| Goddessss a întrebat:

Salut!
Probabil se vor oftica câțiva, dar ( nu știu dacă neapărat problema e la mine sau si alții/altele simt același lucru)

De ce românii nu sunt atât de atractivi fizic? Femeile ca femeile, dar la bărbați e nasol.
(oriunde merg vad genul acela de bombardieri sau '' wanna be trappers''), (majoritatea) sau daca vad unu ok, fie e luat, fie are ceva care nu e ok.

Vorbim doar de fizic... Nu vreau sa se oftice cineva sau sa supăr.
E doar o părere de a mea.

130 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns (pentru Goddessss):

Pentru mine are zero importanță cât de atrăgători găsești tu bărbații români, deci nu am niciun motiv să mă atac.

Te-am întrebat doar pe ce îți bazezi afirmația, pentru că mi se pare o generalizare extremă și mi-ar plăcea să aud argumentația din spatele ei, dacă ai vreuna dincolo de "eu îți spun ce văd".

Există în jur de 8 milioane de bărbați români. I-ai cunoscut pe toți și nu ai găsit niciunul dintre ei atractiv? Pentru că asta rezultă din afirmația "românii nu sunt atât de atractivi fizic"

Evident că dacă îți alegi cum vrei tu termenii comparației, poți să tragi orice concluzie. Dar pentru a trage concluzii valide, trebuie să folosești comparații adecvate.

Cu alte cuvinte, nu este corect să compari bărbații români cu bărbații elvețieni, ci trebuie să compari bărbații români cu toți bărbații planetei. Dacă ai face asta și mi-ai demonstra cu cifre o statistică de genul "românii sunt pe locul 150 din 195 la procentul de bărbați atractivi", atunci ar fi ok.

Dacă tu compari niște bombardieri din România cu niște elvețieni care au de zece ori mai mulți bani, civilizație și educație, iar apoi generalizezi rezultatul ca fiind "români" vs "elvețieni", evident că românii vor ieși șifonați. Dar comparația nu are nicio valoare.

Uite un exemplu: Nu știu cum arăți tu, dar sunt convins că există în lumea asta milioane de femei lângă care dacă te așez, vei ieși foarte șifonată prin comparație. Ar fi corect să trag de aici concluzia că nu ești deloc atrăgătoare, iar apoi să extind concluzia la "femeile din România nu sunt atât de atrăgătoare"? Evident că nu.

Dar exact asta ai făcut tu.

| Drimmero a răspuns:

Fara nicio suparare, dar ai cam generalizat aiurea, romanii ca romanii, nu toti aratam ca niste bombardieri sau wannabe traperasi, unii ne mai si ingrijim si avem cu totul alt stil, poate doar d-astia ai vazut dar hai sa o dam si p-aia dreapta, cate romance arata cu adevarat la fel si in realitate cum arata pe Instagram si alte retele de socializare unde filtrele sunt prietenii lor de baza sau cate arata la fel dupa ce isi dau machiajul jos? filtrele nu te mai salveaza si in realitate si nici nu poti ramane machiata toata viata. Dupa ce isi dau machiajul jos s-a terminat smecheria la multe. Nu toate romancele arata bine, te plimbi 5 minute prin centrul orasului unde stii ca umbla lume buna si vezi din 5 femei 3 obeze sau daca nu-s obeze mai vezi si mediocre fizic intre grupul ala de femei care arata bine. Sa nu ne intelegem gresit, sunt si romance care arata foarte bine natural dar nu toate sunt asa, nu toate femeile din Romania arata bine iar raportat cu alte femei din alte culturi sau alte tari sunt cu mult sub. De barbati nu comentez ca nu ma uit dupa barbati, se stie ca si barbatii au problemele lor care le strica atractivitatea in ochii femeilor. Si sper ca faci o comparatie intre barbatii tineri si femeile tinere, nu intre tinere si astia dupa 40-50+ ca nu e echitabil.
Poate nu cauti unde trebuie, n-are cum sa nu te atraga macar vreunul din cati barbati exista.

