| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa incep o conversate?
Dupa ce-i spun unei fete "Buna, ce faci?" ce sa ii spun mai departe? Vreau si un exemplu.
Fara mesaje care nu iei iau rostul sau fara glume de prost gust.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti recomand cartea asta Allan-Pease-Abilitati-de-Comunicare

https://drive.google.com/......_6_vE/view

| Ak7an a răspuns (pentru RAY):

O să o citesc, multumesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai mai vorbit cu oameni pana acum?

| Ak7an a răspuns (pentru suntserios):

Esti peste subiect, mai bine nu raspundeai.

| suntserios a răspuns (pentru Ak7an):

Cred ca ma fost fix pe subiect... Spre deosebire de tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu mai ai alte cuvinte în vocabular?
Dacă nu ai, lasă fetele în pace.

| Ak7an a răspuns (pentru sadrian46):

În primul rând, dumneavoastră nu aveti ce să răspundeți la întrebări d astea.
S a dus abilitatea dumneavoastra de comunica o femeie pentru un interes anume. Sunteti trecut de o vârstă, eu zic sa stati cât mai mult cu familia.
Tipic romanului, nu se încurajează, nu se da o explicatie/ exemplu, doar știți sa aruncati cu pietre și sa ziceți "Las o balta, esti prost, etc."
Degeaba aveti o vârstă, puteati sa dați un raspuns mai inteligent, dar trece peste limitele dumneavoastra.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ak7an):

S a dus abilitatea dumneavoastra de comunica o femeie pentru un interes anume.
Tinere, nu ai de unde să știi abilitățile mele, dacă s-au dus sau nu.
Mulțumesc pentru sfaturi care nu îmi folosesc. Eu între timp te sfătuiesc să dai sfaturi cui ți le cere.

| Dismally a răspuns:

Vorbesti cu ea la fel cum ai vorbi cu un baiat, bine - fara obsecnitati si subiecte care probabil nu o intereseaza.

| Ak7an a răspuns (pentru Dismally):

Mulțumesc!
Dar am o intrebare, daca poti sa imi zici.
După ce îi zic "Buna, ce faci?" Si dupa răspunde, ce sa ii zic?
Ai vrea sa ne cunoastem, sau cum
sa ii zic?
Vreau un raspuns inteligent, concret.

| Dismally a răspuns (pentru Ak7an):

E complicat pentru ca nu exista un anumit "text" pe care sa il folosesti, conversatia trebuie sa curga natural, trebuie sa o adaptezi la persoana respectiva. In general nu ii spui niciodata "verei sa nu cunoastem?" ori "te deranjez?" sau altceva de genul acesta pentru ca odata ce ti-a raspuns inseamna ca este cant de cat interesata, nu trebuie sa iti si spuna asta. Poti sa-i faci un compliment, ii spui ca are niste ochi foarte frumosi sau ce iti place la ea, pe urma cauta acel lucru pe care il ai in comun cu ea si vorbiti despre asta, o pasiune, o experienta comuna, orice. In principiu este foarte important sa fii sincer si natural orice i-ai spune, nu incerca sa pari ce nu este de fapt pentru ca asta nu functioneaza niciodata.

| Justme79 a răspuns:

Buna pentru inceput cel mai bine este sa nu te gandesti la ceea ce vrei sa ai spui acelei fete, lasa totul sa vina de la sine pentru ca, cu cat stai sa te gandesti cu atat iti va fi mai greu sa iti gasesti cuvintele cel mai bine este sa faci ceea ce iti vine pe moment cu, cat esti mai simplu cu atat dai mai bine si in plus poate ea va fi cea care va incepe conversatia fara sa fie nevoie sa incepi tu happy