| nuamnume22 a întrebat:

Salut,Salut! Am scris un volum de poezii recent, am vrut sa o scot la o editura mai micuta am facut un contract cu ei pentru tehnoredactare laminare si tiparire,toate bune si frumoase pana cand am ajuns in momentul in care ei nu imi mai raspund la telefon, tin sa precisez mi-au trimis cartea tehnoredactata pe mail,dar nu si prin curier,cum as putea sa iau masuri impotriva lor? tin sa precisez faptul ca pe carte au pus cod isbn si drepturi de autor in cazul reproducerii materialului? Cum as putea actiona, pentru a imi recupera banii investiti? Cel mai bun raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii" care este relaţia între ISBN şi copyright" :
"Codul ISBN este codul de identificare a unei cărţi, pe plan internaţional. El nu are nici o valoare juridică, ceea ce înseamnă că el nu oferă protecţie privind dreptul de autor" --- vezi punctul 7 din "intrebari frecvente" din sursa:http://www.bibnat.ro/ISBN-s21-ro.htm

In al doilea rand, la predarea catre editura a manuscrisului, trebuia sa inchei un contract cu aceasta( denumit, dupa Noul Cod Civil, "contract de antrepriza de servicii") iar pentru plata serviciilor( de corectare, de machetare, de tiparire) ar trebui sa ai o chitanta. Daca le ai, citeste ce ai semnat! Daca editura nu si-a indeplinit obligatiile contractuale o poti da in judecata potrivit dreptului comun.

Daca NU ai incheiat un"contract de editare" asa cum este el definit la art. 48 alin 1) si 2) din Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe (http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=10396) atunci,
obligatiile editurii cu care ai incheiat contractul se rezuma la executarea unor servicii pe care tu, in calitate de beneficiar, le-ai platit. Este, cred eu, greseala ta ca ai platit anticipat intreaga suma --- trebuia sa negociezi un avans, restul la predarea lucrarii.

2 răspunsuri:
| zaratu a răspuns:

Trebuie sa te consulti cu un avocat

| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

Pai tu trebuia sa ai drepturi de autor nu ei. Consultate cu un avocat poate mai poti face ceva