| SuveranulAndrei10011 a întrebat:

Salut, ce părere aveți despre candidatul UDMR, la alegerile prezidențiale domnul Kelemen Hunor? Credeți ca ar fi președintele ideal pentru Romania? Cum credeți ca ar putea arata Romania dacă el va fi ales președinte?

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bă, tu esti român sau ungur?

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru darrio2007):

Sunt român dar susțin, oamenii cu viziune și planuri de viitor realiste.

| darrio2007 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Asta ne mai trebuie. Dupa un presedinte neamt sa avem un altul ungur.

| darrio2007 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

P.S. Daca iese ăsta presedinte, trebuie sa invatam limba maghiara.

| suntserios a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Si care e viziunea si planul realist al ungurului?
Nu de alta, dar nu a prezentat niciun program, asa ca...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa arata? Cu capitala la Miercurea Ciuc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e a doua gluma dupa intrebarea cu Hunor?

| sierra1 a răspuns:

Nem tudom biztos

| sierra1 a răspuns:

Dragă Pastarmă, Basarabia NU e Romania, e in Moldova ex sovietică

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Multi basarabeni sunt mai romani decat vom fi noi vreodata!

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In context era vorba de teritoriiși granițe nu de ce cred unii sau alții

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Eu ma simt mult mai "acasa" in Republica Moldova decat in Covasna... si nu am rude in RM sau ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai fost pe acolo (RM)?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Da. Chisinau si Orhei in trecut, iar de ceva vreme merg aproape bi-lunar la Sculeni sa fac mici cumparaturi. Nu de alta, dar alcool, dulciuri locale, unele alimente sunt la jumatate de pret fata de la noi...

| sierra1 a răspuns:

"unele alimente sunt la jumatate de pret " - corect

dar știi câți din RM vor unirea cu ro? Max.20 procente, deci nu te simți ca acasă, in Moldova ex-sovietică

https://www.vice.com/......cu-romania

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

20% e extraordinar de bine avand in vedere prin ce au trecut ei din 1945 incoace si cit de mizerabili sintem noi!

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

" GabiDumitrescu a răspuns :...cit de mizerabili sintem noi!"

tu chiar ești român?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Nu, sunt chinez. Tu te uiti in jur? Ai impresia ca romanul mediu e culturalizat, plin de respect pentru cei din jur si pentru mediu, curat, modest, profesionist? Uita-te cine ne conduce! Uita-te cum se urca idiotii ca vitele intr-un mijloc de transport fara sa respecte nici o regula! Uita-te ce imbecili avem in invatamint, mai ales directorii de scoli/licee! Exista destule exceptii, dar in medie, sintem o adunatura de cocliti!

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Uita-te cine ne conduce!"

înainte sau după moțiune?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Ambele. Orban e un penal, pentru cine a uitat magariile lui la volan si cum s-a dat scapat de fiecare data. Daca l-ar pune pe Bolojan prim-ministru sau macar la fonduri europene, ar fi o treaba...

| johnnny123 a răspuns:

Ales de cine? În sondaje este cotat cu sub 4%, dar probabil în realitate va obține sub 2%. Ce sens are să speculăm cum ar arăta România cu un președinte care nu are nici o șansă să fie ales?

La fel putem să ne întrebăm cum ar arăta cu Miron Cozma ca președinte.

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns:

Nici ca gluma nu e buna, mr. Troll.

| SG1995 a răspuns:

Credeți ca ar fi președintele ideal pentru Romania?

Sub nicio formă.

Cum credeți ca ar putea arata Romania dacă el va fi ales președinte?

Rău.

| Bizon95 a răspuns:

E foarte clar
RAZBOI CIVIL
eu personal nu urasc ungurii, dar sunt foarte multi care ii urasc si NU OR SA ACCEPTE IN RUPTUL CAPULUI UN PRESEDINTE UNGUR
si asta ca e german, stramba multi din nas

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Ei, ****. Daca ajunge in turul doi de-al dracului votez cu el. Nu o sa accepte ce? Foarte multi? Uite cum se moare pe capete pe sosele, in spitale, uite cum pleaca specialistii in masa, uite cum avem un guvern plin de inapti! Ti se pare tie ca un presedinte ungur ar fi ceva mai grav?

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, daca ajunge in turul 2 si cealalta alegere e pesede-ul si eu votez cu el

insa ma refeream la in general, nu la mine personal, pentru ca totusi e ceva, ceva discriminare romano-ungureasca in tara asta, de ambele parti

oamenilor chiar le place discriminarea, doar d'aia, de ex. sa fii student si sa te duci in Cluj si sa se uite la tine de sus ca esti Bucurestean (nici o legatura cu nici un ungur)... GEE, CARE E TREABA?!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Nu cobi in halul asta! Sa ai de ales intre pesede si udemere? BP, emigrez!

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, si eu, ma duc si la capsuni in Spania decat sa mai stau aici big grin

| SG1995 a răspuns (pentru Bizon95):

Problema nu e că e Ungureanu, problema e că UDMR e un partid făcut pe criterii etnice (neconstitutional de altfel ) și duce o cruciadă împotriva integrității statul Român.

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ti se pare tie ca un presedinte ungur ar fi ceva mai grav?

Etnia e irelevanta, problema e că UDMR e un fel de PSD, care mai și vor să rupă o bucata din teritoriu țări.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SG1995):

Daca ar fi ungur dar NU ar fi udemerist, nu as avea nici o problema! In rest, ai descris perfect situatia.

| AC4S4 a răspuns:

Este nevoie de un partid care sa aiba in programul sau problemele minoritatilor etnice. Diversitatea etnica este definitorie pentru Transilvania, trebuie mentinuta, nu diminuata (daca ar mai fi existat minoritatea germana cel putin la fel ca in 1990 ar fi fost chiar frumos).

Kelemen Hunor si UDMR se ocupa strict de minoritatea maghiara. Dar se ocupa in lucruri prea putin insemnate. Ar trebui sa se ocupe de integrarea lor, dar cu pastrarea identitatii, de stoparea urii dintre maghiari si romani.
Kelemen Hunor este un om inteligent. Daca nu as avea alternative (de exemplu sa fie doar candidati de tipul Barna, Dancila), l-as vota probabil pe Kelemen Hunor. Nu am ajuns inca acolo.

Din pacate, pe Kelemen Hunor l-am vazut mereu cand de-o parte cand de alta. Cand cu PDL, cand cu USL, cand cu PSD. Daca ar fi presedinte si-ar tot schimba si acolo pozitia, la un moment dat am avea impresia ca avem doi presedinti in doua ture.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Cred că dacă n-ar fi Iohannis l-aş vota pe Paleologu e de preferat în locul lui Barnă sau a Dăncilei.

| LupusDei1993 a răspuns:

Având în vedere că l-am avut pe Klaus Iohannis ca președinte și nu a făcut altceva decât să cheltuie banii publici în excursii cu prima lui doamnă, nu am încredere în dușman evident al României.