| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
De foarte mic am avut probleme cu atenția, am un deficit de atenție și învățare.
Nu pot să mă concentrez și n-am răbdare, pur și simplu când încerc să învăț ceva încep să mă simt nervos, mă distrage orice stimul din exterior sau gândurile mele pur și simplu nu stau locului.
Dacă sunt acasă și încerc să învăț mă trezesc făcând altceva, dacă merg la bibliotecă unde e foarte liniște și ar trebui să mă pot concentra n-am stare fizic.
Nu știu cum să învăț, nu știu ce să fac.
Ce modalități recomandați pentru o situație (consider eu) destul de dificilă?

4 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Citeste zilnic cate 10 minute, o sa te ajute in timp sa te concentrezi mai bine, iti antrenezi creierul.
Poti sa mergi si la medic si sa-i spui problema asta si probabil o sa iti dea sa iei ceva pastile ( am avut eu probleme cu atentia cand eram mic si mi-a dat nise pastile ).

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Incearca sa iei fraza cu fraza si sa incerci sa ti-o explici tie logic, in imaginatia ta, sau sa o asociezi cu evenimente din viata, sau cu ceva anume!

| Rorry a răspuns:

Fa sport zilnic. poti pur si simplu sa mergi pe jos o jumatate de ora sau o ora zilnic. te ajuta sa consumi energia si sa te poti concentra mai bine.

| Morpheu a răspuns:

Trebuie să precizez că îmi este dificil și dacă mă atrage conținutul. Deci nu are legătură cu asta neapărat, mi-ar fi dificil și dacă m-ar interesa ce învăț, faptul că nu mă interesează face doar și mai dificil tot.
Citesc pentru că știu că trebuie să citesc, am nevoie să citesc și mă interesează conținutul, dar urăsc această activitate. Ajung și să transpir de nerăbdare.