| piramyd a întrebat:

Salut!

De ce "septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie" seamana izbitor cu "sapte, opt, noua, zece"?

Mersi!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar ca nu seamna deloc. decembrie zece

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru că al nostru calendar e moștenit de la romani, iar în limba latină a șaptea luna a anului era denumita septembrie, a opta octombrie și tot așa. Astăzi nu se mai respecta logica asta (decembrie e a 12-a lună în loc să fie a 10-a) deoarece împărații Iulius și Augustus (sau probabil a fost un singur împărat?) au adăugat două luni după numele lor: iulie, respectiv august.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E parțial corect ce zici.
Când Numa Pompeius a inventat primul calendar roman, el a numit primele câteva luni după zei (Martie - Marte, de ex.) iar restul după numere (octombrie - octo, pentru că era a opta lună etc). Doar că nu lunile iulie și august lipseau, ci ianuarie și februarie, care au fost adăugate mai târziu.
Când Senatul a numit luna iulie după Caesar, octombrie era a 10-a lună a anului de mult.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Așa. Nu mai știam exact. Mersi!

| Floridori a răspuns:

Poate ai tu o forma de sinestezie...

| leo59 a răspuns:

Pentru că la evrei ( unul dintre cele mai vechi calendare) anul începea cu luna martie, ceea ce rezultă că septembrie este a noua lună din an, samd. Era și o glumă că in septembrie se nasc cppiii.

| floareaalbastraa25 a răspuns:

Ca asa a fost sa fie