| BogdanM275 a întrebat:

Salut, de ce lumea e in general tolerantă,în ceea ce privește pe homosexuali,gay,etc dar sunt împotriva altor comportamente sexuale cum ar fi incestul, poligamia, etc?

De ce celalalte minorități sexuale n-au aceleași drepturi pe care le au și persoanele homosexuale?

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai breh asa, incestul si poligamia in majoritatea tarilor sunt INFRACTIUNI, pe cand ORIENTARILE sexuale nu. E ca si cum ai zice de ce lumea e toleranta ca eu ascult death metal dar e impotriva ca sa scot boxele pe geam si sa dau la maxim.

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Ar fi culmea gandirii logice sa auzi de la cei care ii tolereaza sau de la gay, transexuali ca incestul sau poligamia este pacat sau ca nu este moral rolling on the floor! De ce este toleranta lumea, te intrebi. N-ai ce sa le ceri oamenilor acestora, sunt spalati pe creier de societate, de catre aceasta capitulare globala a mintii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Geme in biblie de incesturi...

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eii. ce știi tu, nu contează ce scrie acolo, ci cum interpretează Biblia cei ce o citesc.
Așa că dacă scrie acolo ceva și este sfânt, trecem cu vederea. Cum zicea un pastor pocăit cu care am vorbit, în Biblie cercul e pătrat.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ce vrea sa insemne asta?

| lorix a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Fa ce zice popa, nu ce face popa"...
Cam asa si-n Biblie.

Aia au fost incestuali sub pretext de reproducere, ca la inceput au fost Adam, Eva si copiii lor.
Now guess who f*ucked who.
Mind blowing, right?

In prezent, nemaifiind nevoie sa se recurga la asa ceva pe motiv ca suntem deja destui, este vazut ca pe un act pacatos iar subiectul in sine trecut sub semnul cenzurii.

| Celcestietot a răspuns (pentru lorix):

Si ce vrei sa spui omule, ca Biblia te invata la incest?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

La acele minoritati sexuale enumerate mai sus, Mai demult era exact opusul A fi Gay era cel mai grav lucru posibil., Celelalte erau acceptate, se inchidea un ochi.
Incestul era foarte comun, dar nu numai in antichitate ci si pana la inceputul secolului 20.
Parca si in biblie exista referiri indirecte la asa ceva. Cel mai usor mod de a pastra averea/puterea e sa tii totul in familie.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si de pozitia geografica, dar asa nu prea se inchideau ochii, mai ales campul vizual al inchizitiei era intr-o stare permanenta de veghe. Ai dreptate cu incestul, dar in Biblie ne este relatat intr-un mod istoric (cum de altfel sunt toate cartile acesteia) viziunea popoarelor asupra vietii si practicile acestora. Elohim din Biblie condamna in mod categoric relatiile incestuase, iar acest punct al meu de vedere este bazat pe versetele biblice.

| SG1995 a răspuns:

Well poligamia nu e ceva wow, sunt zone în care există poligamie, incestul on other hand, de ce puii dracu ai avea contacte sexuale cu cineva din familie? Mai și întrebi de ce nu e normal? Pentru că consaguinare.
Cât despre gay nici ei nu sunt chiar așa acceptați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut toate astea sunt de când lumea și pamantul, indiferent că vorbesti despre ce e acceptat și ce nu.

In primul rand pentru că e acceptata de majoritatea și e efectul de turma, daca majoritatea o accepta trebuie sa fie și normal din punct de vedere social.

Daca se nășteau într-o societate in care incestul, poligamia, pedofilia etc etc era la ordinea zilei, nu mai gândeau așa. Chiar considerau normale chestiile astea. Pentru a se integra în societate.

In al doilea rând pentru că se gândesc la familia lor si le scarbes chestiile astea, daca eu nu sunt poligam și nu vreau să-mi cordesc sora, trebuie să am anumite probleme, ei fiind normali. Ceva de gen. Nu accepta pe ceilalți pentru că nu sunt ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor)
De când incestul intra in categoria minorităților sexuale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să dăm drepturi persoanelor care practică incestul și bonuri de masă celor care practică poligamia, hai la protest! Huăăă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce drepturi au homosexualii? Nu știu unde vezi tu atâta toleranță, că nu prea există, cel puțin la noi. Cunosc un cuplu poligam. Incestul nu e minoritate, e o chestie BOLNAVĂ
compari mere cu pere

| Dana1999 a răspuns:

Pentru ca celelalte sunt mai agresive.