| NoName321028 a întrebat:

Salut! Daca tata are cetatenie elvetiana si eu ma duc la el in Elveția voi avea și cetatenie elvetiana? Ps : Tata e roman si e in Elveția de 14 ani.

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu, evident că nu vei avea cetățenie elvețiană wtf. Aveai cetățenia respectivei țări numai dacă te nășteai acolo. Dar bănuiesc că nu ești născut acolo.

| NoName321028 explică (pentru siriusblack98):

Nu sunt născut acolo. Dar dacă ma duc de acum ( am 12 ani) pana la 18 crezi ca o sa am cetatenie?

| NotNamed a răspuns (pentru NoName321028):

Tot nu o vei avea. Va trebui sa te duci in Romania sa iti faci buletinul din nou. Daca vrei sa obtii cetatenia trebuie sa faci cerere speciala la elvetieni. Din cate stiu, obtinerea unei cetatenii noi dureaza multi ani.

| siriusblack98 a răspuns (pentru NoName321028):

Mane, nu are treabă că stai tu acolo. Cetățenia nu se obține doar locuind într-o țară, nu o primești cadou la majorat. Trebuie să faci cerere pentru așa ceva la ambasadă. Se obține extrem de greu spre deloc, iar dacă ești foarte norocos, o poți obține în ani de zile. Dacă se obținea așa ușor o cetățenie, se golea România.