| ionutz9912 a întrebat:

am o problema cu engleza, atunci cand ascult o melodie sau ma uit la un film in engleza nu inteleg mai nimic din ce spune, dar daca ma uit la text si citesc inteleg mult mai bine decat atunci cand ascult, stiu pronuntia in engleza, deci care ar fi cauza? dau funda pentru cine ma ajuta cel mai mult!

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Ai nevoie de niste Exerciții de listening. Acesteaconstau in ascultarea unui text in engleză si rezolvarea unor sarcini pe baza lui. Probabil ai mai facut si la scoala si găsești si pe internet. In urma acestor Exerciții, vei ajunge sa înțelegi textul in engleză atunci cand il audiezi. Mult succes.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cauza este ca atunci cand citesti un text ai timp de gandire pentru a intelege.Pe cand la celelalte nu.

| wolder a răspuns:

Asa sunt si eu
asculta mai multa engleza

| express11 a răspuns:

Nu comunici in engleza. adica nu vorbesti cu alte persoane engleza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai destul exercitiu in comunicare

| rememberme24 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Asta e din cauza ca nu am invatat sa comunicam in engleza cu ceilalti...stim doar teoretic, nu si practic.Eu ma gandesc sa ascult cat mai multe melodii in engleza, sa ma uit la mai multe filme si/sau filmulete pe You Tube fara sa caut versurile sau subtitrarea.De asemenea am prieteni care vor, la fel ca mine, sa inteleaga mai bine engleza...o sa vorbesc cu ei si in romana si in English happy. Poti sa incerci si tu astea, poate au efect!