| Patriciapatricst123 a întrebat:

Am ramas corigenta la mate cu media 4 si nu stiu ce sa fac in afara de a învăța, mi-e foarte frica. Anul trecut au fost 6 "corigenți" (printre care si eu) dar profesorul a fost bun si s-a străduit sa ne treaca dar nu asa pe degeaba, ne-am străduit si noi sa nu rămânem dar a lasat si de la el asa ca ne-a trecut.

Pe semestrul 1 am trecut cu 5 si de cand ne-am întors la școală si am aflat ca iar sunt in situație de corigența am încercat sa repar situația, ieseam la tabla si desi nu stiam sa fac tot (ma ajuta si el) reușeam sa fac exercițiile etc dar azi mi-a pus o întrebare si pentru ca nu am stiut sa răspund mi-a zis direct "ne vedem in iulie", am crezut ca glumește dar la ultima ora de fizica profesoara a rămas şocata si acolo mi-am dat seama ce a sfârșitul... Semestrul asta a mai ramas un coleg corigent dar el a lipsit mult si de la școală si nu prea se implica, eu am încercat cumva sa repar situația dar tot m-a lăsat. Mi-a pus 5 cand am iesit la tabla si daca imi dadea 6 nu mai rămâneam corigenta. Nu stiu ce sa fac, mi-e foarte frica, mama stie ca sunt in situație de corigenta dar nu stie ca am ramas, ii voi spune săptămâna viitoare. Mi-e frica de faptul ca poate nu o sa iau nici testul de corigenta si dupa chiar nu stiu ce sa fac... Daca raman repetenta nu vreau sa ma gândesc la ce o sa fac

Apropo sunt clasa a 7-a. In a 5-a luam note bune (7 si 8, odata am luat chiar si 10) dar eram la alta scoala si de cand m-am mutat aici la mate iau note foarte foarte mici

8 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Buna Patricia, pare sfarsitul lumii pentru tine si poate este din anumite puncte de vedere dar se poate rezolva. Ce as face eu ar fi sa merg sa vorbesc cu profesorul si sa-l intreb daca se mai poate face ceva astfel incat sa poti sa-ti indrepti media. Daca nu roaga-l sa-ti spuna din ce te poate asculta ca sa poti sa promovezi in vara corigenta. Incearca sa cauti pe internet cursuri gratuite despre problemele de matematica din anul in care esti si sa incerci sa inveti macar acea bucata de materie. Alocati macar 2-3 ore pe zi pentru studiu si poate le deprinzi astfel incat sa promovezi. Succes!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu-ți face griji, la corigențe de obicei se trece aproape automat,

atâta timp cât te străduiești și tu totul o să fie bine.

| Patriciapatricst123 explică (pentru Florin9Florin9):

Cum adică?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Patriciapatricst123):

Adică e aproape imposibil să nu te treacă.

Mulți profesori pun 5 pentru nimic, tu dacă mai și înveți ceva ceva nu o să ai nici cea mai mică emoție.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Deja majoritatea profesorilor au încheiat mediile (cel puțin la mine la școală), deci nu-ți poți salva media. Învață pentru examenul de corigență astfel încât să iei măcar un 5, să treci clasa. Te-aș sfătui, de asemenea, să-i spui mamei tale de pe acum (între timp poate afla din altă parte și atunci se va supăra și mai rău). Nu-i mare baiul că ai rămas corigentă pentru că, cum spune profa mea de mate, "matematica nu-i pentru toți". Din câte observ, profesorul tău de matematică face parte din acel gen de profesori care trag de copil, chiar dacă acestuia nu-i place materia respectivă, până reușesc să ia cel puțin un 5 (adică proful tău de mate e ca profa de istorie). Cu acest gen de profesori este foarte ușor de trecut, dar este nevoie și de puțină perseverență. Din nou îți zic: învăța luna asta și, cu perseverență și noroc, vei reuși să reușești. Succes!

| Patriciapatricst123 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De cand sunt a 6-a n-am mai luat note de trecere la teste dar am reușit sa trec datorita faptului ca ieșeam des la tabla si profesorul imi dadea 5, 6 sau chiar 7 si mai mereu ma ajuta sa fac, adică lăsa foarte mult si de la el, deci azi cand am ieșit la tabla si am făcut aproape tot singura putea sa imi dea un 6 sau măcar un 5 si dula ma asculta ca sa imi mărească nota, de la întrebarea aia stupida nici măcar nu mi-a mai dat vreo șansă sa trec. Nu stiu ce șanse am sa iau la corigența o nota de trecere daca n-am mai luat un 5 la test de nu mai stiu când... sad

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Patriciapatricst123):

În primul rând, întreabă-l pe profesor din ce se dă corigența, ca să știi din ce să recapitulezi. Ăsta este pasul 1.
Pasul 2 este să înveți. La matematică, în general, se tocește o formulă pe care va trebui mai apoi s-o aplici. Îmi amintesc că eram în clasa a III-a și încercam să învăț conjugările verbelor la modul indicativ pentru verbele regulate (la germană, conjugi un verb la indicativ adăugându-i un sufix special, în funcție de persoană, la rădăcină) și îmi era foarte greu să învăț formula. Îmi amintesc cum deschideam caietul, mă uitam peste conjugările scrise în caiet în timpul orei, închideam caietul și încercăm apoi să conjug verbul. Apoi am încercat să conjug și verbe noi, care nu existau la mine în caiet. A fost greu, dar în cele din urmă am reținut formula și acum pot conjuga orice verb regulat în limba germană. Încearcă și tu metoda asta: întâi citești formula, apoi citești exemplele și apoi poți face chiar cu calcule folosind formula, ca să fi sigură că ai înțeles. Sper că te-am ajutat!

| Patriciapatricst123 explică:

Maine ma duc sa dau corigența crying