| Anamaria1911 a întrebat:

Eu sunt foarte timida, nu pot vorbi prea mult nici cu familia mea, tin totul in mine si simt ca explodez, ma intimidez grav cand ma aflu langa persoane cunoscuta sau mai putin cunoscute, in relatie sunt prea indragostita si nu scot nici un cuvant, prin mesaje cand vorbesc, vorbesc prin emoj-uri. Stau doar in casa imi este teama sa vb cu persoanele de afara, nu pot sa zic pe fata unei persoane ce ma deranjeaza pentru ca imi este teama sa nu se simta prost, cand joc un joc imi este rusine sa salut lumea. Daca m-ați putea ajuta cu niste sfaturi.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Socializarea te va ajuta mult. Adică să stai de vorbă cu oamenii; să nu te grăbești să răspunzi la o întrebare de-a lor. Să nu te dai înapoi în a le cere ajutorul lor atunci când ai nevoie. Pentru că socializarea este un fel de schimb de cuvinte, fapte, atitudini, sentimente, etc.: oferi și primești.
Cititul, cunoștința din multe domenii te ajută iarăși la îndepărtarea timidității. Pentru că atunci când cunoști lucrurile, viața (atât cât ști) ai despre ce să vorbești. Dar cunoștința de Dumnezeu întrece orice altă cunoștință de pe pământ. De aceea eu cred că este vital -nu doar important- pentru ca să începi să citești Biblia.
Cartea "Patriarhi și profeți" te ajută să înțelegi lucrurile de la începutul lor, atât cât ele ne-au fost descoperite de Dumnezeu:
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
Continuarea ei este "Profeți și regi": https://www.viatasisanatate.ro/profeti-si-regi
A treia este "Viața lui Iisus": https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
A patra este "Faptele apostolilor": https://www.viatasisanatate.ro/faptele-apostolilor
A cincea -si ultima- este "Tragedia veacurilor": https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor
Când vei ajunge să cunoști pe Dumnezeu, vei ajunge să cunoști și oamenii. Atunci îi vei iubi, chiar și dacă le vei spune cuvinte de mustrare. Atunci vei căpăta și înțelepciune și curaj să stai dreaptă în fața oamenilor; pentru că atunci îi vei vedea pe toți egali, indiferent de vârstă, sex, naționalitate, credință, funcție. Înaintea lui Dumnezeu suntem absolut toți egali; și cunoștința de Dumnezeu îi va aduce pe toți la această egalitate: cei care se cred mai presus de alții vor fi coborâți, iar aceia care se cred mai prejos de ceilalți vor fi ridicați. În Dumnezeu fiecare om născut pe pământ este născut pentru a fi de ajutor celorlalți; de aceea El ne-a înzestrat cu daruri și calități diferite. Chiar și bogăția -atunci când este corectă- este un dar de la Dumnezeu nu pentru a ne dărâma propriile hambare ca să facem altele mai mari, ci pentru ca să ajutăm pe cei semenii noștri. Aceasta este dragostea; și așa este și Dumnezeu. Și așa trebuie să fim și noi dacă vrem ca să-I vedem fața.

| cristimihailov a răspuns:

Ori mergi la niste cursuri de dans ori la psiholog.

Cumva trebuie sa ajungi sa socializezi.

| Yrem3119 a răspuns:

Eu ti-as da un sfat de la om la om, ia-ti inima in dinti si fi tare, asa trebuie sa fi in viata asta, incearca macar o zi sa vezi cum te simti! Daca ce zic e prea mult pentru tine probabil ai nevoie de un psiholog, probabil dupa ce ai citit asta te gandesti "dar nu sunt nebuna de ce sa merg la psiholog". Psihologul nu este pentru oameni nebuni si nu este deloc o rusine sa mergi la el. Sa ti minte : In viata orice simti tu ca e bine pentru tine sa faci, sa nu te intereseze parerea nimanui! Ma gandesc ca undeva, candva s-a produs ceva in tine si de asta ai devenit asa timida si retrasa, ai probleme familiare, scuze daca sunt prea indiscreta?

| Onlyme3991 a răspuns:

Trebuie să iti găsești un băiețel ce e opusul tău...îți va scoate el timiditatea din tine!