| bbb123 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 7-a, sunt corigent pe primul semestru la Matematica iar profesoara zice ca nu ma trece nici din ruptul capului, si asta ma infurie groaznic deoarece am facut mediatii si am luat niste note ok care ma ajutau sa trec, dar am luat 4 la teza, ceea ce mi-a distrus munca, am luat 4 ca a trebuit sa ma operez iar cand revenit la scoala dupa o saptamana am intrebat-o pe profesoara daca pot sa dau teza peste o saptamana sa am timp sa ma pregatesc iar ea nu m-a lasat, idea e ca ea face meditatii cu unii colegi carora le da numai note bune fara sa faca nimic..., si asta ma infurie rau. Ea e singura profesoara din scoala care are totimpul corigenti deoarece ea nu da note daca copilul isi da interesu, da doar din teste, nu ne asculta niciodata, nu ne da note pe activitate, si asta ma infurie rau, mama mea a zis ca nu vrea sa-mi stric viitorul din cauza unei profesoare, si a zis ca ma va muta la alta scoala din clasa a 8-a, dar eu nu prea vreau deoarece ma inteleg bine cu colegii si imi va fi destul de greu sa schimb dintr-o data colectivul. Voi ce parere aveti? sa ma mut la alta scoala sau sa raman aici?

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Daca tot iei meditatii, de ce nu faci cu ea? poate ti s-ar rezolva problema...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Procedează corect!
În teste, elevul nu trebuie să își dea interesul? Crezi că testul scris înseamnă doar mâzgălirea hârtiei?

"Nu ne ascultă niciodată."
Evaluarile sunt de două feluri (orale + scrise). Și testul scris este tot o formă de evaluare!

"Nu ne dă note pe activitate".
Pe ce activitate, vrei să primești note? Pe ștergerea tablei?

Viitorul ți-l vei distruge singur, dacă nu înveți suficient. Încearcă să nu pierzi timpul, cautând vinovați, pentru rezultatele tale. Rămâi la școala unde ești și dă-ți interesul de a învăța cât mai mult!

| bbb123 explică:

*ma refeream ca ma lasa pe vara, nu ca ma lasa repetent.