| Opko a întrebat:

Salut TPU,
Am 15 ani, am 1.67 inaltime 44 kg.Nu sunt multumit deloc, sunt foarte slab. am mainile subtiri da degetele lungi si mari laughing da' acum sa vorbim serios.As vrea sa iau niste batoane proteice sau niste proteine si sa merg la sala pentru ca numai suport sa vad pe altii mai mici ca mine dezvoltati mai mult, sa nu imi mai fie frica ca asta e mai puternic si ma bate etc... Ce recomadari aveti si cand trebuie luate proteinele acestea? Si inainte si dupa antrenament!? Va rog sa ma ajutati happy Multumesc

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine iei carbohidrati decat proteine.

Proteinele ajuta al refacerea fibrelor dupa antrenament, nu prea te ajuta la ce vrei tu.

Cate mese ai pe zi? Ce antrenament la sala ai?

| Wøodenpints a răspuns:

Și crezi că dacă bagi proteine în tine și tragi de fiare să te umfli, impresionezi pe cineva?
De obicei ăștia umflați de la sală habar nu au să se bată. E o diferență enormă între a avea mușchi și a ști să te bați.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Si ce importanta are sa stii sa te bati?

p.s. : oare cati "umflati" de la sala te fac K.O. cu 1 deget? happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru Cosmin86):

Degeaba ai forță multă și mușchii umflați dacă agilitatea, reflexele și tehnica îți sunt niste noțiuni necunoscute.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wøodenpints):

E degeaba daca vrei sa concurezi la MMA...

pentru omul normal, care vrea sa fie sanatos si sa arate bine ( nu un taranoi imputit scandalagiu ), reflexele si tehnica de care vorbesti tu sunt FIX INUTILE

nu toti suntem de la tara, ca tine, sa ne batem

| Wøodenpints a răspuns (pentru Cosmin86):

Da cine a zis că mie-mi place să mă bat? Am explicat doar diferența dintre cele două chestii și eventualele dezavantaje.
Angî-angî-ul de la sală te cam face să pierzi din logică. Cred că mentalitatea de țară este ceva ce am observat la tine. Tragi de fiare doar să te faci pătrat și să se cunoască mușchiul în speranța că asta te face să arăti mai bine. E ok să ai forme, da prea mulți mușchi arată grețos. Iar carbohidrații (de care ai menționat mai sus) nu-s întotdeauna sănătoși, mai ales dacă faci exces. Da, te umflă, dacă scopul tău în viață e să fii cât un dulap și atât.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu esti de la oras moshule?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wøodenpints):

1. nu vorbeam de exces
2. am facut si kickboxing, nu doar sala

Faza e ca ma dispera "e degeaba ca nu poti nu stiu ce", e ca si cum ii spui unui fotbalist ca degeaba da el 10 goluri ca nu stie sa arunce la cos.

Sporturi diferite, obiective diferite. Nu poti sa spui despre un sport ca e "degeaba" ca nu ai rezultate la alt sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

Si tu esti alt copil, auzi ca batoanele deregleaza metabolismul rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Goguleeeee, am fost la cateva cursuri de-ale domnului profesor Mencinicopschi, cursuri in care ne-a spus cat de mare adevar sta in aceste batoane, 90% minciuna, asa ca ia-ti rasul ala si bati-l intr-o gura de canal, ca de... asa e la voi la oras, aveti canalizare

| Wøodenpints a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici n-am spus că e degeaba. Există culturism și există sporturi de contact. Doar că fiecare au scopuri diferite. Da, dacă le combini e și mai bine.
Însă el a spus în întrebare că îi este frică să nu-l bată alții. Și când vrei să nu te bată alții, cred că mai util este să practici un sport care să te ajute să te aperi decât mersul la sală ca să pui masă musculară.
Deci, cred că în cazul lui kickbox-ingul ar fi mult mai util decât trasul de fiare. Bineînțeles, poate să le facă pe amândouă, e strict alegerea lui. Dar în nici un caz doar tras de fiare fără kickbox-ing, pentru că halterele nu te învață să lovești sau să te aperi de lovituri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosesc suplimente proteice de ani de zile, metabolismul meu e super ok.

Arata-mi si mie un articol scris de Mencinicopschi in care sustine aberatia spusa de tine, vreau sa vad si eu.

Si normal ca avem canalizare, doar gunoaiele inapoiate nu au.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tare as dori sa vin la tine la sala sa le arat colegilor tai ce coleric esti, dar... cedez

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vino. Dar acum nu fac sala, acum fac street workout ( gen tractiuni intr-o mana, tractiuni cu greutati legate de mine, flotari intr-o mana cu greutati, etc. ).

De sala ma reapuc la iarna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ok, aici sunt de acord cu tine. trebuie sa le combine.

p.s. : toti marii luptatori de box sau kickboxing fac si fiare. doar ca putin diferit, fata de cei care fac culturism.

In sala poti face mai multe tipuri de antrenamente, in functie de obiectivele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga fratele meu haleala, fripturi combinate cu cartofi (piure sau natur ) dulciuri facut in casa, paste, budinci si pateuri (tot in casa facute )nu o arde cu bastoane d'alea proteice ca dai metabolismul peste cap, la scandal apeleaza doar prostulwinking