| bogdan13513513 a întrebat:

Salut cum pot învăța engleza americana rapid? Ofer funda vreau niste idei orice este bine venithappy

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Nicio limba nu se invata rapid.

Probabil vrei sa intrebi cum poti incepe rapid si eficient sa inveti o limba. Pe parcurs apare inevitabil plictiseala insa putin cate putin si in mod continuu vei ajunge sa cunosti din ce in ce mai mult limba pe care doresti sa o inveti. Plictiseala poate fi evitata cu mai multa usurinta citind si urmarind materiale captivante pentru tine in limba pe care doresti sa o inveti. Internetul este plin cu astfel de materiale.

Cu microfonul din google translate. Poti alege stereo mix din software-ul pentru inregistrare al placii de baza si astfel poate sa fie galagie in camera ca nu capteaza zgomotele din exterior. Apesi pe microfon in google translate si captezi de la intrarea stereo mix. Stereo mix iti leaga intern iesirea de la difuzor la intrarea pentru inregistrare. Iti poti crea un folder unde pastrezi filmele sau referintele catre filmele parcurse si in timp ce le parcurgi scrii pe un caiet sau intr-un document format text ( de exemplu Word din Office ) pentru a pastra istoricul muncii tale si pentru a putea face recapitularea materialului parcurs. Daca parcurgi 50 de filme si cunosti continutul lor lingvistic atunci poti spune ca stapanesti satisfacator limba engleza si americana. Te ajuta in traducere subtitrarea filmului. Google translate te ajuta mai mult cu partea scrisa sau cu titrarea in limba engleza si americana. In timp ce capteaza intrarea audio google translate iti afiseaza subtitrarea in limba engleza si americana. Google translate cuprinde cuvinte din limba americana si engleza. Sa alegi filme cu subtitrare buna in limba romana.

In invatarea unei limbi straine conteaza continuitatea ca si cum ai trai in tara straina a carei limba vrei sa o inveti. Aproape zilnic cate putin. Repetarea sau recapitularea ajuta la memorare.

Pe masura ce progresezi cu partea scrisa si vorbita sau pronuntia corecta vei putea intelege cu mai multa usurinta textele citite si filmele in limba respectiva.

Eu ti-am prezentat o metoda interactiva. Poti alege alte metode dupa cum doresti sau crezi ca iti este mai usor.

Imagineaza-ti ca cetatenii tarii straine respective au invatat ani de zile la scoala cum sa scrie si sa vorbeasca limba tarii respective la fel cum am facut si noi cu limba romana. Fara munca si efort nu se invata.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista engleza americana,exista Limba Engleza,ca exista dialecte sau pronuntare difrerita asta nu determina sa existe engleza de america,de Australia, in primul rand nu exista rapid, exista doua moduri extrem de importante

modul pasiv =stau si ascult dar nu acumulez nimic,degeaba vezi filme,seriale nu vei retine mai nimic,decat putin de asta vom discuta despre modul activ,ce preupune el

vad un serial, il tai in mai multe parti si repeti scenele de mai multe ori, sunt concentrat, atent. invat vocabular in fiecare zi, 3, 4 cuvinte,verbe conjugare,incerc sa scriu,incerc sa citesc, in prima faza mici poezi de copii mici, dupa un timp traduci seriale,eu asa invat,traduc,daca vrei te pot ajuta iti trimit o subtitrare si traduci asa cate putin, asa o inveti, dar daca vrei sa inveti in mod pasiv slabe sanse, asculti si audio, o ora pe zi, iti garantez ca vei ajunge la b1, dar lenea e mare

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Exista engleza americana, britanica. Difera nu doar prin pronunție, cat și prin cuvinte. Americanii definesc un lucru printr-un cuvânt, britanicii prin altul. Am eu într-o carte de gramatica engleza un tabel cu toate diferențele dintre cele doua.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Dar nu e alta limba, asta am vrut sa spun