| Ionică a întrebat:

Sunteti de acord cu iubirea intre persoane de acelasi sex? Sunteti de acord cu legalizarea casatoriei intre persoane de acelasi sex? Aduceti argumente pro si contra. Multumesc!

21 răspunsuri:
| Alisa a răspuns:

Cu legalizarea casatoriei nu sunt, deoarece Dumnezeu a lasat casatoria pentru o femeie si un barbat, nu pentru persoanele de acelasi sex. Si nu sunt de acord nici sa adopte copii persoanele acestea, pentru ca ma gandesc ce mod de viata va avea el, cum va creste, care ii vor fii valorile, va avea 2 tati sau 2 mame, cum va fi el cand va iesi in lume, etc.
Dar nu judec aceste persoane.

| catthshshshs a răspuns:

Nu sunt absolut deloc de acord cu asa ceva! Dumnezeu a lasat barbatul si femeia pe pamant pentru a se inmulti iar homosexualitatea mi se pare o mare aberatie. Deci spun un NU categoric si casatoriei intre ei.

| julieta a răspuns:

Fiecare face ceea ce crede ca e mai bine pentru el.casatoria intre persoanele de acelasi sex nu ma deranjeaza pe mine in mod direct, fiecare e stapan pe actele sale si face ceea ce crede ca e mai bine pentru el.cat nu ma afecteaza pe mine nu am nimic cu nimeni.fiecare face ce vrea si ii taie capu"degeaba le zicem noi ca nu este bine

| madutza_ubytzik a răspuns:

Homosexualitatea este o orientare sexuală caracterizată de atracţia estetică, romantică sau sexuală către cineva de acelaşi sex. Termenul homosexual se referă la ambele sexe: bărbaţii cu inclinaţie exclusiv homosexuală sunt numiţi homosexuali (sau gay), în timp ce termenul lesbiană are în vedere femeile.
Problema căsătoriilor între persoanele de acelaşi sex este în continuare una intens dezbătută şi plină de controverse. În Statele Unite ale Americii, campaniile pro şi contra căsătoriilor între homosexuali sau lesbiene se situează pe locul al doilea în topul finanţărilor, după campaniile pentru alegerile prezidenţiale.
Pentru mine, casatoria este intemeiata pe relatia dintre un barbat si o femeie. Deci raspunsul este nu.
Casatoria trebuie sa ramana uniunea dintre femeie si barbat. E o chestiune religioasa. Nu ne sta in putere sa redefinim doctrina Bisericii, indiferent de cultul caruia ii apartinem. Am, in schimb, convingerea ferma ca in plan civil, politic sau social homosexualii si lesbienele trebuie sa aiba aceleasi drepturi, inclusiv la parteneriate sau uniuni care sa nu-i discrimineze. Ei pot fi inegali in fata lui Dumnezeu, nu si in fata semenilor lor.
Asta e parerea mea! Deci, NU sunt de acord cu relatiile dintre persoanele cu acelasi sex. ByE

| zorialbi a răspuns:

Nu sunt de acord cu homosexualitatea, pentru ca este un pacat si un atac la adresa familiei, care treptat va fi desfiintata. Dar pentru homosexuali este bine sa ne rugam ca sa-si dea seama ca ceea ce fac este gresit si sa se indrepte.
Uite aici niste articole:

