| TheSoldier a întrebat:

Eu traiesc intr-un mediu rural, adica la sat. Totusi, nu as putea spune ca imi place viata asta, nu sunt genul care sa munceasca toata ziua in gradina sau lucruri d astea. Dar nu neaparat ca nu mi-ar placea. Insa din punctul meu de vedere e cam ciudat sa sapi in gradina de exemplu, si sa treaca lumea pe strada sa te vada cum muncesti. Imi este putin rusine, e ceva anormal pentru mine. Voi ce parere aveti? Ce parere aveti despre oamenii din mediul rural?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Omul meu! Si eu tot la sat traiesc! Dar sunt mai pustnic,adica nu stau la drum si pe o ulita care duce spre o garla si am si padurea in spate.laughing
Da,ce sa zic, nu ma omor cu muncitul dar cand o fac de ce mi-ar fi rusine?
Mie imi place viata la tara, in sensul ca e sanatos, nu stai intr-o cutie inchis, ai un teren mare pe care poti sa umbli, curtea mea cel putin e imensa.
Dar nu e de trait la tara daca vrei o cariera.Trebuie sa pleci pana la urma.
In general, oamenii sunt prosti la mine la sat.Sunt mai cu fite decat tinerii de la oras.Adica fetelele le vezi dichisite, fardosite, impodobite in mijlocul balegarului.laughing
Dar oricum, oriunde o sa ma duc, o sa imi lipseasca viata asta. Cele mai frumoase amintiri le am aici..Am vaca, gaini, 4 caini, 3 pisici, nu le ingrijesc eu, bunicii.Da, traiesc cu bunicii.
Mi-a placut intrebarea ta, numai bine!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si daca ai fi mare orasean si ai sta intr un birou si ai munci si ar trece lumea pe lagna tine nu ti ar fi rusine? Rusinea e atunci cand nu muncesti

| K0sti a răspuns:

Daca pleci de la premiza "sa te vada lumea cum muncesti"...e clar! Ar trebui sa-ti fie rusine cand nu muncesti!

| KhludCiprian a răspuns:

Eu nu traiesc in mediul rural, dar am trait cand eram copil. Dupa mine, cred ca rusinea e cand NU muncesti. Ce poate e presiunea ca sa muncesti tot timpul. Alta situatie e cand muncesti ceva ce este "idiot", adica de exemplu nu ai lopata si scoti cartofii cu mana.

Nu stiu daca te ajuta, dar cel putin ca "orasean" cred ca e atat normal cat si bine sa te vada cineva muncind.

PS Cel putin unde am crescut, presiunea ca toti sa te vada muncind, ducea la ore luuungi de munca ce le vad acum putin fara rost.

| AlexL28 a răspuns:

E o rusine daca nu muncesti, pentru ca se intampla uneori sa nu fie tatal tau acasa si vine vecinu, te intreaba unde tine tati coasa si tu nu stii sau multe altele si pana la urma adultii din sat isi fac o parere proasta despre tine. Eu stau la tara si tatal meu are reputatie de om muncitor, eu nu ma pot ridica la nivelul lui, nu o sa stiu niciodata sa fac cate face el, iar acum e plecat din tara si ma simt cam prost ca nu pot sa fac aproape nimic prin curte cum facea tati

| Anonim0100 a răspuns:

Salut Mihai, pai si eu sunt din mediul rural. Si nu mi-e rusine adica esti la sat ai mai multe oportunitati adica plusuri si minusuri. Ai o gradina fata de ce-i care stau la bloc care nu au asa ceva, poti planta de ex: mar. Nu mai stai sa cumperi de la magazin...
Referitor la faza cu sapatul cred ca esti de 14-15 ani si e normal sa iti fie rusine cand te vad colegii ca sapi sau ceva de genu, dar bunici nostri sap si au sapat fara nici-o jena pentru ca nu-i o rusine Doamne! Nu este anormal, dar daca n-ai fi avut posibilitatile de acum probabil ca nu ti-ar mai fi rusine sa sapi crede-ma. Salut!

| Marily1997 a răspuns:

Oamenii de la sat sint si ei oameni ca si cei de la oras, diferenta este ca traiesc in locuri diferite.Nu este o rusine daca traiesti la sat, eu tot m-am nascut in sat in Fort Carson[ nu in Romania] si mie nu mie rusine.Si sa nu-ti pese de parerile altora despre tine!

| apademasa a răspuns:

Mihai, si eu stau in mediul rural, si la inceput am avut aceleasi probleme, mi-am dat seama tarziu ca nu conteaza cum te privesc ceilalti. Asa ca comporta-te cum vrei, munceste cand vrei si nu mai te gandi la ce parere pot avea ceilati pentru ca probabil nici lor nu le pasa...Salut!