| FaraNumePls a întrebat:

Mă gândesc de ceva vreme sa incerc sa merg la un centru din asta pentru a învăța karate. Eu sunt mai timid, am 15 (nu știu daca contează). Voi ați practicat acest sport? Cum e la început?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Da, am practicat acest sport timp de 6 ani. (centura maro)

Sincer sa fiu, regret ca nu am ales alt sport asemanator acestuia caci la karate nu am invatat cine stie ce miscari "uluitoare".
Singurul lucru la care m-a ajutat a fost ca am devenit ceva mai agil si acum pot sa ma apar "in limita bunului simt". Spun asta pentru ca am petrecut extrem de multe ore pe acolo iar anumite persoane care au cativa ani de arte martiale mixte ma pot face praf in 1 vs 1.

Te ajuta si la timiditate dar nu exagerat. Antrenamentele mele se desfasurau cam asa :

Incalzire (20 de min) la inceput
Un fel de mini rezistenta la final. Flotari, abdomene sau ture de teren din cand in cand. Erau foarte usoare si faceai cat puteai.
(aprox 10-20 min)

Intre ele era o ora de kumite/kata sau exersare la sac.
Exersarea la sac avea loc cand eram putine persoane. Exersam lovituri. Cateodata exersam fara sac... lovituri din miscare.

Kata inseamna un fel de karate artistic. Pentru a avansa de la o centura la alta trebuie sa inveti un kata si dai un examen simbolic.
Singurul examen "pe bune" este cel pentru centura neagra.

Kumite inseamna lupta cu un partener. Este o lupta simbolica intrucat nu ai voie sa-l atingi. De obicei iti poti alege partenerul in functie de preferintele sau de centura pe care o ai. (De cele mai multe ori un prieten sau cineva asemanator tie)
Totusi, din cand in cand un senpai poate sa-ti aleaga el un partener daca nu considera echipa adecvata.

Senpai inseamna orice persoana care are un grad mult mai mare decat al tau. De obicei este vorba de persoane cu centuri mari (maro sau negre).

Antrenorul se numeste sensei.

Ce ti-as recomanda eu?
Nu iti recomand sa faci karate pentru ca o sa pierzi mult timp pe lucruri inutile precum kata si nu te ajuta extrem de mult nici la bataie. Mergi la arte martiale mixte /aikido/krav maga sau pur si simplu renunta la ideea cu bataia caci nu te ajuta extrem de mult cu timiditatea.

Tu ai nevoie de multa socializare. Inscrie-te la cercetasi sau la anumite asociatii de voluntariat si sunt sigur ca o sa intalnesti persoane care o sa te "oblige" sa vorbesti.

Nu ai de ce sa fii timid! Lumea se comporta cu tine dupa modul in care te observa. Incearca sa vorbesti cu oamenii, sa formezi conversatii.

Cand te intalnesti cu anumiti colegi sau cunostinte fa un efort si intreaba "ce mai faci". Daca iti spune ca a facut ceva special atunci intreaba in continuare despre lucrurile respective. Fa remarci pozitive la adresa lor. (doar daca tu crezi acele lucruri)

Succes!

Edit: Am omis niste lucruri. La inceput, cand o sa ai centura alba, toata lumea o sa se comporte cu tine mai frumos caci pretentiile sunt mici. Cu cat creste centura, cu atat cresc si pretentiile, precum si duritatea antrenamentelor.

| FaraNumePls explică (pentru RainmakerX):

Mulțumesc pentru informații happy m-am gândit la karate nu neapărat pentru a-mi învinge timiditatea. Am făcut-o mai mult pentru ideea de a mă lupta. Îmi plac mult lucrurile de genul asta de aceea mă gândeam la Karate.
Nu m-aș vedea voluntar sau cercetaș. Nu cred că ar fi genul meu. Oricum o să caut ceva despre cercetași că m-ai făcut puțin curios laughing
Spre exemplu, artele marțiale mixte ce au in plus față de Karate? Eu mereu am crezut că sunt acelasi lucru.

| RainmakerX a răspuns (pentru FaraNumePls):

Asa am crezut si eu la vremea respectiva... Am un coleg care practica asa ceva si din cate am inteles, se pune mai mult accent pe partea de aparare/bataie decat pe cea de "artistic" (kata)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Raspunsul e bun, doar ca aikido e o mizerie. Nu il consider sport, arta martiala nici atat. Eu am facut judo si rad de fiecare data cand ma uit la aia cum se arunca singuri pe jos laughing. Aikido foloseste niste procedeee care isi au locul doar in filmele proaste. Cine vrea sa invete sa se bata sa faca muay thai.