| catalin542000 a întrebat:

Salut, de ce la informatica trebuie să stii foarte bine matematica (este matematica aia grea M1 parca), nu mai stiu, având în vedere că de pe urma facultății de informatica ajungi programator java sa zic si acolo doar trebuie să stii foarte multe coduri, anumite siruri de caractere, nu faci radicali, descompuneri, logaritmi si asa mai departe in java.
Nu inteleg de de trebuie să stii matematica la greu, ca eu nu prea ii vad rostul matematicii. Sunt foarte mulți oameni care au ajuns it-isti si nu prea le au cu matematica, pentru ca am auzit ca normal si de drept, se poate ajunge It-st si fara sa stii wow matematica.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca programarea (bine asta presupune ca nu vrei sa fii un programator mediocru ) nu inseamna sa stii niste coduri pe de rost si siruri de caractere. E o descriere fara sens a programarii ce ai scris tu acolo.

Programarea inseamna algoritmi, inseamna sa ai o gandire logica, o gandire analitica samd, iar astea le inveti doar prin matematica... ca sa nu mai zis ca si programarea implica formule matematice... sa nu mai zic de cata matematica ai nevoie de faci procesare video sau game developing

| sierra1 a răspuns:

"de ce la informatica trebuie să sti foarte bine matematica"

discutabil - intr-adevăr, de ce ai avea nevoie de logaritmi, integrale, determinanți,? poți fi un mini-geniu al programării și fără alea

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de limbaj si ce programezi, daca daca faci Java sau web design nu e atata nevoie dar daca o sa lucrezi pentru ceva softuri de controlat roboti fiecare miscare a robotului o sa fie descrisa de o functie iar daca tu nu le stii nu ai cum sa le transpui in cod.

Nu toate programele au nevoie de matematica, dar daca nu o stii o sa fie chestii pe care nu le poti face