| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.
Dupa ce am urmarit clipul acesta am inceput sa ma intreb si eu acelasi lucru, cum va fi peste 50 de ani, voi ce credeti? bine e evident ca nici unul dintre ni n-are cum sa stie cu exactitate asta dar dati-va cu parerea.
Cum va fi atat in Romania cat si in strainatate?
https://www.youtube.com/watch?v=xJ7Y3Il1Q-w

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Varianta ta ar fi plauzibila doar daca le-ar iesi astora pasenta cu noua ordine, doar ca nu le iese fiindca sunt natii cu oo si sange in instalatie ca ungurii sau polonezii. Economic o sa mai fie niste suisuri si coborisuri, dar viitorul nu e asa de sumbru cum il descrii tu. Tarile nu dispar asa de la o zi la alta. Piata muncii nu o vad deloc bine in maxim 15 ani. Gindeste-te ca meseriile gen sofer, curier, vatman, o sa devina in curand istorie. Fie corporatiile lasa mai moale rahatul cu profitul si se orienteaza spre oameni, fie e nevoie sa moara cateva miliarde ca totul sa fie ok dupa aia. O molima la nivel global fabricata in laborator, cel mai probabil. Asta ca sa o dam in conspirationisme un pic...winking

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ete fis. Ce fabulatii bagati. Nimeni nu are nevoie de razboi total. Nu mai e vorba de ideologii si oameni care chiar lupta pentru patrie, ci de cifre. Razboaiele sunt de ordin economic, guvernele nu mai au de mult oo. S-a demonstrat de curand ca rusii au doborit avionul ala Malaysian Airlines. Asta e practic act de razboi. Le-a declarat cineva razboi? Nu. Putin chiar a recunoscut ca au trupe in Ucraina. Act de razboi. Le-a declarat cineva razboi? Nu. Deci viitorul o sa fie "las' ca merge si-asa" in continuare.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Ma asteptam ca tu sa raspunzi primul si sa dai un astfel de raspuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Si atunci de ce ai mai pus intrebarea? happy
P.S. S-a nimerit, ca am fost plecat mai devreme de-acasa. Cred ca mai interesant ar fi de imaginat unde o sa fie stiinta/tehnologia in domeniul civil in 50 de ani. In special daca te uiti la ultimii 20 de ani, ti se ridica parul in cap ce crestere fulminanta avem in urma si ce poate fi inainte.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Intreb din curiozitate crezi ca varianta mea de dinainte ar fi mai aproape de adevar? dati cu parerea.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Pai indiferent cum o sa fie tara o sa aiba si avantaje dar si dezavantaje.
Populatia daca s-ar marii la 25.000.000 de locuitori si ca economia ar progresa ar fi niste avantaje bune.
Nu am zis ca tara noastra ar disparea ci am zis ca si-ar schimba numele si limba de origine.
Bine faptul ca tara si-ar schimba numele si limba noastra ar disparea nu ar fi prea bine dar parerea mea este ca daca lumea ar vorbi aceeasi limba ar fi ceva mai bine fiindca indiferent in ce tara ai fii ai putea comunica cu oricine fara probleme si daca stai sa analizezi mai bine asta nu ar fi asa de rau daca populatia noastra ar vorbi engleza si germana.
Engleza se vorbeste aproape oriunde in lume in Marea Britanie, in America, in Canada.
Germana mai putin acum nu stiu cati europeni in afara de germani o cunosc atat de bine din ce am inteles eu germana pare a fiimai grea ca franceza si nu se studiaza aici in scoli.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Doarunaltutilizator):

Si am mai si zis ca multi romani se vor intoarce aici din occident cu averi mari asta ar fi chiar bine pentru tara din punct de vedere economic si ca numar de populatie.
Cel mai probabil tara si-ar schimba numele ori in DACIA sau DRACULA chiar.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Doarunaltutilizator):

Poate chiar si drapelul tricolor ar fi schimbat.
Cine stie?

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ce intelegi tu prin economie care progreseaza? Sistemul e complet distrus. Sanatatea si invatamintul de stat sunt dezastru. De ce naiba ai veni cu bani din strainatate aici? Poate doar sa f&*i pe bani putini.
P.S. Daca se schimba numele si limba oficiala, Romania dispare. Chiar daca granitele noului stat ramin tot alea.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Dar totusi politicienii de la noi sunt tare idioti.
Peste vreo 20 si ceva de ani ar putea fi mai multi varstnici si tineretul ar pleca in occident si doar pentru ca ei se gandesc numai la veniturile lor decat ale statului si la comunitate, pai sincer acum daca Romania ar fi plina de varstnici care nu mai au putere sa munceasca de unde ar mai veni profit aici? ei chiar sunt atat de prosti incat nu realizaza asta ca daca tineretul va pleca tara o sa fie mancata?

