| Vali215 a întrebat:

Salut! Mi-am pus 2 plombe acum 4, 5 luni. Au trebuit să-mi omoare nervii înainte să îmi pună plombele. Problema este că nu au fost omorâți bine și acum simt o durere îngrozitoare la ambele măsele plombate. Este vreo șansă ca dacă mă duc acolo să mi le refacă pe gratis? Am plătit 800 de lei pe ambele, ceea ce mi se pare extrem de mult pentru ce fel de lucrare mi-au făcut. Să menționez că am început să am probleme încă din a 2-a lună dar nu m-am dus la ei din cauză că lucram și nu aveam timp.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-ți timp și du-te la același stomatolog și ii spui fix ce ne-ai spus și nouă: îi amintesti că ai fost la el in tratament cu două măsele, iar din a doua lună au inceput deja problemele și tot ai sperat să cedeze durerile.
Îi amintesti (ai grijă la ton, incat să nu fie unul strident) că ai plătit atunci 800 de lei (arăți și chitanța/dacă ai) și il faci să înțeleagă că nu iti permiti să o iei de la capăt.
Să sperăm că va înțelege, eu așa cred.

Adevărul e că dacă doreai să rezolvi problema, atunci, imediat, iti găseai timp. Îti luai o zi liber, te învoiai pentru câteva ore etc
Da, știu. Nu ne prea plac dentiștii.

| Vali215 explică (pentru floresdemayo):

Nu am primit nicio chitanță de la ei și nu m-am dus pentru că am fost plecat în țară cu munca. Unui fost coleg de muncă i-a paralizat jumătate de față de cauza lucrării făcute de stomatologul la care am fost eu. Și mulți se plâng de chestia asta.

| floresdemayo a răspuns (pentru Vali215):

Aoleu, e șocant ce aud, aici e vorba de malpraxis. Iar colegul tău nu știu cum de a rămas așa... tăcut! Trebuia să ajungă până in instanță.
Lucrarea nu trebuia să aibă (oare) o garanție? Dacă pretinde alte costuri, atunci, atat tu, cat si colegul tau, depuneti individual câte o reclamatie scrisă, cu nr de inregistrare, la Colegiul Medicilor Stomatologi și relatați cele întâmplate.
Specificati si faptul că și-a însușit contravaloarea tratamentului fără să elibereze chitanță / bon fiscal la final, desi legal, era datoria lui să o facă (cred că ANAF se ocupă de această problemă)

| Vali215 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc pentru sfat! Așa ar merita să îi fac.

| J0B0MAT a răspuns:

800 lei 2 plombe și cu scos de nerv... Ce, erau praf? Gratis nu prea cred să îți facă nimeni. Dar părerea mea ar fi să îți cauți alt stomatolog.

| Vali215 explică (pentru J0B0MAT):

Nu zic să-mi facă cineva pe gratis, dar totuși aș vrea să-mi fac bine treaba aia. Și în alte locuri e mai puțin, am zis că dacă tot e mai scump e și mai bun. N-a fost cazul.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Vali215):

Da, nu întotdeauna mai scump înseamnă și mai bun. Legat de dinți, și eu am fost la stomatologi mai scumpi și cică mai buni, însă nu mi-au plăcut și am tot căutat până am găsit pe cineva mai bun și culmea, a fost și mai ieftin.
Trebuie să mai încerci și la altcineva. Explică ce ai vrea tu, vezi cum ți se pare și el ca persoană, ce vibe îți transmite, dacă mai știi persoane care au fost acolo mai cere păreri etc. Ca sfat, spune-le să nu îți scoată nervul decât dacă e absolut necesar, dacă e dintele rău cariat.

| Vali215 explică (pentru J0B0MAT):

Problema este că mi-au pus plombele peste nervii care trebuiau scoși.