| Foarfeca a întrebat:

Hei. In septembrie mi a venit menarha. In octombrie am avut menstruatie normala, iar in noiembrie si decembrie de loc. Ce da fac? De ce intarzie? (Nu tin cure de slabire, nu sunt stresata, sunt chiar fft vesela)...

Răspuns Câştigător
| DizzyRawrr a răspuns:

Heeii.
Dacă ţi-a venit în septembrie, şi a fost prima dată, e normal să îţi întârzie, nu te speria.
La început, mie mi-a venit 3 sau 4 luni, şi după aceea vreo 7 luni nu mi-a mai venit deloc.
O să mai fie dăţi când nu o să îţi vină la timp, sau o să vina mai repede, sau poate câte o lună, două nu îţi va veni deloc, aşa că nu te speria.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Cati ani ai? Daca abia ti-a venit, e ceva normal. La inceput menstruatia e neregulata.

| Foarfeca explică (pentru Alcyon):

13, ok m.am linistit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai primit raspunsuri excelente, dar cel mai bine ar fi ca sa vorbesti cu mama ta despre chestiile astea, trebuie sa o consideri cea mai buna prietena a ta, ca si ea a fost ca tine si sunt sigur ca o sa te ajute

| Florenta16 a răspuns:

In primii doi ani, menstruatia este neregulata! Asteapta si ti se va regla, daca nu, du-te la un ginecolog. Iti va da un tratament pe baza de anticonceptionale, facute mai ales pentru fetele care nu si-au inceput viata sexuala. Bafta!