| anonim_4396 a întrebat:

am creat acest cont acum cateva minute pentru ca am nevoie de ajutor mare din partea voastra si va rog sa raspundeti cu seriozitate si sa lasati glumele deoparte pentru ca daca ati fi si voi in situatia mea eu cred ca ati trata si voi cu seriozitate. Bun. De la un timp sunt foarte depresiva si am fost diagnosticata cu episod depresiv si tulburare de personalitate borderline adica bpd. Dar eu chiar daca nu sunt trista tot am ganduri suicidale si parca imi place sa-mi fac rau in orice fel, sa ma bat singura sau sa ma lovesc, sa ma musc, sa ma dau cu capul de pereti sau sa ma tai. Nu mai scap de gandurile astea suicidale sau de facut rau odata si cineva, un prieten imaginar imi tot spune sa-mi fac rau sau chiar sa omor pe cineva sau sa ma omor pe mine si ieri am iesit cu niste oameni si ii atingeam mereu si ma balbai cand vorbesc cu persoane noi si pun intrebari fara sa ma gandesc. Asta ma pune creierul ma ia gura pe dinainte va rog ajutati-ma. Nu mai suport vreau sa inchei cu viata, nu sunt trista dar asta mi-ar placea sa fac. Si daca puteti sa-mi spuneti mai mult despre tulburarea de personalitate borderline, cum se manifesta sau de ce sunt asa si ce am. Am fost in spital internata si am fost diagnosticata cu asta, precizez ca am 14 ani si o sa mai merg la o sedinta de psihiatru in curand VA ROG AJUTOR VA IMPLOR!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa incerc sa sintetizez in mare parte tot ce vreau sa zic, desi nu stiu in ce masura o sa intelegi. Nu o sa ma leg de boala, nu stiu nimic despre asta. Pot sa iti zic ca... chiar daca o sa te simti mai bine dupa, o sa vina iar momente de genul. Nimic nu se schimba rapid. Totul se face treptat, din pacate.

Sa o luam altfel. Esti om in primul rand. La fel ca toti ceilalti. Fiecare ne-am nascut, crestem, mancam, bem, traim si murim. Dupa ce murim, trec anii si cei apropiati ne uita. Trec mii de ani, nici nu mai conteaza ca am fost aici, pentru nimeni. Ne uitam la cer si vedem (sau cel putin cativa) ca tinde spre infinit. Suntem extrem de mici aici, nu ne aude nimeni. Ne auzim doar noi intre noi, fiecare cu "problemele" lor din viata de zi cu zi, cu stres, cu certuri, cu momente frumoase si cu momente mai putin frumoase. Aceste lucruri se intampla mereu. Trec pe langa noi si ne imping de la spate sa crestem. In multe seri, ne dorim (sau cel putin eu), sa de opreasca timpul exact cum este atunci si sa nu mai continue big grin, pentru ca este asa de liniste si nu exista problemele zilei de maine.

Daca tu ai fi singura pe pamant, ce ai face? Sau sa zicem ca ar fi mai putina populatie, nu s-ar stresa nimeni, nu am avea griji, nu trebuie sa ne gandim ca maine avem aia sau celalata de facut... pur si simplu vedem ce o sa se intample alaturi de pisica de companie pe care nu o intereseaza oricum nimic din toate astea. Isi traieste viata fara sa gandeasca prea mult.
In acele momente, te-ai mai simti asa? Ai mai vrea sa faci ce ai facut pana acum?

Sau mai exact, ce te face sa faci asta? Cauta in tine. Stiu ca poti. Ce te linisteste? Care este momentul tau preferat al zilei? Ce vrei sa se intample si nu se intampla? Ce te supara? (Chiar te rog, daca ai putea sa raspunzi la aceste intrebari in scris, te ajuta mai mult decat ai crede).

Indiferent ca tu ai muri sau nu... ce ar conta? Doar ai face alte persoane triste. Sa zicem ca nu mai ai nimic de pierdut. Ok. Traieste cu asta. Traieste ca si cand nu ti-ar pasa de nimic. Lasa taiatul si ate lucruri. Fii tu cea care vrei sa fii.

