| tinuolaru1234 a întrebat:

Salutare!

Urmează să ajung la planșeu intre parter și pod…ziduri de BCA, stâlpi de beton, etc.
Nelămuririle vin la planșeu. Unii zic planșeu de lemn cu grinzi de 10/15 puse din 60 în 60cm, iar alții zic să fac placă de beton.
Știu că sunt și avantaje și dezavantaje și la una și la alta.
Ideea e că prin planșeu de lemn se pot scutii aproximativ 20.000 de lei. Bani pe care ii pot investii în geamuri sau finisaje. Cei care au planșeu de lemn, ce probleme ați întâmpinat și cum ai rezolvat dacă au fost? Suntem in 2024, există rezolvare la orice ????

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am optat pentru lemn. Este mai ușor, nu necesita timp de uscare, iar ca rezistenta nu se pune problema, bunicii nostri tineau tone de grau in pod.
Evident ca are o mica elasticitate, dar atat.
Despre dimensionare, depinde de deschidere. De exemplu la casa in care locuiesc acum am deschidere 5 metri, am mers pe dulapi de 25/5 pusi in cant, cu o structura tip fagure, iar peste OSB de 22 mm.

Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de rezistenta, de greutatea podului /acoperisului si materialele folosite.
Zidul de BCA NU are suficienta rezistenta pentru a tine tavanul si acoperisul!
Pentru sustinere, este nevoie de o structura de sustinere adecvat-calculata!
Prima data, fundatia trebuie facuta cu foarte mare atentie!
Pentru o casa de un nivel, se recomanda structura de stalpi (din caramida sau beton armat), peste care se construieste o centura (din beton sau grinzi de lemn).
Structura de sustinere trebuie sa reziste atat la greutatea sustinuta, at si la eventuale cutremure, furtuni!
Zidul (de BCA) este doar umplutura, pentru a mentine caldura si NU suporta greutati de cateva tone!

Conform legii, pentru constructii definitive (de durata) este obligatoriu un proiect si autorizare, iar proiectul trebuie respectat cu strictete!

Nu te juca!
Daca cade tavanul /acoperisul in cap, te poti trezi mort!

| tinuolaru1234 explică (pentru Bula):

Am 12 stâlpi de susținere, peste acei stâlpi și peste zidurile de BCA o să vină centuri de 20x20cm. Cea mai mare deschidere fără stâlpi este de 5m liniari de zid, nu știu dacă este o problemă sau nu trebuie asta.
Acoperișul este în 2 ape, cu țiglă de beton.

| Bula a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Presupun ca, atat stalpii, cat si centurile sunt bine armate (cu structua fier-beton), respectiv si betonul este de minim 300.
Daca este bine calculat si facut, atunci poate va suporta si o placa de beton, de 10-15cm grosime.
Insa, daca este executat gresit, atuci totul se poate darama, chiar si la un cutremur relativ mic.

| tinuolaru1234 explică (pentru Bula):

Atât stâlpii cât și centurile sunt cu 4 bare de fier striat de 12mm și Etrieri de 15/15 de fi6.
Beton B250 pur (nu cum fac alte stații să factureze B250 și să pompeze B200.
Cum ziceam, parcă aș merge totuși pe planșeu de lemn. Cu grinzi de 15/20 puse vertical pentru o susținere mai bună și la living pot lega cu niște dulapi in pod. OSB 22mm la tavan și spumă poliuretanică cu celulă închisă între grinzi. Fac ceva greșit?
Sunt tânăr, nici nu sunt din domeniu, dar am tot căutat peste tot fel și fel de metode și păreri?

| Bula a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Eu stau intr-o casa de peste 200 ani, cu pereti duble de caramida, centura de 3 grinzi de lemn 20x30, puse vertical si icuite intre ele.
Tavanul este format tot din grinzi de grinzi de lemn, de 15 x 25, montate vertical, la distante de 60-70 cm.
Grinzile de tavan sunt placate cu poste (scanduri de 45-48mm grosime, atat de deasupra, cat si dedesubt. Intre ele este un fel de zgura naturala si nisip-pietris de rau, cu granulatie mica (2-5mm).
Deasupra este un strat de caramizi, asezat culcat, acoperit cu nisip fin. Aceasta structura asigura o izolatie excelenta de caldura.
Ulterior, peste stratul de nisip de deasupra tavanului am mai aplicat si un strat subtire de ciment, care fereste deeventuala patrundere al apei de ploaie (in cazul defectarii acoperisului de tigla).
Ce am observat foarte important: TOATA structura de lemn (grinzi, scanduri) a fost varuit gros (probabil cu solutie apoasa de var ars).
Fundatia cladirii este din piatra, cu grosime de cca. 1m si adancime de cca. 3-3.5m, ceea ce permite si absorbirea caldurii din sol (in camere, temperatura este de minim 11-12 grade Celsius, FARA incalzire (ca si in beciul cu bolta).
Cred ca cele descrise mai sus iti pot fi si tie indicii de folos.

| darrio2007 a răspuns:

Recomand planseul din lemn. Ceva mai putine costuri si mult mai usor decat betonul.

| relian a răspuns:

Faci tavan de care doresti si atit,sa fie si tavan si acoperis,fara pod fara rahaturi, bani irositi.
Faci din lemn dulapi lati deasupra pui OSB in interior intre dulapi pui izolatie, dupa rigips, gata tavanu, gata acoperisu.Afara peste OSB pui carton sau ce material doresti ori este mai ieftin.

Nu am inteles de ce lumea face poduri la case? mai ales ca aproape nimeni nu foloseste acel pod.
Cum am zis bani irositi. Eu asa as face fara pod. Acoperis drept, ori ceva panta ff mica, nesesizzbila.

| NLS a răspuns:

In viitorul apropiat nu o sa fie nici o problema.

Dar daca planuiesti sa faci mansardare (adica sa imparti podul in camere) ar fi mult mai utila o placa de beton, mai ales daca ai ziduri de caramida.

Lemnul se usuca in timp, si dupa aprox 13-16 ani va scartai totul ingrozitor.
Nu doar de la grinzi, ci de la podeaua de lemn (scandura, placi OSB, etc, orice ai folosi).
Indiferent daca o prinzi acum cu cuie sau cu suruburi autofiletante, peste 15 ani va trebui sa o prinzi din nou in suruburi, daca doresti liniste.