| anonim_4396 a întrebat:

Salut Prieteni. Cunoaște cineva un cămin? Caut un cămin pentru o fata de 24 de ani cu o pensie de 1.700 lei. Grad unul permanent. Ea suferă de schizofrenie paranoic. Oriunde in țara nu contează orașul. Pentru detalii comunicam in particular.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E o problemă. Intr-un azil se cazează de obicei persoanele bătrâne care au și ele probleme neurologice, psihiatricem dar nu la acest nivel. Nu știu să existe un azil privat pentru persoane cu probleme psihiatrice, care au nevoie de supraveghere medicală permanentă. Deasemenea nu există in sistemul medical de sănătate de stat, o instituție azilară pentru bolnavi psihici cronici, din câte cunosc eu. Sunt spitale și sannatorii, unde pacientuol poate să stea un timp limitat, fiecare județ având în vedere locuitorii lui și județele limitrofe.
Astfel dacă îmi spui județul, pot găsi soluția pentru dta. Apoi după ce este externată soluția este, în funcție de gradul de handicap, să beneficieze de un asistent medical plătit la domiciliu care să o supravegheze permanent. Poți să îmi trimiți mesaj privat.

| Saveluc a răspuns (pentru sadrian46):

Buna ziua, va mulțumesc pentru răspuns. așa fac periodic o mai instalez într-un sistem spitalicesc dar pentru 3 săptămâni odată la doua, trei luni.

| sadrian46 a răspuns (pentru Saveluc):

Mai sunt modalități de ameliorare cu dietă vegetariană.