| Goddessss a întrebat:

Salut!
Probabil se vor oftica câțiva, dar ( nu știu dacă neapărat problema e la mine sau si alții/altele simt același lucru)

De ce românii nu sunt atât de atractivi fizic? Femeile ca femeile, dar la bărbați e nasol.
(oriunde merg vad genul acela de bombardieri sau '' wanna be trappers''), (majoritatea) sau daca vad unu ok, fie e luat, fie are ceva care nu e ok.

Vorbim doar de fizic... Nu vreau sa se oftice cineva sau sa supăr.
E doar o părere de a mea.

130 răspunsuri:
| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

laughing))))))
Credeam ca ești prin Finlanda))
Cum le vezi tu pe astea a nostre asa ii vad eu pe ăștia de aici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Eram satul de români când am plecat, dar acum... Mi-e dor și de bombardieri.
Doar să văd oameni care ies din case... Să văd terase pline de oameni care judecă trecătorii.
Roșcații cresc ca niște buruieni.
Au salarii de 3-6k de euro, mănâncă nimic, merg cu mașini foarte vechi (degradate) și stau în case de 20k.
Nu înțeleg cum funcționează economia aici, dacă banii rămân în conturi.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai liniștit!
Mulți romani simt dorul de casa indiferent ca sunt in Germania, Anglia, Suedia etc.
Probabil asa e firea umana.
Unde te naști, acolo e '' casa ta'' indiferent de situație.
Mereu o sa simți măcar un fel de nostalgie sau te vei gândi la amintiri.
Oricum se știe ca nordicii sunt reci. Asa sunt ei. Probabil banii pentru ei nu contează.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Ba contează, se vând ușor. Se practică nepotismul și corupția pe aici, ca la noi. Sunt zgârciți.
Magazinele au un preț la raft și altul la casă, mai rău decât în România laughing

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nasol.
Ceva ce îți place mult, ce ar fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis ca e doar o parere, deci intrebarea corecta ar fi "de ce nu gasesc eu romanii atat de atractivi fizic?". Dar asta nu e o problema la care sa ti se poata oferi solutii. Deci ce doresti prin postarea asta?

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

E o părere faptul ca nu ii găsesc, in sensul ca nu trebuie sa fie si altcineva de acord cu mine (dar dacă si bărbații mi-au confirmat, e clara treaba)
Întrebarea era dacă cauzele sunt genetice, sociale, istorice etc.
Dacă da, atunci e inevitabil.
Dacă acest lucru e făcut intenționat, e grav rău.

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Un barbat nu trebuie sa fie frumos, trebuie sa te atraga prin ceva, un barbat atragator nu este egal cu un barbat frumos.Este adevarat ca barbatii frumusi sau femeile frumoase atrage pe oricine, dar poate la fel de bine doara sa te atraga asa pe moment, conteaza sa te atraga in sensu ala sa il vrei linga tine pentru mai mult timp.
Sint barbati chiar uritei dar care au ceva anume ce atrag femeile.Pot sa dau exemple, chiar actori asa, dar e mai bun sa nu nominalizam.

Asa spui si tu doamne ajuta laughing unde dau de romani aud experis asta, am spus romanilor de pe aici, in general alora care merg la biserica, cand vorbesc cu mine sa se abtina de la experesii genul asta laughing unia au inteles, atii mai putin fac ce fac si tot scot vrabia din gura laughing

Esti si tu cumva credincioasa ortodoxa, pentru ca la ei se foloseste expresia asta?

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Da ma uitai, unia nu stiu ce cistesc, banui ca or citi alte intrebari laughing am vazut cineva tot o baga pe aiai ca tu nu ai spus in intrebare majoritatea, dar de fapt chiar ai scris, este acolo in paranteza, nu stiu unia citesxc doara ce vor ei sau cintesc una si pricep altceva.

Nu ma bagai sa-i spun, nu stau sa fac eu observatii, bine mai fac uneori dar nu in cazul asta. Deci ai spus clar ca mamjoritatea is bombardieri, ai pus in paranteza majoritatea, deci poti sa il trimiti pe respectivu sa mai citeasca intrebarea sa se lamureasca.
Bine daca spui cuiva ceva, ma refer tu ca femei, un barbat nu ar trebuie sa se supere, eu dimpotriva, as retine si as cauta sa ma rectific cumva.

