| Valyy06 a întrebat:

Spuneti-mi repede un nume de arma facuta de armata romana(un gen de racheta,mitraliera,tanc,elicopter,agheu), daca se poate una renumita.Mersi.FUNDA!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te referi la arme inventate, nu avem asa ceva.
Daca te referi la productia de arme, s-au fabricat multe. Avioane, AG-uri, pistoale, etc. Mai toate armele se fabricau in Romania. Avem si tancuri T55, T72 care sunt "perfect romanesti" de inspiratie sovietica. Avem TAB-ul romanesc dar tot de inspiratie sovietica si mai avem TAB-ul romanesc facut in cooperare cu turcii. Ceva perfect romanesc n-avem.