Uniunea Europeană, o nouă Sodomă?
În cadrul Adunării Generale a Asociației pentru Păstrarea și Promovarea Valorilor Culturale și Naționale ale Poporului Român – ASTRADROM, întrunită în data de 28 mai 2009 s-a discutat și despre legalizarea căsătoriilor între persoane de același sex.
In 14 ianuarie 2009 Parlamentul UE a votat „Rezolutia Catania" prin care se impune tarilor membre (printre care si Romania) dreptul la avort si la casatorii intre persoane de acelasi sex. Aceasta rezolutie poarta numele europarlamentarului italian Giusto Catania care a initiat proiectul.
In urma trecerii acestui proiect prin Parlamentul European, tarilor membre li se cere sa garanteze „drepturile sexuale si de reproducere". Decizia UE este un atentat la moralitate si la principiile crestine prin care se promoveaza pacatul ca stare de normalitate in societate, asemenea precum era in Sodoma si Gomora (din punct de vedere religios homosexualilor li se spun sodomiti).
Articolul 75 a Rezolutiei Catania face referire la felul in care statele membre UE ce inca nu au „legislatia favorabila" in acest sens. Pentru Romania, la fel ca si pentru toate tarile membre UE, aceasta este o impunere pe plan politic deoarece, conform constitutiei tarii noastre (art. 148): „Presedintele, Parlamentul, Guvernul, autoritatile Statului Roman au obligatia de a duce la indeplinire si a pune in aplicare toate hotararile Parlamentului European".
Prin „Rezolutia Catania" se incurajeaza militantii pentru avorturi si homosexualitate, iar tarile membre sunt fortate sa implementeze un program politic si o legislatie pro-homosexuala precum si sustinerea activitatilor prin care se face propaganda la „drepturile minoritatilor" sexuale, etnice, religioase etc. in tarile respective.
ASTRADROM cere clasei politice romanesti, intelectualilor si tuturor cetatenilor sa faca tot posibilul ca in Romania sa nu existe astfel de legi. Cel mai mare aport in acest sens il au cetatenii cu drept de vot care pot decide ca acei politicieni care au sustinut demersurile pentru homosexualitate, incest, prostitutie si avorturi in Parlamentul European si in Parlamentul Romaniei, sa nu mai primeasca noi mandate.
ASTRADROM cere Sinodului BOR sa sustina campania impotriva avorturilor, incestului, prostitutiei si homosexualitatii inceputa de Forul Ortodox Roman si alte ONG-uri din Romania.
Homosexualitatea este un atentat la viata normala, la una din cele mai importante institutii laice: FAMILIA.
Biblia condamna pacatul sodomiei (homosexualitatea) prin cuvintele Sfantului Apostol Pavel care spune ca acestia nu vor mosteni Imparatia Cerurilor (vezi Romani 1, 27; I Corinteni 6, 9-10; I Timotei 1, 9-10).
In "Rezolutia Catania" votata de Parlamentul UE este prevazut si "divortul fara vina" prin care orice familie normala se poate descompune prin divort chiar daca nu existsa motive intemeiate, putand ulterior sa isi refaca o noua "familie" cu o alta persoana de acelasi sex.
Nu suntem de acord cu persecutarea homosexualilor, dar nici nu putem ramane nepasatori la asemenea acte de imbolnavire a societatii prin lege. Sfintii Parinti si Biserica Ortodoxa ne invata ca pe cei bolnavi (sufleteste – pacatul) sau ii ajutam sa se indrepte, sa revina la normalitate si nicidecum sa ii incurajam prin propaganda homosexuala si legi anticrestine.
ASTRADROM
Corespondent Presa,
ing. Constantin Leuce
http://www.familiaortodoxa.ro/......ua-sodoma/
Consecintele legalizarii casatoriilor homosexuale:
"In vremuri ale minciunii universale, a spune adevarul este un act revolutionar."
George Orwell
Toti aceia care cred ca o "casatorie" intre parteneri de acelasi sex este doar o excentricitate benigna care nu va afecta omul de rand, ar trebui sa se gandeasca la ce s-a intamplat in statul Massachusetts, S. U. A.
In data de 18 noiembrie 2003, Curtea Suprema de Justitie a Statului Massachusetts a anuntat hotararea asupra cazului Goodridge, declarand neconstitutionala neacceptarea "casatoriei" intre parteneri de acelasi sex. Sase luni mai tarziu, a inceput oficierea casatoriilor homosexuale.
Scolile de stat
"Casatoria" homosexuala a atacat scolile de stat, putin dupa decizia curtii din noiembrie 2003. La scoala copiilor mei s-a sarbatorit legalizarea "casa­toriilor" homosexuale intr-o adunare foarte larga, chiar la inceputul lui decembrie 2003. Au fost multi vorbitori, printre care chiar profesori din scoala, care au anuntat ca se vor "casatori" cu partenerii lor si vor intemeia o familie, fie adoptand copii, fie prin inseminare artificiala. Au fost date elevilor materiale despre casatoria intre partenerii de acelasi sex.
In septembrie 2004 o profesoara de clasa a opta din Brookline a spus la postul national de radio ca legalizarea casatoriilor unisex a rupt orice zagaz legat de predarea homosexualitatii. "Daca ma ia cineva la intrebari, ii spun: Ia mai lasa-ma! Acum e legal!", a declarat ea.
In anul 2005, copiilor din gradinite li s-au dat carti cu poze prin care li se explica faptul ca cuplurile de acelasi sex sunt doar un alt fel de familie, ca si parintii lor. Cand David Parker, din Lexington, a insistat sa fie anuntat cand educatorii dis­cuta cu fiul sau despre homosexualitate sau transexualitate, scoala a cerut sa fie arestat; barbatul si-a petrecut noaptea la inchisoare.
In anul 2006, familiile Parker si Wirthlin au intentat un proces privind drepturile civile federale prin care sa oblige scolile sa anunte parintii cand se discuta cu copiii subiec­te legate de homosexualitate si sa le transforme in materii optionale. Judecatorii curtii federale au respins cauza. Au decis ca tocmai pentru ca in Massachusetts este legalizata casatoria homosexuala, scoala are obligatia sa prezinte si sa trateze relatiile homosexuale absolut normal fata de copii, ca parintii nu trebuie notificati asupra zilelor cand au loc aceste discutii si ca nicidecum aceste subiecte nu sunt optionale! Acceptarea homosexaulitatii devenise deja datorie a unui ce­tatean model!
Ganditi-va: din cauza "legalizarii" casatoriilor homose­xuale, un judecator federal a hotarat ca scolile au de acum obligatia de a le spune copiilor ca relatiile homosexuale sunt absolut normale, in ciuda parerilor ori convingerilor parin­tilor lor!
"Zilele Gay" din scoli sunt considerate absolut necesa­re pentru lupta impotriva "intolerantei" care ar putea exista fata de relatiile intre partenerii de acelasi sex. Sute de licee si chiar scoli primare de pe tot cuprinsul statului sarbatoresc acum "ziua solidaritatii cu homosexualii, lesbienele, bisexu­alii si transexualii".
Adoptia copiilor si cuplurile homosexuale "casatorite"
In anul 2006, Departamentul pentru Servicii Sociale (DSS) din Massachusetts a acordat titlul de "Parintii anului" unui cuplu de barbati "casatoriti". Cei doi adoptasera un copil prin DSS (impotriva dorintei parintilor naturali ai copilului). Conform stirilor oficiale, a doua zi dupa finalizarea adoptiei, DSS a abordat cuplul pentru adoptarea unui al doilea copil. Se pare ca acum agentiile de stat din Massachusetts favori­zeaza homosexualii pe listele de asteptare pentru adoptii in detrimentul parintilor heterosexuali.
De asemenea, certificatele de casatorie din Massechusetts au acum trecut "Partenerul A si Partenerul B" in loc de "sot si sotie". Imaginati-va cum e sa ai un astfel de certificat de casatorie.
De cand cu casatoriile unisex, paradele anuale gay au devenit tot mai importante. Chiar guvernatorul Deval Patrick a defilat cu fiica sa cea mare, in varsta de 17 ani, les­biana declarata, la parada din 2008 de la Boston, in spatele unui grup "in piele" (sado-masochisti) care arborau un steag negru-albastru, bice si lanturi!
Este evident ca obsesia casatoriei manifestata de mis­carea homosexuala nu se datoreaza numarului mare de homosexuali care chiar ar vrea sa se casatoreasca. De fapt, un numar foarte mic se "casatoresc". In ultimele trei luni, ziarul Sunday Boston Globe n-a mai avut nici o poza a vreunui cu­plu gay proaspat casatorit. La inceput, era plin de ele.
Cercetarile de specialitate au demonstrat ca relatiile homosexuale sunt fundamental disfunctionale la toate nive­lurile, iar "casatoria", asa cum o stim, nu o pot implini, nici macar dori. Totul se rezuma la a da valoare juridica homo­sexualitatii si de a impune cu forta aceste practici in diverse medii sociale si institutii politice ale societatii care, altfel, nu le-ar fi acceptat niciodata.
Pentru restul lumii: ati fost preveniti!
Brian Camenker
http://rugaortodoxa.blogspot.com/......iilor.html