Referitor la chestii genul asta ingrijit, vorbeam odata cu o tipa din RO, eu de fel nu-s paros, am par pe corp dar putin, nu-s nici spin, dar nici urs, am as zice exact cit trebuie si cum trebuie, dar tipa, spune "ma ar trebuie sa mai dai si tu mararu ala jos " laughing asa si ce eu ma suparai? Nici pomeneala, ba am si ris, is femei care prefera barbati asa fara marar pe ei.
Asa apoi sincer m-am epilat si eu, dar nu atunci si nu ca a spus tipa, am vazut si alti barbati, zic ia sa vaz cum e.
Sincer te simti mai bine fara par pe corp laughing asa ma epilez odata pe an sau de 2 ori, de regula odata ca am parul cum am spus mic si nu mult.Mai exact am o masina cu care tai, nu pun ceara sau chestii ca si femeile, imi place sa am parul asa scurt, pe corp.
Ungurii, ukrainienii, crecd ca is cam la fel ca si romanii, eu am avut la scoala unguri, is si si, nu poti spune majoritatea arata bine.

Nui vorba sa iti confirme careva mai stiu eu ce crezi tu, eu sunt pentru ce vad, c e simt, ce pipai, nu ce spun altii pe mai stiu eu unde.
Nu dau studii cum cer unia, am vazut iti ceru ala studii, fate ma lesi, studiile is facute de cine stie si cand, apoi daca eu vad ceva si un studiu spune altceva, no sa cred cea spus ala in nu stiu ce carte sau studiu.

Dar am vazut multi asa asculta, de ce spun unia prin carti, chiar daca ei vad in realitate altceva.
Nui vina nimanui, cum am spus, fiecare popoar are o fizionomie anume, nu trebuie sa fie rusine nimanui cum arata, na ales nimeni cum sa se nasca.
La romani eu asa cred fizionomia existenta este rezultatul sistemului sub care oamenii au trait cateva generatii, pentru ca romanii au fost oameni mai cum sa le zic mai aproape ca om, ca aratare, au avut mereu adaos, amestec si de aici varietate, diversitate care a dat niste oameni mai aratosi.
Dar or venit conunstii aia cu rahatu lor si cum am spus viata aspra te poate face sa arati altfel.
In RO din ce am observat, oamenii mai aratosi sunt in Moldova, apoi muntenia si dupa restul tarii.
Cei mai putini atractivi sunt cei din ardeal, pentru ca acolo au fost infliuente, oameni veniti din vest, genul ala sasi, germani, plus sa mentinut mai familiile alea consangvine, ceea ce a dat oameni mai putini atractivi.

In moldova mereu au intrat tot felul de natii, unia au ramas sau contipit cu localnicii si de aia avem oameni mai atractivi in Moldova.
Bine poate ca gresesc, eu spun din ce am observat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

De aici?
Banii, suedezele și multitudinea de mașini clasice.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Interesant

| Goddessss explică (pentru relian):

Catolica sunt.
Eu o folosesc in sens amuzant

| Goddessss explică (pentru relian):

Mi-am dat seama după cum vorbești ca ești moldovean))

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Nu am spus ca moldoveni arata mai bine ca as fi eu moldovean, nici nu stiu daca is moldovean laughing dar asa din observatii, eu asa spun moldovenii atit berbati cit si femei is mai aratosi decat din alte zone.Si barbatii arata mai bine, is mai slabi, mai bine conturati.
Asa ca vezi cauta prin Moldova, poate gasesti pe acolo ceva sa iti placa, dar nu Moldova aia RM, Modlova asta din RO.

