| SpikLo a întrebat:

deci nici nu stiu de unde sa incep..Sunt baiat si de la un timp incerc sa imi gasesc un talent dar nu am niciun talent straight face. Ma consider o persoana total in plus..Ma consider o persoana foarte buna..adica multa lume imi spune asta si profesori. Cateodata iau vina asupra mea chiar daca nu am facut nimic doar ca sa fie bine, mereu incerc sa ma inteleg bine cu toti sa nu supar prea tare lumea sa imi fac prieteni si ma port frumos.Dar cateodata ma simt total aiurea. Am avut foarte multi prieteni dar toti aveau 100 de fete, nici nu stiu ce sa mai fac..nu am niciun talent nu sunt bun la nimic yawn la scoala ma descurc ok dar nu sunt de medie 9.50+ deci nu pot spune ca sunt prea destept, imi place sa cant dar nu am voce am avut in clasele 1-4 dar acum mi s-a ingrosat vocea si nu mai am sad cu desenul..ma descurc asa si asa nu desenez nici urat nici frumos. Chiar nu stiu ce sa fac, parca sunt paralel cu lumea cateodata plang aiurea pentru note (3/4) pentru ca, conteaza pentru mine dar uni rad aiurea happy. Poate ca asta nu e o intrebare dar am simtit nevoia sa spun cuiva. Astept cateva sfaturi happy

9 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Si ce defecte ai, sau la ce esti antitalent total?

Cine e omoca cu poza domnului danut?

| oOSaritaOo a răspuns:

Bună. Sfat: nu mai plânge în public pentru nişte note pentru că oricând se va găsi un idiot să te facă să te simţi nasol.
Şi talente fiecare are, dar nimeni nu şi le cunoaşte pe toate. happy Cu timpul îţi vei da seama ce talent ai. happy

| Woodenpints91 a răspuns:

A fi "o persoană bună" nu-i un talent şi nici o calitate. Asta e dar o chestie pe care ţi-o spun cei din jur să te consoleze că de fapt nu eşti bun la absolut nimic.

Dar da, lumea are nevoie şi de cai de bătaie care să ia vina asupra lor, deci eşti şi tu folositor într-un fel.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună seara băiatule, hei hei nu te mai consuma atât ai tu acum o stare proastă ai să vezi că treci peste fi mai realist şi optimist nu te mai gândi la cei mai rău, iar talent toţi avem doar că trebuie să îl descoperim. E foarte bine că te-ai descărcat aici te înţeleg perfect, ai să vezi că peste ceva timp colegii tăi o să aibă o părere mult mai bună, ţinând cont că tu ajungi la un liceu bun iar ceilalţi stau şi se uită, nu eşti singurul îs mulţi în situaţi ca ale tale dar curând simt eu că ai să te schimbi şi o să ai o viaţă normală cum ai avut-o şi până acum.
O seară frumoasă, şi nu mai gândi negativ.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, ca sa-ti descoperi un talent trebuie sa incerci anumite lucruri, sa faci cate ceva si sa vezi ce anume incepe sa-ti placa.In plus nu e nimeni pe pamant, asa ca fi constient de prezenta ta. Spui ca,, am avut,, prieteni.Acum unde sunt? Cred ca esti o fire mai melancolica, iar asta nu prea aduna prieteni in jurul tau.Inteleg ca traiesti mai intens anumite sentimente, dar acestea nu trebuie exteriorizate, pentru ca devin un motiv de gluma din partea celorlalti.Sensibilitatea ascunde talente, de obicei in lumea frumosului.Iti place sa canti, dar trebuie acum sa ai putina rabdare, pana la fixarea unui timbru al vocii.Ai incercat sa scrii ceva? O nuvela, o poezie? Spune-mi in ce clasa esti si mai discutam.

| SpikLo explică (pentru Danut_Popa_1961):

Nu am spus ca bunatatea este un telent am spus doar cate ceva despre mine. Sunt cls a 8 a happy

| SpikLo explică (pentru SpikLo):

