| Ionică a întrebat:

Martin Luther inainte a fost catolic, nu-i asa? Stiu ca Luther este cunoscut ca „părintele Reformei". Multumesc!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În anul 1517, călugărul romano catolic ( aşa cum a zis şi hominid dreak ) rupe o parte din Biserica romano catolică făcând o biserică protestantă.

| hominid dreak a răspuns:

Asa este, a fost un calugar catolic ce sa opus coruptiei si ereziilor nebiblice din aceasta biserica initiind o reforma, fiind respinsa, din pacate, de biserica.