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Compara apoi romancele cu nordicele, sau hai nu cu nordicele, compara tot cu d-astea din zona central-estica a Europei, ai sa vezi diferente mari intre voi si ucrainence, rusoaice, letone, lituanience si restul. Nici romancele nu sunt prea breze in comparatie cu alte popoare, sa nu mai zic de turcoaice, araboaice, latino din America de sud, negrese...

| Goddessss explică (pentru johnnny123):

Deci ca sa o luam cu începutul.
Nu a zis nimeni ca toți, cum crezi tu, ca eu exagerez si generalizez. (încă chiar am menționat ca nu trebuie sa se oftice nimeni, pentru ca nu vreau sa sune ca o generalizare ci ca un '' fact'')
Am zis doar ca majoritatea.
Majoritatea ≠ total.
Bun.
Nu înțeleg de ce te ataci asa, gândești ca ti-am zis fix ție și faci și tu parte din categoria aia.

In afara de gleznute goale, figuri pe stomacul gol, atitudine de macho, spălat din sâmbăta în sâmbăta ce se oferă? Zic și eu.
Eu asta vad zilnic. (repet, poți spune ce vrei tu pe acolo).
Eu aproape zilnic ies din casa, prin parc, prin mall, prin magazine etc. si pot spune cu mana pe inima ca dacă 1 maxim 2 din 70-80 efectiv mi se pare frumos. (nu ca as fi eu miss univers, dar asa funcționează)
Dacă te ai uita in comentariile primite ai vedea ca sunt fete care zic la fel, eu ce pot sa fac dacă asa e adevărul.

Alta faza, tu îmi pui pe lista India. Pai omule, aia indiferent ca sunt femei sau bărbați, sunt considerați neatractivi. Sunt primii de la coada, asta spun studiile si sincer e adevărat.

'' romanii nu sunt atât de atractivi fizic '' da, confirm.
Înțelegi cuvintele astea '' atât de ''? Nu înseamnă ca ii găsesc pe toți asa, ci in comparație cu ce am văzut este un adevăr foarte mare și trist.
Probabil limba romana nu este prima ta limba, îmi cer scuze atunci.

Si logic ca am comparat cu ce e mai frumos, de ce sa compar cu ce e mai urat? Nu înțeleg logica ta, pe bune.

Nu înțeleg de ce ai impresia ca as avea ceva cu populația romana masculina.

Am făcut o comparație cu ce am văzut nu am zis nicidecum ca ar fi cei mai urâți, cei mai nu știu cum, cei mai jegoși etc.
Tu asa faci sa se înțeleagă.

Logic ca sunt fete mult peste mine, asta e logic, la fel cum sunt si sub mine.
Sincer ma consider drăguță (o zic si alții). Bun nu e vorba despre asta.

Pot fi cea mai frumoasa, ca mereu va exista cineva care sa nu ma placa, înțelegi?

Eu am zis doar părerea mea. Atât.
Nu am vrut sa fie ceva ofensator sau care sa jignească.

Îți este ușor sa vorbești când efectiv e plin de femei frumoase la orice colt de strada, la orice casa de marcat oriunde. Sincer.
Din punctul asta de vedere ai mult mai multe opțiuni decât as avea eu.

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate!
Îmi cer scuze dacă am ofensat, doar zic.
Dar totuși o femeie mediocra e mai ok decât un bărbat mediocru.
Balticii au oameni foarte frumoși.
Ma bucur ca i-ai menționat si pe ei!

Un lucru care nu il prea înțeleg e faptul ca se crede ca machiajul salvează femeile.
Pai degeaba, dacă ești urata, urata ești si cu machiaj. Asta nu se schimba in vecii vecilor
O femeie frumoasa natural, care se machiază, isi eclipsează trăsăturile, neironic vorbind.
Machiajul e frumos, când e finut.
Maxim un gel de sprancene dacă ai goluri, mascara sau rimel si un balsam vișiniu de buze atata.
Nu glet, nu fond de ten, in exces, nu toate prostiile alea.

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

N-ai ofensat, cel putin nu pe mine dar zic ca e corect sa comparam si romancele cu alte femei daca tot ati comparat romanii cu alte natii, raportul atractivitatii e exact la fel in cazul romancelor vs alte natii (nu toate natiile).
De ce ar fi mai ok o femeie mediocra fata de un barbat mediocru? Adica sunt la fel de neatractivi, iti zic eu ca daca femeia mediocra e si grasa pe deasupra nu se uita nici mediocrii la ea.

