| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.
I-ai vazut vreodata pe profesorii tai in afara orelelor ca fumau langa alti oameni sau injurand din diverse motive langa scoala sau oriunde altundeva sau in alte ipostaze din astea? Daca da ai fost surprins oarecum de asta?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

In fiecare zi il vad pe fostul meu profesor de muzica cum colinda din casa in casa... Din casa de pariuri in casa de pariuri mai bine zis. Nu e nimic rau in asta, mai rau a fost cand l-am vazut pe el si pe fostul meu profesor de sport cum, jucand fotbal, injurau mai rau ca birjarii si faceau gesturi total nepotrivite. Cred ca incercau sa imite cat mai bine fotbalistii: se scarpinau la..., scuipau, etc. In fine, faza cu pariurile e de inteles, nu fac nimic rau, sunt si ei oameni, in timpul liber pot face ce vor, insa ce s-a intamplat la fotbal mi s-a parut total neadecvat. La fel ar fi si daca as vedea un cadru didactic beat mort. Profesorii, pana la urma, trebuie sa fie un exemplu bun pentru elevi.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AFR81):

Asta asa e trebuie sa fie un exemplu.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am vazut ceva de genul. Doar pe proful meu de circuite era la cantina si nu manca de post (waaaa!) laughing

| Ibrahimovic a răspuns:

Am auzit doi profesori injurand chiar in apropierea scolii, in timpul cursurilor. Nu, n-am ramas surprins, sunt oameni si ei. Consider ca atata timp cat nu o fac la catedra, in fata elevilor, nu e nici o problema. La fel si cu fumatul si consumul de alcool. Despre mine poate sa bea litri intregi de votka si whiskey cu o seara inainte daca a doua zi vine si isi face treaba la ora.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Si da, am avut profesori care faceau astfel de lucruri, insa le sunt cat se poate de recunoscator pentru ceea ce am invatat de la ei, la ore chiar erau profesori foarte capabili.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu,de ce as fi surprins. Un profesor ii oarecum obligat sa nu injure la ore,cum sunt si eu de asemenea,sa fumezi e un lucru liber, deci, sunt la fel ca ei, in-afara scolii suntem liberi, ne vedem de viata noastra.

| IAmTheLegendary a răspuns:

Din ce am văzut mai jos, se pare că oarecum(cred) ca avem un profesor... Foarte tare! Nu, nu i-am văzut deloc înjurând, doar cu copilașii pe-afar' si cu soții/soțiile. happy

| MissADEEL a răspuns:

Profesorii sunt și ei oameni. Au, la fel ca noi, defecte și calități. În fața clasei joacă, în mică măsură, un rol, acela de zeu atotștiutor și infailibil. Noi trebuie să fim conștienți de lucrul acesta pentru că nu pot fi niște actori perfecți. Nu ai mai văzut profesori care să aibă vreun moment de criză chiar în fața învățaceilor?
În afara orelor, nu ar trebui să mai aibă vreo treabă cu voi. În afara orelor, devin acei oameni obișnuiți despre care ne putem da seama că sunt profesori doar prin deducție.
Aici se poate aplica vorba aceea „fă ce spune popa, nu ce face".

| Doarunaltutilizator explică (pentru MissADEEL):

Da asa e au si ei defectele lor pana la urma sunt oameni sunt adulti fac ce vor cu salariul lor pana la urma pot sa cumpere tigari, alcool sau sa parieze cat vor ei.