Chestia la tine e destul de complicata laughing sau dificila, pentru ca din ce povestesti, ai pretentii destul de mari.
Vrei barbat si educat si aratos, si devreme acasa laughing cam greu gasesti asa ceva, nu zic ca nu ar fi, dar care sunt is deja luati, tinuti bine laughing

Unde pui, nu ai spus nimic cum sa fie la pat si ce situatie sa aiba, daca le mai adaugi si pe astea sigur o sa te orientezi spre fetite laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Daca discutia e despre cautatul cauzelor, ar trebui sa definesti bombardieri si wanna be trappers. Eu nu sunt sigur ce inseamna termenii astia.
Sunt curios cum arati si cum te imbraci tu.

| Goddessss explică (pentru relian):

Nu poste fi educat si frumos in același timp? Astea sunt pretenții? pai dacă astea sunt pretenții, prefer sa mor singura decât sa îmi cobor standardele.
Degeaba e frumos, daca are capul gol, înțelegi tu?
Pai nu am spus asa detalii, pentru ca eu chiar nu am pretenții la situație financiara (dacă de aia zici)
Lucram împreună sa ne dezvoltam armonios.
Banii nu aduc fericirea, ti-o zic eu care am avut și încă am si tot nu eram fericita.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am văzut o groază de bărbații bine. De restul nu mă interesează

| Goddessss explică (pentru DeMicUnCălător):

Sunt cu siguranță, dar nu atat de mulți.

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

In geral natura sau dzeu dupa caz nu da la unu de toate, da asa cate putin la fiecare.
De regula care is frumosi is mai ingusti la minte, ori au alte chestii nu prea bune.Ar trebuie sa stii chestiile astea.De exemplu la femei, care is frumoase de pica majoritatea laughing nu prea le duce mintea, fac si eu acu ca tine imi pun femeile in cap laughing dar cam asta e adevarul.La barbati care este frumos, ori il duce mintea mai putin, ori are scula mica, ori nu prea e functionala, ceva le lipseste la fiecare.
Sint si oameni care au de toate dar mai putini, chiar ca pe aici nici nu-i vezi asa usor.

| Goddessss explică:

Iară tragi pe nas băiatu meu?

| Emma30555 a răspuns:

Barbatii tineri arata destul de bine o buna parte din ei, cei după o anumita vârsta într adevăr nu mai arata la fel de bine comparativ cu alții. În sensul ca ori pari mai maturi decât trebuie ori arata mai țărănește, probabil nu se mai străduie. Mie aia de arata țărănește îmi par neatractivi.

| trini2023 a răspuns:

Este important să abordăm discuțiile despre atractivitatea fizică cu sensibilitate și respect, deoarece standardele de frumusețe pot varia foarte mult între culturi și indivizi. Nu este potrivit să se facă generalizări sau judecăți cu privire la atractivitatea fizică a unui întreg grup de persoane pe baza opiniilor personale sau a observațiilor limitate.

| Lukasssz a răspuns:

Salut.Asa eram si eu, exact ca tine. Abia vedeam vreo fata care sa ma atragă fizic prin România și credeam că problema e doar la noi, până mai acum cateva luni cand mi-am vizitat 2 rude.Matusa mea care stă în Canada de vreo 30 de ani, trăiește într-o oras care e plin de rusi, nordici, asiatici, latino etc.Si crede-ma ca doar una din 20 sau 30 m-au atras fizic, restul mediocre sau urâte. Dar alea care m-au atras și sunt frumoase de nota 10 sunt cu mult mai frumoase ca cele din românia care sunt tot de nota 10.Si noi bărbații, la fel (nu stiu nu-s gay).Pot concluzia ca toate tarile au frumosii/frumoasele lor, nu conteaza naționalitatea, dar cei care arată cu adevărat bine sunt o minoritate in orice tara. Adică cam o femeie /un bărbat este frumos din 10.Ar mai fi sa iti spun si de varul meu care stă în Spania, dar situația e cam la fel si nu vreau sa te plictisesc.
Baftă, si sper ca iti vei gasi jumătatea. Ciao

| Simpatic a răspuns:

Cand o sa imi poti defini frumusetea fizica si mai ales la ce sistem de valori o raportezi, atunci o sa iti raspund.
Un alt exemplu aud masina frumoasa, masina urata, pe bune? cum arata o masina frumoasa si cum arata una urata? e mai frumos un model nou de lamborghini care este tot un plastic si mai urat un Aston Martin de colectie? Multi judeca putini cunosc

ai zis De ce românii nu sunt atât de atractivi fizic? Femeile ca femeile, dar la bărbați e nasol.
Locuiesti in alta tara? doar hitler a vrut sa creeze rasa pura, ce crezi, nu i-a iesit.

