant multi bani poate nu o sa mai cumpere, sau cel putin nu o sa mai cumpere atat de multe si incet, incet se va lasa. Pana sa faceti ceva vorbiti cu el si aflati ce s-a intamplat.

| alleluiaah a răspuns:

Tocmai ti-am citit prima intrebare si vreau sa stii ca nu e diferenta prea mare intre copii tai. Doar ca fata ta ganeste altfel si constientizeaza ce e bine si ce e rau. Se prea poate ca si ea sa faca multe chestii rele, dar le ascunde mai bine. Eu sunt ambii tai copii la un loc. Cea mai mare diferenta intre fete si baieti e ca fetele ascund cand fac ceva rau stiind ca nu e bine si ca asta ar putea sa aiba niste urmari nu tocmai placute, dar baietilor nu le pasa. Am o intrebare: Tu i-ai zis vreodata fiului tau ceva de genu ca ar trebui sa fie ca sora lui..care are note bune si care nu face lucruri rele?

| TaviRandom a răspuns:

Din pacate generatia asta nu intelege de vorba buna si nici palmele nu rezilva prea nimic, dar nu trebuie nic sa te lasi mai prejos cand l-ai vazut trebuia sa-i iei tigarile si sal sperii, o buna modalitate este aceea de a nu-i mai da bani sau sa nul lasi sa aiba acces la bani un timp, iti poti da seama foarte usor daca mai fumeaza sau nu deoarece pe haine se ia foarte usor mirosul sau daca il vezi mestecand guma des probabil a no sa se lase usor dar nu e bine sa ajunga dependent la 14 si daca fumeaza acasa iti dai seama ca fumeaz de ceva timp si nu prea putin

| ZaPharaon a răspuns:

Acum la moda este sa fumezi deci pana o sa se schimbe moda o sa o faca in continuare sau poate sta intr-un grup de baieti in care majoritatea fumeaza si el crede ca este nevoit la randul lui sa fumeze. Nu prea poate fi fortat sa se lase, trebuie sa realizeze de unul singur. Mult noroc cu aceasta problema!