| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum credeti ca as putea sa inteleg engleza mai bine? Adica stiu sa scriu in engleza sau sa citesc insa nu pot sa inteleg pe careva cand vorbeste in engleza in schimb daca imi vorbeste-n scris inteleg perfect, eu nu prea vorbesc engleza insa o folosesc zilnic deoarece ma joc multe jocuri online dar nu stau sa joc cu sonor, mai mereu ascult muzica insa chiar nu pot sa inteleg pe cineva cand vorbeste-n engleza, inteleg maxim 2 3 cuvinte din tot ce spune si aia e, ma poate ajuta cineva?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Baza unei limbi este vocabularul, de asta nu intelegi ca nu stii ce inseamna cuvintele alea, daca nu stii cum sa intelegi, nu are logica, asa ca trebuie in mod obligatoriu sa inveti vocabular, de recomandat in context
https://www.ef.com/......000-words/
https://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/

creezi propoziti singur cu verbul conjugat plus cuv invatat, poti asculta non stop nu o sa intelegi in vechi, trebuie sa inveti cuvinte
verbele =conjugare
substantivele sunt usor de retinut ca dai cautare cuvant si isi apare imagini gen pisica
adjective la fel

| GirlOnline81 a răspuns:

Ca s-o intelegi ar trebui sa porti conversatii in limba engleza. Doar exersand poti vorbi si intelege mai bine o limba straina, evident.

| daren123 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Am uitat sa mentionez ca pot sa si vorbesc limba engleza insa nu pot s-o inteleg, nu am treaba la vorbit dar de inteles nema

| RAY a răspuns (pentru GirlOnline81):

Hai poarta o conversatie cu mine in Germana ca sunt curios

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Nu vorbesc germana, din pacate.

| RAY a răspuns (pentru GirlOnline81):

De ce nu vorbesti?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru daren123):

Tocmai asta iti spun, ca nu este suficient sa citesti sau sa vorbesti, pe cat de important este sa asculti sau, si mai bine, conversand.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca inca de mica m-am indragostit de limba engleza si m-am concentrat doar pe invatarea acesteia happy.

| RAY a răspuns (pentru GirlOnline81):

Vreau sa isi spun ca in lipsa cunoasteri vocabularului nu ai cum sa vb o limba

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Ray, initiatorul topicului a spus ca stie sa scrie, sa citeasca si sa vorbeasca engleza. Este, chiar daca ai un vocabular bogat, o diferenta enorma intre a citi/scrie/vorbi si a intelege. Ti-o spun din propria experienta; am patit-o.

| RAY a răspuns (pentru GirlOnline81):

Cum poti sa vorbesti daca nu ai un vocabular, hai sa vorbim in germana

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie sa vorbim germana, caci vad ca nici in limba materna nu ne intelegem. Asa ca am sa fiu mai explicita.
Pe la 18 ani, ca si initiatorul topicului, ajunsesem sa am un vocabular destul de bogat in limba engleza, astfel ca citeam si scriam foarte bine. Cand am ajuns in Londra, aveam impresia ca stiu atat de multa engleza incat o sa-mi fie usor, datorita faptului ca as putea purta conversatii, sa ma acomodez. Dar surpriza! In metrou sau la colt de strada, oriunde se discuta in preajma mea, aveam impresia ca toti vorbesc chineza, nicidecum engleza laughing. Abia dupa cateva luni, abia dupa ce am inceput sa conversez, am inceput sa inteleg ce se vorbeste in jur.
Nu stiu daca e o chestie generala, dar mie asa mi s-a intamplat, si cred cu tarie ca doar conversand si practicand limba respectiva (nu neaparat engleza) poti progresa.

| RAY a răspuns (pentru GirlOnline81):

Pe la 18 ani, ca si initiatorul topicului, ajunsesem sa am un vocabular destul de bogat in limba engleza,

si eu ce am spus? ai nevoie de vocabular pentru a intelege, vorbi, a scrie, a citi ceva