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Nu ti-am raspuns la intrebare.
Pai probabil unii oameni ar vrea sa investeasca aici ca sa traiasca bine la batranete in casa lor parinteasca sau asa, nu cred ca toata tara ar vrea sa plece de aici pentru totdeauna, unii pleaca ca sa aiba bani din occident mai multi pentru familie, daca economia s-ar inbunatatii multi romani s-ar intoarce aici fiecare la familiile lor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Politicienii sunt aia carora le permitem noi sa ne reprezinte. TOTI. De la aia care isi vind voturile pe o cinzeaca la ziaristii care pun intrebari sterile in loc sa le spuna verde in fata imbecililor atunci cand sunt imbecili.
Daca tineretul pleaca, o sa fie foarte usor pentru pesedei sa se faca partid unic si sa mearga din imprumut in imprumut, sa taie toate padurile care au mai ramas, sa vinda tot terenul agricol la straini samd. E de furat inca o suta de ani...

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Pai vezi tu, fix asta e problema cu investitia. Au fost cazuri cu americani chiar, veniti aici sa faca bizniz care au murit de inima din cauza stresului. In timpul regimului Nastase. Iti trebuie politicieni care sa aiba habar ce fac si o administratie care functioneaza cum trebuie, nu idioti care pun bete in roate la fiecare pas.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Din ce am inteles eu rezulta faptul ca daca tineretul ar pleca in strainatate PSD-ul ar conduce tara ar fi singurul partid din tara si le-ar fi usor sa manipuleze varstnicii, corect?

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Deja vezi ce se intampla acum. Fix in zonele cu nivel de trai ridicat e mai slaba miscarea pentru ei. Bine, Bucurestiul a fost un accident cu Firea... sa vedem in decembrie ce dezastru iese

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Dar cum sa aiba politicienii bani daca tineretul ar pleca? astia traiesc din taxele si impozitele pe care lumea le plateste lor? daca populatia ar scadea atat de drastic incat sa nu mai fie tineret aici cine ar mai plati taxe si impozite? pensionarii?

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ete nah, taxe si impozite. Vezi ce ziceau astia de alde nastase si hrebenciuc. Ca au vreo 900 de milioane de euro. CASH. SPAGI! Nu din taxe si impozite cit din spagi. Nu poti fura direct taxele si impozitele, dar o poti face prin interpusi...winking
Cum ziceam, bani o sa aiba prin legi cu dedicatie care urmeaza sa se vinda ce mai e de vindut. Apa potabila, sarea, si terenul agricol vor fi in curand mai valoroase ca aurul. Din fericire, avem din belsug. Din pacate, nu le pretuim pe masura.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Varianta ta ar fi plauzibila doar daca le-ar iesi astora pasenta cu noua ordine, doar ca nu le iese fiindca sunt natii cu oo si sange in instalatie ca ungurii sau polonezii. Economic o sa mai fie niste suisuri si coborisuri, dar viitorul nu e asa de sumbru cum il descrii tu. Tarile nu dispar asa de la o zi la alta. Piata muncii nu o vad deloc bine in maxim 15 ani. Gindeste-te ca meseriile gen sofer, curier, vatman, o sa devina in curand istorie. Fie corporatiile lasa mai moale rahatul cu profitul si se orienteaza spre oameni, fie e nevoie sa moara cateva miliarde ca totul sa fie ok dupa aia. O molima la nivel global fabricata in laborator, cel mai probabil. Asta ca sa o dam in conspirationisme un pic...winking

| Doarunaltutilizator explică:

Uitati ce parere am eu.
In Romania cred ca o parte din populatie ar fi de alte origini printre care si romi dar care traiesc numai in zone rurale si mai sunt si multi romani majoritate din ei veniti inapoi din occident cu averi destul de mari care traiesc in mare parte la orase.
Politicienii evident ca toti ar fi schimbati si mare parte din ei ar fi de alte origini.
Populatia tarii ar fi de peste 25.000.000 de locuitori avand in vedere ca multi oameni vor veni din alte tari iar tara noastra nici nu s-ar mai numi Romania dar in schimb economia ar progresa.
Limba romana ar disparea si majoritatea locuitorilor ar vorbi mai mult engleza sau germana sau alte limbi.
Republica Moldova n-ar mai exista si ar avea alt nume si ar fi din nou populata de alte natii unde si acolo romana ar disparea si s-ar vorbi tot engleza si germana sau alte limbi.
In restul Europei pai ar fi cam la fel ca acum cu mici diferente.
In Asia ar fi tot cam acum dar tehnologia ar incepe sa progreseze.
In America probabil ca datoria aceea de 19 trilioane de dolari ar fi platita si tara ar fi ocupata de mai multi oameni din alte tari.