| ruddy a întrebat:

Salut, stiti vreun site unde pot gasi tehnici de sah? Am gasit vreo 2, dar cer bani, o gramada

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tehnica la sah e atentia, strategiile se fac pe parcurs. A, si exersarea, ca sa progresezi trebuie sa ai rabdare. Exista anumite mutari de deschidere a pieselor importante pe care le faci la inceput, esti cu vreo 2-3 mutari inaintea advsersarului daca le faci, eu cand incepeam aveam mutarea cu pionii din centru, din fata reginei si a regelui ca sa am culoar pentru nebuni si regina, am folosit-o mult timp.

Uite aici diferite stiluri de deschidere, merita exersate. https://www.chess.com/ro/openings

| Celcestietot a răspuns:

Sunt bune si cartile in tematica aceasta, daca esti interesat de tehnici neaparat. Uita-te pe internet la tutoriale sau urmareste jucatorii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iti recomand aplicatia de Android (cred ca este si pentru iphone) "Learn Chess with Dr. Wolf".
E foarte buna pentru ca iti explica strategii pas cu pas si ce trebuie sa faci dupa care te lasa sa aplici singur acele strategii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă Lichess.

YouTube + Lichess (ghiduri construite de utilizatori și puse la dispoziție gratuit).

În primul rând învață să recunoști tacticile fundamentale (fork, discovered attack etc.)

În al doilea rând, tipurile principale de mat. Ăsta e scopul și trebuie să nu îl uiți. Focus on endgame!

În al treilea rând, middlegame. Acesta îl îmbunătățești prin practică, dar nu strică să vizionezi (multe) partide. Sunt câțiva streameri foarte buni pe Twitch/YouTube.

În fine, openings.
Ca începător, înveți câteva (+variațiile lot) și sunt suficiente. Nu te axa prea mult pe asta, în deschidere important e să nu faci greșeli mari sau să cazi în traps.

Îți sugerez Queen Gambit și London Opening, sunt deschideri foarte bune la orice nivel.

Succes!