| SexyChick a răspuns:

Sunt pro!
si ei sunt oameni si fiecare face ce vrea cu viata lui happy

| DeeDee28 a răspuns:

Eu nu sunt de acord deoarece Dumnezeu ne-a lasat barbati si femei pentru a forma o pereche.Nu stiu cum pot unele persoane sa placa pe cineva de acelasi sex...de fapt nu sa placa, sa aiba relatii cu acea persoana...nu sunt de acord

| SnicK a răspuns:

Ba! CE Nu intelgeti!
DEAIA Dumnezeu a facut asta, nu sa fiti HOMO/LEZBY/BI E total aiurea.
Revenitiva.

| SnicK a răspuns:

CONTRA, scarbos.
E foarte naspa sa faci asta.

| vladutzzz_2456 a răspuns:

NU! Daca unele "persoane" practica acest tip de viata, treaba lor, dar pana la legalizarea unei casatorii sper sa fie o cale foarte lunga! Cum ar fi sa vezi pe strada 2 barbati sarutandu'se? (eu, as da la raţe!) Cu doua fete, ar fi altceva...am vazut adesea fete care se jucau cu limbuţa intre ele dupa un pahar sau doua happy
Personal, accept cel mult bisexualitatea la fete (pana in 30 de ani, ca dupa aia ar fi :-&), insa cu casatoria n'as fi niciodata pro!

