| happylife a întrebat:

De mica am inceput sa scriu poezii si chiar imi place.Acum mama mi-a propus sa scot si un volum, dar asta doar pentru mine(bineinteles platesc pentru tiparire). Adica un singur exemplar sau maxim doua ca sa le am ca amintire.Intrebarea mea este (pentru ca stiu ca primul pas este obtinerea dreptului de autor), acesta costa? Daca da cat? Si poate puteti sa-mi spuneti si ce ar trebui sa fac dupa obtinerea acestui drept si cam cat ar costa tiparirea unu exemplar.Mentionez ca lucrarea ar avea cam 40 de pagini.Multumesc!

1 răspuns:
| Hassel a răspuns:

Daca ai zis ca vrei sa scoti doar 2 exemplare nu cred ca ai nevoie de dreptul de autor... dreptul de autor ar fi folositor doar daca ai face multe copii si cineva ar putea sa-ti publice poeziile fara acordul tau sau sa faca un volum de poezie si sa spuna ca e al lui... dar daca poeziile au doar valoare sentimentala si doar cei din familia ta vor avea acces la ele nu vad de ce ar trebui sa iti pui drepturi de autor pe poezii.
sper ca te-am ajutathappy