| ioana3432B a întrebat:

Hei TPU! Am nevoie de un sfat din partea comunității acesteia. Deci… Eu locuiesc și muncesc in străinătate de câțiva ani. Am venit aici de nevoie. Am o prietena din copilărie cu care vorbesc sau mai bine zis vorbeam. Eram prietene bune dar nu prea am mai comunicat de când eu am plecat. Ii dădeam mesaje cu ce mai faci si tot ce zicea era ceva de genul ca eu am uitat de ea, ca nu mai dau semne de viața sau ca ii dau mesaj doar când îmi mai amintesc de ea. Ok, m-am simțit prost din cauza asta si am încercat sa ii dau mesaj mai des, problema e ca atunci când ii dădeam mesaj si vorbeam despre chestii, de exemplu ce am făcut azi, ce am mâncat sau ce mi-am mai cumpărat îmi scria ceva de genul, ooo te doare la basca, n-ai nicio grija, dai banii numai pe prostii, avea mereu o problema ca mănânc porcarii dacă ii trimiteam poze cu un Smoothie sau o poza cu nu știu o geanta cumpărată, eu am avut mulți ani telefon Samsung si intr-o zi mi-a căzut din mâna si s-a spart. A trebuit sa îmi iau alt telefon si am optat pentru un iPhone pentru ca de când munceam in străinătate mi-am putut permite unul. Nu i-am spus pentru ca nu voiam sa ne certam iar sau sa îmi dea mesaje de genul din nou. La scurt timp i-am trimis o poza cu mine, un selfie si nu am realizat ca se vedea telefonul si din nou aceiași discuție. Mă rog… Ea după un timp sa logodit si mă invitat la nunta si i-am zis ca vin, a trecut un timp si erau aceleași mesaje dacă ii ziceam ce faci sau altele aceleași discuții, te doare la basca, n-ai nicio grija… m-am enervat foarte tare dar am zis sa o las in pace pentru ca o sa vina nunta ei si nu vreau sa o supăr dar i-am zis surori mele ca după nunta eu nu mai vreau sa vorbesc cu ea si sa închei prietenia cu ea. La câteva săptămâni pana la nunta i-am dat mesaj intr-o zi, eu si sora mea am mers intr-o locație turistică si am făcut niște poze, foarte frumos acolo. Spre seara i-am trimis o poza cu niște clătite pe care le-am mâncat acolo, voiam sa ii spun ce frumos era si sa mai vorbim si noi. Ii trimit poza si ea îmi Răspunde:" Sper să-ți rămână in gât." I-am dat mesaj si am întrebat-o cine a supărat-o? Și îmi Răspunde."Tu" am închis telefonul si am început sa plâng, prima data in anii astia in care am fost prietene in care chiar mă făcut sa plâng. M-am gândit câteva zile la chestia asta si am decis ca nu o sa mă duc la nunta ei, știu si eu, adică nu as vrea sa îmi stea tortul in gât. I-am spus surori mele si mamei ca eu nu mai vin si dacă ele vor sa se ducă e alegerea lor. Eu nu le-am spus ce s-a întâmplat. între noi pentru ca îmi venea sa plâng. Au zis Ok cum vrei tu. Mai sunt câteva zile pana la nunta si aseară m-am certat cu sora si mama mea pentru ca părerea lor e ca fac greșit. Întrebarea mea e, chiar fac greșit ce fac? Îmi puteți spune sincer ce credeți despre chestia asta? Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Hahaha cred si eu ca nimănui nu ii convine ca cineva sa se laude non stop cu ce cumpara mai ales chestii scumpe bine a procedat fata

| ioana3432B explică (pentru Catrice):

A avut la cununia ei extensii de vreo 10 milioane, are același model de iPhone ca mine… nu m-am laudat cu nimic. Am crescut foarte sărace, nu mi-am permis niciodată ce a avut ea. Ambii ei părinți au întreținut-o. Are mașină cumpărată de ei, iau plătit școala de asistenta părinți are casa cu etaj, eu înainte sa plec din țara am stat intr-o căsuța cu doua camere cu familia mea, exclus bucătărie sau baie mai degrabă eu ar trebui sa fiu geloasa pe ea…

| ioana3432B explică (pentru Catrice):

Can m-am văzut cu ea acum un an i-am cumpărat brățara Pandora plus un charm cu "friends forever" pentru ca mereu și-a dorit una și de ziua ei i-am cumpărat încălțăminte sport de la Fila… nu e nimic rău sa îți dorești lucruri mai ales când muncești pentru ele, e prietena mea am vrut doar sa împart bucuriile mele cu ea dar nu credeam ca fericirea mea o sa deranjeze atât de mult pe cineva.

| Catrice a răspuns (pentru ioana3432B):

Aia ți-ai dorit tu sa iei nu ea...pe scurt i-ai zis eu îmi permit sa arunc cu bani și tu nu
Si ce treaba are nunta cred și eu ca a vrut sa arate cât mai bine la nunta se și castiga bani destui sa acoperi cheltuielile

| lpavel a răspuns:

Nu e deloc gresit ce faci, ba dinpotriva te-ai decis foarte bine! Iti zic eu ca daca te duceai iesea urat rau de tot pentru ca v-ati fi certat tare dar nu din vina ta ci ai ei! E o persoana tare invidioasa si te invidiaza pentru ceea ce ai si obtii iar ea nu poate avea!
Cu astfel de persoane trebuie sa rupi orice legatura rapid daca vrei sa ai liniste! Nu sunt demne de o prietenie sincera curata, mereu te va invidia si va cauta cearta cu orice ocazie. Inca o data iti spun scapa de ea cat mai repede dar nu intr-un fel urat ci pur si simplu ignor-o iar daca vreodata mai vorbiti ca asa se va ivi ocazia nu sta prea mult la discutii cu ea, gaseste-ti mereu scuze ca trebuie sa mergi udeva, trebuie sa faci ceva etc, si nu-i mai arata sau vorbi nimic din viata ta ca intoarce totul impotriva ta, asa sunt persoanele invidioase! Cel mai potrivit ar fi sa faci asta exact cand zice ca te doare la basca sau din astea... pacat ca esti o fire sensibila ca de nu o puneai la punct altfel! dar eu zic ca e mai bine asa, nu merita prietenia si respectul tau, scapa de ea spre linistea ta!