| Sk1lledxD a întrebat:

Merge sa-mi fac server de metin pe ip prin port forward pe modemul de la romtelecom Thomson Speedtouch ST546? Am incercat sa-mi fac un server dar cand incerc sa ma conectez imi da server indisponibil. Ce sa fac? Am deschis si portmap si am activat porturile. Ma puteti ajuta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Sunt mai multe lucruri care nu ai facut, ori le-ai facut dar nu ai zis.
Server indisponibil apare cand nu se conecteaza la server.
Trebuie sa ai configurat tot virtualbox m-am uitat si am vazut este un fel de Router (dar fara wireless) si da faci setarile portforward numai daca vrei sa-l hostezi sau sa conecteze playeri la tine.
Oricum trebuie sa nu fii setat ceva sau n-ai facut o modificare.
Cum ar fi modificarea pe care nu ai facut-o este aia cu IP.

| Sk1lledxD explică (pentru Mihail2020):

Man daca iti dau id-ul meu ma poti ajuta? Nu stiu ce am putut sa fac gresit... Sau nu stiu cum sa fac port forwardul la modemul asta... Nu stiu pentru ce porturi.

3 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Un lucru iti zic problema nu mai tine de port forward si iti zic si de ce, daca chiar tu nu te-ai putut conecta la server cum crezi ca daca iti faci port forware te poti conecta la fel si playeri.
Desigur ca nu problema este undeva la server:
1 Nu ai setat bine servarul, portmapul, navigatul sau mc.txt?
Una din aceste lucruri daca te conectai la server si ceilalti nu puteau era altceva da ziceai ca este din vina port forward dar asa problema este de la server.
Iar daca dai ID de mess pot sa de ajut doar cu sfaturi sau ce trebuie sa faci?

| Sk1lledxD explică (pentru Mihail2020):

Nu stiu ma gandeam ca ma poti ajuta cu cateva sfaturi sau sa-mi spui cum pot s a rezolv problema. sad Chiar nu stiu de la ce poate fi. Uite Id-ul meu aici : mocanuandrei31 da-mi add daca vrei sa ma ajuti te rog sad.