| anonim_4396 a întrebat:

Piata locurilor de munca din Romania este si mai mult in declin de cand cu asa zisa "epidemie de gripa covid". Salariile au scazut,unii patroni isi bat joc de angajati si mai tare scazandu-le din salariu pe metoda "daca iti convine bine,daca nu pleaca acasa",pe altii care fac munca de birou ii baga in somaj tehnic ori fara plata dar ii mai cheama si la birou sau le dau de munca acasa (ca de, ramai fara job daca zici nu), multi altii chiar au ramas fara job.Pe voi v-a afectat in vreun fel situatia? Aveti in plan sa mai stati in Romania? Credeti ca isi va reveni situatia in vreun fel sau o sa fie mai rau? Pentru moderatorii TPU, daca stergeti si intrebarea asta in mod abuziv si aberant pe motiv de "fake news" ca data trecuta (pentru care am dovezi) e clar ca sunteti platiti sa ascundeti discutii despre realitatea dura din Romania cu care se confrunta milioane de romani si din a carei cauza pleaca in masa in alte tari.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana vin inapoi mai sant cativa ani. Dupa nu imi pasa de crize, tiganimi si alte tampenii. Daca aveam treaba rezolvata si eram in tara cautam alt servici mai bine platit sau faceam fata situatiei

| Drimmero a răspuns:

Nu e o noutate, nu se vrea sa se stie anumite lucruri chiar daca ai dovezi contrare minciunilor afisat.

La mine e cam naspa situatia, fara activitate pe acolo e cam pe duca treaba, dupa 15 mai putem veni si sa incepem usurel, i-a afectat pe toti covid-ul asta, toata economia a avut de suferit, mai multe pagube materiale s-au produs, tarile mari ale Europei nu mai pot sta degeaba, trebuie sa-si refaca economia, daca mai stau mult in hibernare nu rezolva nimic, tari cu cazuri mult mai mari decat Romania. Patronii se comporta cam ciudat, nu e ca si cum angajatii au vreo vina pentru declinul economic, medical din situatia asta, in loc sa fie mai intelegatori, tot in angajati arunca cu mocirla, pe o parte ii inteleg ca nu au bani suficienti si voi sa mai scape de personal, daca nu s-a produs n-ai de unde sa platesti pe fiecare in parte, dar corect si ok ar fi sa-i platesti pe toti pentru ca totusi au muncit si pe perioada asta( cei care au avut posibilitatea).

Situatia isi va reveni, omenirea a trecut peste rele mai mari, cum ar fi razboaiele, care au dus la pierduri umane si materiale colosale si nu numai. Pana se va scoate un vaccin ar fi hilar sa dispara virusul. Cazurile vor mai creste la noi dupa 15 mai cand se da liber la iesitul fara declaratii, in Romania nu se respecta legile si o sa fie haos, sa mai dea alte restrictii ar insemna ca economia sa nu mai poata fi stabilizata atat de curand, dar cu siguranta va trece.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Drimmero):

Din pacate guvernul a facut public mentiunea cum ca deplasarile vor trebui insotite de declaratii si dupa 15 mai.Banuiala mea este ca vor ca acest sistem sa ramana permanent, dar asta este desigur doar o supozitie.