Întrebare recomandată | Anonimul3315 a întrebat:

Salut lume! Eu stau la bloc si parintii mei vor sa ne mutam la o casa la curte si vreau sa stiu cum e sa te muti. Adica cat de greu este sa te obisnuiesti. Te tot gandesti la casa veche. Adica eu cand am primit vestea aproape am plans. Deci sa-mi ziceti cum e sa te muti in alta parte. Unde nu cunosti mai pe nimeni si nu stii locurile. Cand iesi afara si nu stii pe unde sa o iei ca nu stii unde si ce este.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu timpul ai sa te obisnuiesti. Poate iti vei face noi prieteni.Problema este ca daca esti nascut - crescut la bloc te vei obisnui ceva mai greu.In rest totul, ok.

| mona a răspuns:

Te vei obisnui, nu este chiar asa de greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am mutat deja de 3 ori. Ultima data chiar in alta tara si cred ca peste un an sau doi ne mutam iar si mai departe, pe alt continent. E aiurea cand te muti, mai ales ca te duci departe de rude, prieteni si de locurile cu care te-ai obisnuit. Chiar daca te mai vezi din cand in cand cu prietenii si vorbesti cu ei pe messenger in fiecare zi, nu e ca si cum ai fi tot timpul langa ei.
Intr-un fel e si bine, ca vezi locuri si oameni noi si iti faci noi prieteni.
Stau si eu intr-o casa cu curte acum si e mult mai bine decat la bloc. Trebuie sa incerci sa vezi si partile bune, nu numai pe alea relebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pățit asta în clasa a doua. Noroc că am fost mereu singuratică, deci nu a fost prea greu. Noroc... doar în cazul acesta, că altfel...
Lume nouă, alt oraș, alte clădiri, alt peisaj... începi un nou stil de viață. Eu pe atunci nici telefon mobil nu aveam, deci mi-am lăsat puținii prieteni în urmă. Mă mutasem în altă țară. Dar tu ai putea să ții legătura în continuare cu ei, există telefonul, messengerul, vă întâlniți în vacanțe...
Dacă ești sociabil și deschis, îți vei găsi prieteni ușor, dar mai ales deschis. Prima oară normal că vei fi reticent (doar sunt străini), dar învață să-i citești și să îi asculți. Începe să îți cauți persoane cu pasiuni comune (cum e un curs de ceva) de acolo din zonă și poate te atașezi.

| SmokeyEye a răspuns:

Daca esti sociabil nu vei avea probleme. Si eu m-am mutat, singura, in alt oras, fara parinti, si nu imi amintesc sa fi avut probleme cu adaptarea. E drept, eram cu harta in mana mereu si intrebam lumea cand ma pierdeam, mai pastrez legatura cu max 5 persoane din orasul natal,si asta rar,sau doar online. Daca te muti in acelasi oras, alta strada, nu iti face probleme. Daca parintii tai au luat aceasta decizie inseamna ca e mai bine pentru voi. Poate si-au dorit meeu sa stea la curte si abia acum au posibilitatea. Nu stiu tie, dar mie imi place sa cunosc locuri noi. Daca te ajuta iti poti aranja mobila si lucrurile in camera ta, exact asa cum sunt acum.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Va fi bine. O sa faceti gratare, si alte activitati la care iti vei invita amicii la sfarsit de saptamana. Iar putinii tai vecini iti pot deveni aproape ca o familie extinsa.
Te-am tzucat.

| Polet a răspuns:

Eu locuiesc acasa de cand de stiu e super. Primele zile o sa fie mai greu o sa iti faci prieteni la scoala nu e problema e o schimbare in bine