| numesiprenume0 a întrebat:

Imi place o colega si din cate imi dau seama si ea ma place, dar nu ne-am spus asta. Ideea este ca de fiecare data nu stiu cum sa incep o conversatie cu ea. De exemplu: intr-o zi era suparata iar eu nu am fost nici macar in stare sa intru in vorba cu ea pentru a o linisti, desi simteam ca are nevoie de cineva care sa faca asta. Era inconjurata de colegi dar ea a ales sa stea langa mine iar eu nu am facut nimic. M-am simtit si inca ma mai simt groaznic cand ma gandesc la acel moment cand am stat langa ea aratand nepasare, dar de fapt era timiditate, langa ea. Vreau ca de fiecare data cand o vad sa incep o conversatie dar nu reusesc. Dau funda pentru cele mai bune solutii.

2 răspunsuri:
| Razvy12 a răspuns:

In primul rand puteti sa incepeti sa vorbiti pe Facebook, wapp, telefon si sa ii explici ca esti timid, ca o placi si de acolo incepeti sa vorbiti

| gorgon a răspuns:

De unde vine teama de a-i vorbi? Nu crezi ca o vei indeparta in felul asta?
Cel mai indicat ar fi sa iti faci ordine in ganduri si sa cauti undeva curajul de a incerca sa te lupti cu frica asta. E foarte usor. In momentele in care esti cu ea profita de orice lucru care va poate aduce intr-o pozitie din care sa incepeti o conversatie placuta. Teama asta nu doar ca te incurca, dar e si total inutila si lipsita de sens. Doar continua sa te interesezi de problema asta si incet incet o sa reusesti sa gasesti cumva o solutie. Sper sa reusesti cat mai repede! Noroc!