Si totusi nu e o vorba care zice "barbatul trebuie sa fie mai frumos ca dracu?"

ai mai zis "oriunde merg vad genul acela de bombardieri sau '' wanna be trappers'')"

pai ne-ai dat exemple numai de fatalai si castraveti, nu ne-ai aratat nicio categorie de barbati in cele enumerate de tine!

Draga, tine doar de gusturi, pentru unele femei barbatul ideal e burtosul cu 20 de ani mai mare care are conturi mari in banci din paradisuri fiscale, pentru altele barbatul ideal este colegul din liceu, pentru altele barbatul ideal este pescarul pentru care produce ea bani prin metoda loverboy, pentru altele sunt cei musculosi pentru altele cei inalti...
Vorbim pana maine, cand vei defini ce inseamna barbat frumos si urat vom gasi ceva sa iti placa happy

Răspuns utilizator avertizat
| Goddessss explică (pentru DracuIa):

Adică cum?

| Goddessss explică (pentru Simpatic):

Bărbatul ideal din punctul meu de vedere...
Curat, îngrijit, igiena zilnica obligatorie, îmbrăcăminte acceptabila, nu pantaloni trași pana jos de ii iese ceva, nu hanorac gucci fake sau inspirat din trap-ul din Anglia, nu ceas la mana cu pantaloni scurți, nu arfe, nu figuri pe stomacul gol, nu ras in cap dungi si inimioare, tunsoare de pușcăriaș, nu tatuaj cu leu si cu ceas sau trandafir, nu pensat exgagerat, nu frustrat, nu din acela care nu știe scoate o vorba, cultura muzicala si generala zero, scriere gramaticala de clasa a doua, nu frustrat ( pentru ca nu își atinge scopurile '' romantice '') care spune mereu, dar mereu ca femeile sunt pe interes sau plăcerea femeilor o reprezinta doar banii.

Iubesc bărbații care citesc, la maxim ( am întâlnit câțiva), bărbații care apreciază lumea si universul, bărbații care încă țin la principii morale, cei care se ghidează după niște repere in viata, cei care te fac sa te simți bine doar dintr-un simplu dialog, cei care au respect fata de ceea ce ii înconjoară, cei care își asuma greșelile si lasă frustrările si grijile in trecut, cei pentru care si lucrurile mărunte contează, cei pasionați de cultura, istorie, călătorit, cei simpli si modești, un bărbat deschis spre noutate, un bărbat care face bine si nu cere nimic la schimb, un bărbat care nu e orgolios, egoist si tupeist la maxim etc.
fizic: nici feminin (aici pot dezbate unde bat), nici macho, o fata clara, simetrica, zâmbitoare, bine dispusa, ochi senini, buze mai subțiri, obraji proeminenți, tunsoare care sa ii avantejeze trăsăturile ( scurta spre medie, in special), nu foarte înalt, puțini mușchi sunt ok, constituție mai zvelta, piele curata (sau cel puțin pe punctul de a fi), aparență care il face sa se simtă remarcat, care te tulbura instantaneu, parfumat etc.

ador de asemenea bărbații care nu au vicii ( sau dacă au, totul sa fie cu limita), care nu sunt agresivi, nici fizic nici verbal, care vad in femeia lor o legătură profunda de admirație, respect, bunătate sufleteasca, iubire, nu doar plăcere sexuala.

mai pe scurt, întreb care sunt motivele pentru care acest neam nu este atât de atrăgător spre exemplu ca cei din vest sau nord? asta e întrebarea mea. sa fie motive istorice ( fiind '' corciți''într-o măsură mai mare), genetice, geografice?
mulțumesc!

| Goddessss explică (pentru Simpatic):

Ah da, uitasem sa menționez ca nu, nu locuiesc in alta tara, dar am vizitat destule tari in viata mea, si clar am avut alte păreri despre felul in care arata oamenii, dar si mai important de felul cum se comporta.
chiar diferențe majore, as putea spune.
tine si de gusturi, nu zic ca nu, dar cam multe tipe în comentarii afirma cele spuse de mine.
probabil e un semn de întrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Goddessss explică (pentru DracuIa):

Hmm, animalutele de companie sunt drăguțe, deci îți vad punctul de vedere