| Nikolaus a întrebat:

Ma gandeam, daca eu, roman, ma insor cu o femeie din Marea Britanie si facem un copil, ce limba o sa vorbească copilul? Bun, persoanele din Marea Britanie au culoarea pielii alba, ca si noi, deci copilul iese alb. Dar ce limba o sa vorbească? Argumentați.

Răspuns Câştigător
| anyhylator a răspuns:

O sa vorbeasca limba pe care o aude, daca acasa vorbiti in romana va vorbi romana, daca vorbiti in engleza va vorbi in engleza, le vorbiti pe amandoua pana la 3 ani doar va mima cuvintele( nu o sa zica si mama si mother una pe care o prinde el mai bine) apoi cand va constientiza limbajul va vorbi ambele limbi.
Important big grin limba nu se imprima in ADN.

3 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

1 copilul o sa vorbeasa doar daca il invatati cuvinte voi si cred ca vorbiti romana deci romana va vorbi
2Cred ca va zice primul cuvant in romana si ceea ce o sa vorbeasaca o sa inete fie de la parinti si desenele animat, de la colectivul din jurul lui
P.S. invata in timp ce creste (asta a fost argument)

| мαяdυк a răspuns:

Franceza,clar

| Babydin4you a răspuns:

O sa vorbeasca limba pe care o vorbiti si voi in familie big grin