Scuze nu tie vroiam sa iti raspund cu "nu am apus ca bunatatea este un talent" sunt pe telefon si e mai greu ..si am foarte multi prietenii eu ma refeream ca nu am prieteni foarte buni care le pot spune orice happy

| MariaMirabell a răspuns:

Salve baiatule! Eu sunt o persoana maturasi o mama. cindva am avut copii de virsta ta care acum sunt mari.Din ceea ce scrii deduc ca esti un om bun in formare doar ca esti cam dezorientat si daca esti de acord eu i-ti voi oferi citeva sugestii pe care tu esti liber sale urmezi sau nu. Eu am fost cindva copil si-mi imaginez ce simti.Deci:
In ce priveste talentul, gandeste-te tu bine ce anume te atrage cel mai mult, si daca acel lucru il faci cu placere,te face sa te simti in largul tau te relaxeaza si te tenteaza continua sa-l faci pentra ca acela poate fi un posibil talent. Niciodata, dar niciodata sa nu mai gindesti;( mi-ar place sa fac asta, dar daca nu fac bine... dar ce vor zice prietenii, colegii sai rudele, si mai stiu eu ce alte ginduri negative si de neincredere in tine insuti ce-ti mai trec prin minte.)Iti fac o sugestie cu toata sinceritatea si convingerea mea de nu a mai gindi niciodata ca nu esti bun, ca nu esti in stare, si de a te lasa conditionat de ce or cerde altii. Daca u insuti nu-ti acorzi incredere si nu incepi sa crezi si sa afirmi cu toata convingerea propriile opinii, chiar si atunci cind ceilalti sunt de alta parere decit tine, vei avea mult de suferit si pierdut in viata chiar de esti bun. Cauta cu toate fortele tale interioare sa ti combati timiditatea si nu mai plinge prea mult pentru lucruri ce deja s-au intimplat, nu-ti asuma vinele altora, ai mai mult respect pentru tine insuti, nu ti strvi din fasa propriile aspiratii si vise ci dimpotriva cauta sa le construiesti aripi crezi in tine si in dorintele tale cu tarie fa tot posibilul sa le faci sa devina reale pentru ca visele, nazuintele, dorintele ce nu te lasa sa dormi, constituiesc eul tau interior, personalitatea ta, eti Tu! Fa-ti o lista cu cele mai mari vise ce ai in suflet pune-o in camera ta pe perete sa le vezi in fiecare zi si sa zici mereu in sinea tasadlucrul acesta il doresc mult, mai mult decit toate celelalte si il voi obtine orice ar fi.) E bine sa ti imaginezi ca l ai deja lucrul rivnit, sa te imaginezi cu ochii mintii cum te bucuri de visul tau deja realizat, sa nu te imaginezi niciodata ca esti un nimeni, un bun de nimic.Acest lucru se cheama autosugestie si daca tu insuti te imaginezi un cineva un invingator deja in felul acesta i-ti atragi energiile pozitive ce e vor ajuta sa ajungi acolo unde spiritul tau aspira. Daca in schimb continui sa te crezi un invins un om ce nu poate realiza nimic i-ti vei atrage tu singur energii negative deziluzii esecul pentru ca nu pot crede nici altii in tine daca te inconjuri de un zid de pesimism.Cu energia pozitiva sau negativa e astfel daca tu insufli tie insuti si altora ce sunt descurazati incredere ajutind sa depaseasca momentele de criza, se vei primi inapoi cel putin dublu, ceea ce tu dai, energie pozitiva sau daca descurajezi, un om ce ar dori ceva dar e nesigur cum spui ca esti tu acum, pe o cale sau alta energia ce tu o darui, se intoarce minim dublu. Deci ia aminte ce ginduri las sa ti creasca in suflet caci asta e o lege universala omule in devenire! Acesta e adevaratul sens al proverbului (culegem ceea ce semanam )Seamana in tine curaj, incredere, cerdinta si optimism chiar cind lucrurile i-ti par potrivnice. Nu-ti pierde increderea!
Mult noroc!

| sskumpik a răspuns:

Incearca sa nu te mai consumi pentru chestiil; e astea. sunt niste fleacuri.