Machiajul chiar salveaza femeile, pe unele. Sa nu uitam ca fondul de ten iti ascunde anumite defecte, cosuri, riduri, piele imbatranita si iti face tenul sa para de bebelus desi nu e cazul, un machiaj profesional si potrivit pentru trasaturile femeii poate s-o faca mult mai atractiva decat e ea de fapt pe moment, tu n-ai vazut o gramada vedete cum arata machiate vs nemachiate? sau hai sa nu zic vedeta, sa zic femei normale cum arata machiate si cum arata nemachiate? e adevarat ca pe unele saracele nici machiajul nu le mai salveaza, nu degeaba umbla glumele de genul intre barbati sa nu mai agate femei de pe net ca se trezesc fata-n fata cu alte persoane fata de cele cu care au vorbit.
Sunt de acord ca o femeie frumoasa natural daca aplica prea mult machiaj isi strica adevarata frumusete, d-aia nu trebuie exagerat, dar imi sustin si parerea ca multe se infrumuseteaza cu ajutorul machiajelor si sa nu mai zic de filtrele de pe net...

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

In cazurile de fata eu sunt de acord cu bărbații care ar chema femeile la piscina. laughing
Unele merita! (cele care se dau ceea ce nu sunt, in special)

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Tocmai ca pe urate le ironizeaza lumea, uratele care se dau ce nu sunt atunci cand comenteaza cu tonele de machiaj la bord. Sunt si femei care sunt frumoase de la mama natura, e suficient daca isi dau cu un eye liner si sunt briliante.

| johnnny123 a răspuns (pentru Goddessss):

1. " nu vreau sa sune ca o generalizare ci ca un '' fact''"

Aha, deci este chiar mai mult decât o generalizare, este un "fapt" indisputabil... Și mai bine.

2. "Am zis doar ca majoritatea."

Nu ai folosit cuvântul "majoritatea" în întrebare.

3. "Nu înțeleg de ce te ataci asa, gândești ca ti-am zis fix ție și faci și tu parte din categoria aia."

După cum ți-am explicat destul de clar, opinia ta despre cât de atractivi sunt bărbații români nu mă afectează în niciun fel, prin urmare nu am niciun motiv să "mă atac" sau să o iau personal. Încercam doar să înțeleg care sunt argumentele tale, iar acum este destul de clar că acestea se rezumă la "pentru că asta văd eu când ies la mall".

3. "Eu asta văd zilnic"
Ceea ce vezi tu este o mică, foarte mică porțiune. Nu suficient pentru a trage concluzii atât de generale. Este ca și cum ai trage concluzii referitoare la mărimea Oceanului Atlantic bazându-te pe raza de 5 km pe care vezi în jurul tau.

4. "Alta faza, tu îmi pui pe lista India."
India era doar un exemplu pentru a-ți ilustra cum poate fi viciată o concluzie atunci când alegi termenii comparației în așa fel încât comparația să iasă cum vrei tu.

5. "Si logic ca am comparat cu ce e mai frumos, de ce sa compar cu ce e mai urat? Nu înțeleg logica ta, pe bune."

Este evident că nu înțelegi logica.
Tocmai, nu trebuie să compari nici cu cel mai frumos, nici cu cel mai urât. Pentru a avea imaginea corectă, trebuie să compari cu tot. Și cu frumos, și cu urât, și să vezi unde te poziționezi cu adevărat în spectrul complet.

Pentru că dacă compari inteligența oamenilor cu inteligența lui Einstein, va rezulta că 99.999% din oameni sunt echivalentul uman al unor plante ornamentale.

Dar asta nu înseamnă că în realitate 99.999% din oameni sunt complet imbecili.

6. "Nu înțeleg de ce ai impresia ca as avea ceva cu populația romana masculina."

Nu am spus nimic în acest sens. Doar ți-am cerut să-ți susții afirmațiile cu argumente solide, mai solide decât "am fost la mall și nu am văzut niciun Brad Pitt"

7. "Logic ca sunt fete mult peste mine, asta e logic, la fel cum sunt si sub mine."

Corect, este logic. Și atunci nu este logic să stea la fel lucrurile și în cazul bărbaților români? Unii sunt mai atrăgători decât ei și alții mai puțin atrăgători?

8. "Eu am zis doar părerea mea. Atât.
Nu am vrut sa fie ceva ofensator sau care sa jignească."

Deci până la urmă admiți că este o părere, nu un "fact" așa cum l-ai prezentat la început.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oSalamadra):

Comunisto! Huo Huo!

