| AnDr3D33aLoV3 a întrebat:

Imi poate povesti si mie cineva despre ce este vorba in cartea "Nunta in cer" de Mircea Eliade? Este o carte interesanta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nuntă în cer este un roman care ilustrează tema iubirii.Este vorba despre două poveşti de iubire ce aparţin personajului-narator, mai întâi Andrei Mavrodin apoi Barbu Hasnaş.Ela/Lena, personajul feminin se întâlneşte în două versiuni aceasta fiind un fel de punct comun al celor două istorisiri ale bărbaţilor.Romanul începe cu povestea de dragoste dintre scriitorul Mavrodin şi Ela apoi continuă cu cea dintre Hasnaş şi Lena.Sunt două poveşti de dragoste foarte frumoase, cei doi bărbaţi par a fi în opziţie deoarece unul doreşte să obţină de la fată tocmai ceea ce îi refuzase celuilalt.În ansamblul romanului, cea de-a doua poveste, spusă de către Barbu Hasnaş este anterioară celei relatate de Andrei.O să îţi povestesc pe scut câte puţin din fiecare.Andrei o întâlneşte pe Ela la o petrecere, se îndrăgosteşte, amândoi se mută împreună şi trec printr-o perioadă fericită până când ceva se întâmplă şi relaţia lor începe să se schimbe.Hasnaş o întâlneşte în tren, când avea ea 15 ani,se îndrăgosteşte, se întâlnesc "întâmplător", petrec timp împreună, Hasnaş îşi doreşte cu ardoare ceva, fata considerând dorinţa sa o hotărâre accidentală luată la întâmplare şi insuficient gândită, din acestă cauză cei doi divorţează la final.
Este o carte destul de interesantă şi o plăcere să citeşti dar trebuie atenţie, înţelegere, gândire şi dorinţă de a parcurge lectura.Eu recomand cartea, este foarte bună şi plăcută.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi pe www.referate.ro
Pa, pa.