| SunshineSunrise a întrebat:

Am și eu o proboema destul de mare zic eu :/. Încă de mica am probleme grave, dar grave cu nervii. De mica am fost hiperactiva niciodată n-am avut stare, niciodată nu pot sta locului. Ma plimb prin casa, alerg când sunt afara, țopăi. Ai mei sunt cei mai fericiți când mi se face somn și adorm ca doar atuncia nu sunt hiperactiva. Ma scol încep sa sar, n-am o stare. Particip la evenimente importante ale vieții de exemplu când am dat examenul dîn a 8 a acum câțiva ani țin minte ca băteam cu palmele peste picioare și făceam zgomote cu piciorul. La ore ma întreabă profesorii ce am? De ce sunt agitata? Și ma uit din 5 în 5 minute pe ceas sa se sune. La liceu nu pot sa stau toate orele, nu pot, pur și simplu o iau razna dacă stau 6 ore. Maxim 4 pot sa stau și nici alea. Dacă cineva îmi zice sa fac ceva pur și simplu ridic tonul fără sa îmi dau seama și simt ca îmi plesnește inima și creierul de nervi. De învățat nu pot sa învăț în sensul ca pur și simplu încerc sa învăț și nu am stare sa stau locului și nu îmi distrage atenția telefonul sau obiectele din jur, pur și simplu. Am o memorie destul de buna, adică când e sa tocesc o fac de 3 4 ori și poți sa ma întrebi orice din lecția respectiva. Dacă as învața știu eu ca as fi peste cu mult, știu sigur! Mi s-a și zis! Dar ceva ma oprește, o energie inexplicabila, dacă încerc sa învăț plimbându-ma nu ma pot concentra dar nici pe loc nu pot sa stau în timp ce învăț asa ca renunț dracu crying Nu vreau sa ma judecați vreau sa ma ajutați, sa îmi spuneți ce dracu am? Și cum pot remedia? Am fost la psiholog dar nu m-a ajutat din a 8-a pana în clasa a 10-a. Hiperactivitatea asta exagerata plus nervii ma încurcă grav în viata! Care ar putea fi cauza? De ce sunt asa? Cum rezolv problemele astea doua? Ce?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Buna seara!
Am inteles clar problema pe care o ai si am ajuns la concluzia ca ai o judecata matura.
M-a bucurat faptul ca vrei sa schimbi lucrurile in bine si asta te va ajuta in mod sigur sa treci de aceasta problema.
Cred ca ar fi bine sa copiezi tot textul intrebarii tale de mai sus si sa-l prezinti, in primul rand medicului de familie, pentru a-ti da o trimitere la un specialist mai potrivit decat psihologul la care ai fost.
Zic sa te duci cu acest text deoarece descrie destul de bine situatia si in plus nu risti sa uiti ceva din ce doresti sa stie doctorul.
Textul va fi un bun punct de plecare si la consultatia la un specialist.
Ai "stofa buna" in tine si in mod sigur vei rezolva pana la urma.
In jurul nostru exista multi specialisti in medicina, cu experienta, mai ales in centrele universitare. Trebuie sa-l gasesti pe cel potrivit.
Stiinta medicala progreseaza mereu si eu sunt comvins ca trebuie sa fie un specialist la problema mai mult decat un psiholog. Probabil ca trebuie cautata putin mai adanc rezolvarea.
Mult succes la scoala, sanatate si tot ce-ti mai doresti!
Sa nu te lasi ca ai sanse, fiindca te vad cu capul pe umeri!

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta, pe cat este de simpla, cu atat este mai complicata.
Trebuie sa inveti si sa practici AUTOCONTROLul!
Sunt multe modalitati: prin exercitii yoga, prin arte martiale, sah (!), sau prin alte activitati (hobby) care necesita concentratie si dexteritate.
Cand te dedici unei activitati care-ti place, incepi s-o studiezi si s-o practici tot mai profund, descarcandu-ti energia in plus, care te incurca acum.
Totodata, un hobby iti poate deveni si o ocupatie in viata ta, cu care vei reusi foarte usor sa-ti faci si o cariera profesionala!

Succes!