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Da da, exact

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e problema la români aici ci la o anumită subregiune în România. Judecând după întrebarea ta fac pariu că nu trăiești în Transilvania. Stai în Cluj sau Brașov sau alte orașe din Ardeal câteva luni și o să-ți schimbi părerea.

| Goddessss explică (pentru johnnny123):

Cuvântul 'majoritatea' se deduce simplu din întrebare. Are si sens.
Nu dragule, nu aștept sa fie Brad Pitt in mall. Așteptam si eu ceva mai frumos vizual si într-un număr mai mare.
Din tot ce am enumerat acolo ai ales fix mall-ul ca sa ma pui într-o postura proasta.
Mai bine ziceam biblioteca sau anticariat? Acolo probabil e singurul loc care nu e frecventat de bombardieri si am zis sa pun cele mai banale locuri.
Chiar te implor sa faci mâine sau când vrei un studiu de caz si sa îți formezi o părere. (sau probabil nu, ca o sa fii genul acela care va spune '' ei bine eu nu ma uit după bărbați, ma uit după femei)
Ipotetic, pune-te in postura de femeie si spune-mi câti bărbați ti se par acceptabili. (repet doar fizic)
Pot paria ca mai mult de 5 in ore bune nu găsești.

| Goddessss explică (pentru CostinAlamariu):

Chiar sunt născută in nord.
Mai încearcă!
Chiar asta e trist, ca trăiesc in Ardeal si ma șochează)

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Repet ultima oară că vorbim degeaba: intâlnești oameni ai mediului in care te invârți.

Noroc și voie bună!

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Doarfaptul că te lamentezi aici pentru o problemă inexistentă - in loc să socializezi cu "elitele" de care duci dorul - deja spune suficient de multe.

| Goddessss explică (pentru sierra1):

2 fete din comentarii spun același lucru pe care il observ si eu.
Poate tu ești mai speciala!

| Goddessss explică:

De acord!
Ai o parte de adevăr in cele spuse!

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Un bărbat poate să cunoască multe femei frumoase din care să aleagă una frumoasă.

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Bărbații care caută femei și frumoase și inteligente nu le caută pe unde te plimbi tu

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Nici nu era discuția despre asa ceva!

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Pai da, efectiv u prove my point.
El are de unde alege, pe când o femeie nu are oportunitatea asta.
Dacă găsește 20 e bine, dar e si prea mult

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Eu ma plimb prin parc, prin anticariate, prin biblioteci, prin târguri de lectura.
Chiar azi mi-am cumpărat 2 cărți.
Tu pe unde te plimbi de curiozitate?

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Tu spui că românii sunt urâți.

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Eu nu arăt ca românii, nu mă interesează de români.

| Bogdim0t a răspuns:

Chestia asta e legată și de gusturile omului. Sunt mai multe criterii pe care evaluam "atractivitatea" unei persoane.

Dar un lucru este cert, tipul acela de români bombardieri nu dă bine ochiului nimănui. (Doar dacă ești o obsedată de "trapul" românesc)

Ce am observat În schimb e că românii tind să fie mult mai duri și aroganți față de alți români. Se judecă foarte mult si din păcate, comentariile vin din partea acelor bombardieri care sparg semințe la colțul străzii În timp ce le chiorăie stomacul de foame. Deseori găsesc niște subiecte atât de jalnice pentru a judeca un om, precum: stilul vestimentar (se ajunge să fi judecată că porți roșu nu verde), corp (da, foarte jalnic), comportament (aici e strict referitor la "tocilarii" care sunt judecați doar că nu vor să umble în anturaje proaste), si multe alte motive stupide.

Degeaba e atractiv fizic dacă te trezești că te face în toate felurile a 2-a zi de relație. Eu te înțeleg!

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

O femeie libaneză tânără și frumoasă când ridică privirea din pământ și se uită fix în ochii tăi face cât 1000 de românce frumoase care se uită la tine și libaneza aia știe că nu ești român când se uită așa la tine.

| Goddessss explică (pentru Bogdim0t):

Mulțumesc de confirmare si repet cum am mai zis deja de vreo 4 ori in aceste comentarii.
Nu vreau sa supăr sau sa ofensez pe nimeni.
Nu vreau sa generalizez absolut deloc. Nu tintesc spre asa ceva, spre ura.
Probabil am eu alte gusturi, nu știu exact. Încerc sa găsesc răspunsul.
Am pus întrebarea ca sa am niște confirmări ( si aparent câteva fete de aici sunt si ele de acord, altele nu)

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Da, si eu pot sa zic ca un norvegian face cât 100 de romani.
Si eu pot zice asa.
Ideea era alta

| liliana77any a răspuns:

Si eu vad pe strada una la sala bine lucrata cu unul foarte gras.
Cam asa este moda.