| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Am nevoie de niște sfaturi, de niște ajutor.
Ce pot sa-i fac unei persoane care mă supune unui stres psihic constant, care simt că îmi dăunează.

Este genul acela de persoana rea care îi place să facă rău, să se ia de oameni, și să-i pună in fel și fel de situații și să le spună fel și fel de lucruri în public pentru propria plăcere.

Chiar a recunoscut într-o discuție pe care am avut-o la un moment dat cu el că îi place să facă asta cu oamenii.

Este un talent negativ pe care îl posedă unii oameni și mă simt neputincios. Efectiv nu pot sa îi țin piept și stau și îndur, adunând astfel în mine un stres care mă macină pe dinăuntru.

Fenomenul nu este Bullying, este mai degrabă Mobbing (ne-a prezentat cineva la facultate fenomenul acesta și de acolo am aflat de el).

Problema mea este că țin în mine. Că aș putea foarte simplu sa explodez odată și să-i sparg moaca. Să-l fac să sufere într-un mod direct proporțional cu stresul psihologic și umilința la care a supus el numeroase persoane printre care mă aflu și eu.

Dar asta îmi poate aduce consecințe grave. În afară de câțiva oameni care s-ar bucura din inimă să-l vadă în postura în care îl pun la punct și îl fac să simtă fizic durerea pe care el o cauzează psihologic, ceilalți oameni care nu înțeleg absolut deloc ceea ce trăim noi zilnic, în fiecare moment din cauza lui, tot pe mine m-ar trage la răspundere și m-ar face să mă simt prost că vezi doamne la ce "gest" am recurs. Pai daca el m-a adus în stare... Cât să stau și să încasez, nevinovat, asta fără să-i fac niciodată nimic?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În primul rand de ce ești obligat sa accepți asemenea comportament? Adică dacă e cineva de la munca discuti cu șeful, dacă e cineva din facultate ai și acolo niște oameni ce răspund de facultatea respectiva.Iar dacă e cineva din familie îl poți da dracu in doua secunde și sa rupi legătura.

Poti sa te comporți și tu cum se comporta.

| NeedHelp1 explică (pentru Freya1):

Chiar nu pot să mă comport cum se comportă el. Am incercat și mai rău am făcut. M-am oprit pentru că a observat că eu nu pot fii o astfel de persoana și practic mi-am arătat vulnerabilitatea. El a observat asta și m-a "atacat" mai tare.
Practic a observat punctul slab și a răsucit cuțitul în rană.
De atunci încerc să-l ignor, dar nu merge așa. Sunt o victimă constanta și nu mă lasă liniștit deloc. De aceea simt că explodez odată să răcoresc tot ce am adunat în mine.

După cum am spus mai sus ăsta e un talent pe care îl posedă. Un talent negativ. O face foarte ușor și din plăcere. El se distrează făcând asta.

| SilentRain a răspuns:

Fie îl eviți, fie cauți o soluție legală sa ii pui capac
Dar cel mai bine este sa fie atacat în grup, gen tu și alți să-l luați la mișto
Ai putea sa mergi la pisholog apoi să-l dai in judecată

| Alex00615 a răspuns:

Depinde foarte mult de ce relație ai cu persoana asta. Dacă conviețuiesti cu ea, trebuie neapărat să te muți, altfel încearcă pur și simplu să treci peste existants ei și s-o ignori, așa nu ajungi să faci ceva ce vei regreta mai târziu