| BogdanM275 a întrebat:

Salut, dacă la alegerile prezidențiale sau parlamentare. Participa sub 50% (sa presupunem 35-45% cum s-a întâmplat.in România) din populația cu drept de vot, guvernul ori președintele rezultat în urma acestor alegeri poate fi considerat legitim?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ca poate... chiar este.
pentru alegeri parlamentare, locale, prezidentiale nu exista inpus un prag minim de prezenta la vot pentru validarea rezultatelor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legitim egal conform cu legea. Legea spune că da.

| LordCristobal a răspuns:

Nu,nu este legitim.
Dar in Romania nu exista chestia aia care iti interzice sa guvernezi in cazul in care prezenta pa vot e sub 50 la suta.Asta se aplica doar in cazul referendumurilor.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Eu personal nu consider alegerile democratice legitime.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da pe care? Pe alea autoritare?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

Adică alegerile trucate? Nu-mi place deloc minciuna, deci nu.

Alegerile în general mi se par o tâmpenie. Omul de rând nu are suficientă cultură politică să poată face o alegere bună. Și ceea ce mi se pare incredibil este cum problema asta tot este evitată de fiecare dată când se discută de cât de rău merge treaba în România și cum sunt aleși mereu aceeași corupți. Poate pentru că majoritatea populației nu este în măsura de a lua decizii atât de complexe.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Și ce varianta propui?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

O monarhie nedemocratică sau o republică aristocrată, pe model venețian, dar prefer monarhia.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sa inteleg ca nu esti capabil sa iei niste decizii pentru tine si vrei un sistem autoritar... si pe urma daca ala care ajunge la conducere e rau... sa astepti toata viata ta sa moara el ca sa poti trai mai bine nu?

O sa iau raspunsurile tale ca un trolling si nu voi fi antrenat in discutie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

"sistem autoritar" - Nu orice regim nedemocratic este neapărat iliberal ("liberal" în sensul clasic al cuvântului, nu sensul pervertit folosit în lumea anglofonă și preluat și de noi), așa cum nu orice regim democratic este automat liberal. Germania Nazistă a fost un regim democratic, pentru că naziștii au fost aleși în mod democratic, dar cu siguranță a fost un regim totalitar.