| RândunelPisică a întrebat:

am o problema in familie: mama si tata ma injura si ma bat, o prefera mai mult pe sora mea (nu ca as fi gelos) cand ma cert cu ea(are 16 ani) tot pe mine ma bate chiar daca ea e de vina.Cand ne intreaba unde vrem sa mergem( adica in parc, mare, munte) pe mine ma intreaba asa. si merge unde vrea sora mea. cand zic eu ceva ea face total invers cand zic ca merg pe strada ea zice :Bine..hai du-te dar asa. ca sa scape de mine cand iau -10 la scoala ma bate si ma injura si sora mea cand ea 9, 9.5, 8.5 o felicita. ce pot sa fac? m-am gandit chiar si sa fug de acasa crying va rog ajutati-ma chiar nu mai suport

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Discută cu părinții, spune ce ai pe suflet (dar foarte calm, matur, argumentat și preferabil fără să sune a reproș) și poate găsiți împreună o soluție, poate își vor schimba atitudinea în timp.
Fă-i să înțeleagă că te rănesc foarte mult când procedează în felul acesta și ar trebui să vă acorde atenție egală și să nu facă discriminări.
Cât despre violență fizică, dacă e grav, apelează la Protecția Copilului.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prezinta-te la asistenta copilului, la primarie. Nu fugi de acasa ca poti ajunge pe strazi si poti ajunge foarte rau. Ai dreptul sa nu fii batut. Poti sa suni la 116.111