Numai bine! happy

| Green a răspuns:

Nu sunt de acord deoarece cum au spus si cei de mai sus, Dumnezeu a lasat casatoria pentru femeie si barbat.
Si mi se pare aiurea sa vezi doi gay sau doua lesbi pe strada pupandu-se. In primul rand mi s-ar intoarce stomacul pe dos, iar in al doilea rand ma gandesc la ce intrebari ar pune un copil parintilor sai vazandu-i (vazundu-le) pe acestia (acestea).

madutza_ubytzic - aia nu e parerea ta, aia se gaseste pe wikipedia ca am dat intr-o zi peste chestia aia laughing

| Clauditza a răspuns:

Vi se strica clik-u drept de la atata copy/paste.

| andreea_8373 a răspuns:

Contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt contra... Dumnezeu a dat femei si barbati pe acest pamant pentru ca lumea sa se inmulteasca, cum se va inmulti cu cupluri de acelasi sex?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi este absolut indiferent, dar daca ar fi sa aleg: pro. Nu am nimic cu ei, iubirii nu-i poti poruncii. Si daca au alte orientari sexuale, CE? Nu putem purta o discutie cu ei, trebuie sa-i privim cu scarba? Toti suntem oameni, trebuie sa incetam a ne judeca in halul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt de acord! Pana la urma sunt si ei oameni cu simturi la fel ca si noi! ceea ce e mai greu este sa aiba un copil pentru ca pana la urma e vorba de cum va creste acel copil si ce principii va avea in viata si sa nu sa simta diferit din cauza parintilor! MARE ATENTIE LA CEI CE DORITI SA AVETI UN COPIL SI SUNTETI DE ACELASI SEX...EU ZIC SA VA GANDITI BINE LA VIITORUL ACELUI COPIL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord. si ce daca in biblie scrie bla bla bla? trebuie sa invatam sa nu mai fim niste zombii. care gandesc dupa conceptele bibliei.as avea ceva de discutat pe seama bibliei.nu este ceea ce pare. dar ma abtin.Fiecare este liber sa faca ce vrea. Imi place mai mult ideea de fata-fata decat fata-baiat.si cui nu ii convine sa se abtina.Trebuie sa toleram anumite chestii.ca sa ni se tolereze si noua cand avem nevoie.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul sunt de acord. Nu numai datorita faptului ca sunt gay dar si datorita faptului ca sunt om. Acum nu am de gand sa fac o dezbatere asupra a ce scrie in Biblie pentru ca fiecare dintre noi are dreptul la viata iar in aceasta viata avem dreptul la propriile noastre alegeri. Acum inteleg ca oamenii sar pe noi si vor sa ne excluda din punct de vedere social dar un lucru e cert: si noi suntem oameni, deci avem drepturi egale cu toti ceilalti. Aaa, ca in viata personala avem alte inclinatii asta e cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| alexandrudj93 a răspuns:

Eu sunt de acord si am o intrebare pentru cei care nu sunt de acord. ce va intereseaza pe voi de viata altcuiva si de ce nu incercati sa va faceti viata minunata cum puteti voi si sa ii lasati si pe alti sa traiasca cum vor ei?

| blue_6227 a răspuns:

Hmmm... nu am absolut nimic cu lesbi, gay sau transexuali, pur si simplu nu ma deranjeaza. Daca as fi nevoita sa acord un DA sau NU, probabil as alege NU, si asta nu pentru ca asa spune biblia sau ca biserica nu este de acord, pana la urma.pana si calugarii aia se babardesc pe la spate! As spune NU casatoriei intre persoanele de acelasi sex pentru simplul fapt ca imi place ideea nuntii in sine, intre un barbat si o femeie, iti dai seama ce amuzanti ar fi barbatii aia 2 parosi, grasi si urati de mana in fata altarului? Ce-ar trebui sa spuna parintele, "Acum poti saruta... mirele?" laughing putin sarcastic raspunsul meu, dar chiar nu m-a preocupat problema asta niciodata, prefer sa ma gandesc si sa ma ocup de educatia copilului meu, care, evident ca NU va fi gay! O seara buna