9 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Mergi la munca... si o sa vezi ce dormi

| Caro34 a răspuns:

Știi ce te rog? Sa faci o analiza de scaun (coproparazitologic) pe 5 zile sa ne asiguram ca nu ai viermi intestinali. Daca iese negativa, atunci faci parte din categoria copiilor cu aura violeta si nu trebuie să te sperii. Pe net găsești o mulțime de criterii de incadrare in această categorie. Daca te regaseti in ele, atunci problema e rezolvată. Nu am studiat treaba in amănunt insa stiu de existenta voastră. Ideea este ca te vei liniști doar cand mergi in biserica. Se spune că copiii cu flacara violeta sunt niste copii aparte, cu haruri deosebite, sunt superactivi si pot face enorm de multe lucruri. Da-mi de stire despre rezultatele analizei si apoi iti pot da cateva idei ca sa te simti mai bine! Numai bine!

| BlackRose03 a răspuns:

Si eu am fost hiperactivă si ca tine nu aveam stare, nu puteam sa stau intr-un loc(acum am 14 ani).
Si hei, acum sunt cea mai linistita si cuminte fata din clasa.
Am luat tratament de la 6 ani(strattera)fara intreruperi si cu timpul am inceput sa ma controlez, dar nu asta m-a ajutat cel mai mult.
M-am schimbat radical intr-un decurs de un an.Pana in clasa a 4-a eram enervantă si agitată. inca de la grădinița ceilalti isi bateau joc de mine pentru comportamentul meu.Ma jigneau,se fereau de mine si etc.
Traiam desprinsă de realitate,nu ii vedeam pe cei din jur si nu ma rusinam de faptele mele.
Dupa toate astea am inceput sa ii vad pe ceilalti si sa ma uit cu scârba la propria-mi persoana,deci am incercat sa mă schimb.M-am interiorizat,incercam sa nu fac greseli cand ma aflu in preajma altor persoane pentru a nu fi judecată, am căpătat numeroase complexe.
A fost greu, dar pentru ca am vrut m-am schimbat.
Si eu ma plictiseam in timpul orelor si in continuare ma plictisesc, dar daca te vei gândi la faptul ca invatand si stand concentrată în fiecare ora te vei putea schimba o sa reusesti.
Poate o sa ti se para crud si fara efect, dar daca o sa începi sa te urasti pe tine însuți si sa devi perfectionista vei reusi.Eu asa am facut.
Sigur, aceasta ura fata de propria persoana trebuie sa fie pe termen scurt si in momentele în care esti agitată si ii deranjezi si pe cei din jur ca altfel intri in depresie.

| Voicu_Rus_1948 a răspuns (pentru BlackRose03):

Ma bucur ca ai reusit. Asta inseamna ca se poate, numai sa gasesti metoda potrivita. Banuiesc ca si cei de acasa au avut un rol pozitiv in povestea asta.
Eu cred ca prietena noastra care a postat intrebarea se iubeste pe sine numai atat cat trebuie, in sensul ca vrea sa scape de partea aceea negativa. Din moment ce vrea acest lucru e un semn bun si e suficient sa fie suparata pe problema, nu neaparat sa se urasca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am problema ta eu am rezolvat practicand un sport, ascultand muzica, plimbandu-ma cu natura, citind carti. depinde de tine nu te poate ajuta nimeni de pe acest site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gazza are dreptate. Mai ales ultima parte.

| missfatadelatara a răspuns:

E toamna, se culeg recoltele.

Mergi la cu, este de fructe în livezi și vezi ce ușor îți pierzi energia.

| Xaya a răspuns:

Am si eu asa copii in clasa. Sunt a opta si am in clasa o gasca de baieti care pur si simplu nu rezista fara sa vorbeasca peste profesori, sa scoata sunete ciudate si sa se plimbe in timpul orei. Gandeste-te ca in clasa mea sunt doar copii cu medii peste 7, doua treimi sunt peste noua si vreo 7- 8 sunt peste 9, 50, dintre care 2 sunt de 10 curat. Ei bine pentru ca cei din clasa mea au avut medii asa de mari au venit mai multi copii si acum suntem 30, deci nr maxim de locuri disponibile, in celelalte clase de a 8a sunt 18-20 de copii si prin urmare noi suntem cei mai agitati... Adica nu toti, doar aia care trebuie sa iasa mereu in evidenta cu comportamentul lor de animale (scuze, am jignit animalele). Eu una as recomanda ceva ceai calmant, vei adormi in timpul orelor, dar macar nu vei mai fi crezuta retardata happy

| andreeahello a răspuns:

Ai incercat la psihiatru?