Este ok sa ai prieteni imaginari (si eu am unul, dar shhh), stiu si inteleg asta. Stiu ce inseamna sa auzi pe cineva care vrea sa iti faci rau. Ca ma crezi sau nu, am trait o experienta apropiata a unei persoane care voia sa se sinucida exact din acest motiv, acea voce. Dar pot sa iti zic ca s-a schimbat totul apoi. Duce cea mai fericita viata ^_^. Pentru ca a inteles aceste principii ce le-am zis aici.

Totul este in capul tau, poti sa fii stapana pe gandurile tale. Stai 10 minute, nu mai mult. 10 minute. Si gandeste-te "care este primul gand care iti vine in minte". Nu s-a facut liniste in minte?

Nu considera ca ai o boala. Considera ca esti sanatoasa. Multe persoane stau cu gandul la un lucru si de asta nu se dezvolta. Ca nu trec de "o problema". Este speciala si fara aceasta boala. Ai tot ce iti trebuie in tine.

Sa iti spun un secret (dar sa nu auda ceilalti, nu toti trebuie sa stie). Stii de ce apar problemele de orice natura in viata? Sa ne ajute. Daca tu trebuie sa fii intr-un anume fel in viata, cum altfel sa te transformi si sa gandesti in acel fel? Ca iti este bine mereu? Nu. Daca ne-ar fi bine mereu, nu am ajunge nicaieri. Nu am progresa. De aceea exista aceste momente, de disconfort, momente in care vrem mai mult. Special pentru a ne ajuta sa ne formam ca oameni. Asa este si cazul tau acum. Cine stie ce titan ajungi dupa.

Cand ai aceste stari, iesi afara noaptea si priveste in jur. Nu mai exista nimic altceva. De ce sa te stresezi din astfel de lucruri big grin

Singura solutie pe care am gasit-o eu la astfel de probleme, a fost sa nu le consider probleme. Sa razi de ele, pana trec. Daca nu ai cu cine sa razi, nu e problema. Uite, rad eu acum pentru tine big grin.

Nu te pot ajuta mai mult. Tu poti. Esti singura persoana care poate sa faca asta. Deci... ce vei face in continuare? ^_^

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| EdgarAllan a răspuns:

Hei
De ce sa inchei cu viata? Nu stii ce se intampla dupa (nimeni nu stie ) si oricum o sa termini cand va veni momentul natural si firesc. Nu are rost si sens sa grabesti procesul. Nu o sa castigi nimic, doar o sa sari peste o etapa. Nu iti face griji, uneori e ok sa ai ganduri de genul, dar nu trebuie sa le si pui in practica. Nu cred ca exista persoana care sa nu se fii gandit la asta cel putin o data in viata sa. Si eu am gandurile astea uneori si nu sunt deloc rare.

Singura persoana care te poate ajuta cu adevarat este o persoana specializata in domeniu. Continua cu sedintele de psihiatrie si totul va fi ok. Singurul mod in care te putem ajuta noi aici este sa vorbim. Simte-te libera sa pui intrebari si sa conversezi, o sa te ajute enorm chestia asta. Incearca sa iti ocupi timpul vorbind cat mai mult cu ceilalti. Sunt multe persoane intr-o situatie similara si o sa vezi ca sunt destule persoane care or sa te inteleaga happy.

| skdjjsj a răspuns (pentru EdgarAllan):

Multumesc mult, am mai pus si alte intrebari dar altii ziceau ca sunt troll sau ceva.

| Elisaolandar45 a răspuns:

Lasă-mi contul tau de Instagram sau de Facebook, sau ce ai, mi-ar placea sa vorbim.Eu am trecut zilele astea prin niste experiente cu ocd si paranoia si scrupulozitate si sincer as spune ca am mai multe dar nu le stiu denumirea. Am ajuns la stadiul in care fiecare zi din viata mea era un chin.As vrea sa stam sa povestim.Am 16 ani si sunt si eu fata, astept un raspuuns.

| skdjjsj a răspuns (pentru Elisaolandar45):

Lasa mi tu te rog instagramul tau, nu pot sa il scriu aici din motive personale si promit ca te contactez cat mai curand.

| Elisaolandar45 a răspuns (pentru skdjjsj):

Catalina_grosu2. E al unei prietene si vb acolo, fiindca nici eu nu vreau sa-l pun din motive personale.