| Pau a întrebat:

Am o mare nelamurire si nu stiu cum sa procedez
E mult ceea ce voi scrie deci sper sa aveti rabdare sa cititi
La scoala este un baiat care ma place, hai sa ii spunem David. Cu el am iesit la suc doar pentru a-l cunaoste dar si-a facut iluzii in legatura cu ce as vrea eu de la el, si anume a crezut ca imi place de el in sensul de iubit. Ok, David este in clasa a 9-a ca si mine de altfel (intr-o clasa paralela). In clasa cu mine mai este un baiat Alex care ma place si el. Pe el in schimb il cunosc de 6 ani deci m-am obisnuit sa ma 'pipaie' ( in sensul ca vine si ma strange in brate, imi da pupic pe obraz cand ne vedem/plecam sau ma gadila/imi pune mainile pe solduri etc) deoarece eu cu acest Alex ma inteleg foarte bine si stiu ca glumeste (de fapt el e serios dar eu nu vreau sa fiu cu el. poveste lunga). Oricum David e gelos si ieri l-a vazut pe Alex ca m-a gadilat si am strigat la el sa ma lase in pace iar el in continuare ma tachina si ma lua in brate. Eu i-am spus sa ma lase in pace pentru ca imi invatam si nu pentru ca eram suparata pe el dar David a inteles pe dos. Asa ca ieri a mers la Alex si i-a facut scandal ca de ce se ia de mine si a dat sa il loveasca dar m-am bagat la fix intre ei, singurul lucru pe care si l-au impartit fiind un rand de replici dure cu multe beep-uri si o multime de priviri furioase
Pana la urma am facut cumva sa ii impac, adica erau pe acelasi coridor si nu au mai sarit la bataie dar azi am crezut ca se va lasa cu sange
Am iesit de la scoala impreuna cu Alex si inca un coleg cu care urma sa ma duc la suc (l-am refuat pe David sa mergem in parc in favoarea celor doi colegi) iar David a spus ok du-te cu ei e treaba ta
Eu ca sa merg acasa trebuie sa ma duc cu autobuzul iar statia de autobuz e langa gara. Acolo astepta exact David cu inca vreo 15-20 de baieti in spatele lui ca sa il bata pe Alex si pe colegul cu care ieseam la suc
Au inceput sa isi arunce vorbe grele iar la un moment dat David i-a dat un pumn lui Alex
Cand am vazut am ramas absolut socata; Nu am stiut ce sa fac sau cum sa reactionez
E drept ca abia l-a atins deoarece s-a ferit dar totusi i-a fost rosie barbia cam o ora
David e fotbalist, apropo...are fizic e ok; patratele tot ce vrei (tot ce vrea o fata ca deah conteaza aspectul) dar nu are nimic in creier deci din aceasta cauza i-am spus pass. Si-a luat-o in cap ca daca e fotbalist poate sa bata pe cine vrea el
Alex e rugbyst. E destul de mare si e facut, mai facut ca David
Problema e ca eu nu vreau sa se bata
Nu ca mi-ar fi frica sa nu il loveasca David pe Alex ci invers
Ma gandesc ca daca ii va da o palma va cadea instant pe jos; plus de asta urasc violenta si nu pot sa inteleg cum doi baieti se pot bate asa pentru o fata
Intrebarea mea ar fi, cum as putea reactiona in astfel de cazuri? Nu vreau sa ma cert cu ei pentru ca pe Alex il stiu de 6 ani si imi e ca un frate iar pe David de numai 2 luni dar ma inteleg bine si cu el deci nu vreau sa il pierd pe unul sau pe ambii
M-a sunat azi David si mi-a spus ca noroc ca m-am bagat azi intre ei 2 ca altfel ii dadea la Alex de il rupea (poate ca David nu stie ca al meu amic, Alex face rugby..in curand cred ca va afla daca il mai injura mult -Alex mi-a marturisit ca nu mai poate suporta injuraturile si toate fazele fara sa reactioneze-)
Oricum pe miercuri se anunta o mare batalie...si David si Alex si-au chemat amici ca sa se bata
Sunt total pierduta si foarte nervoasa NU vreau sa pateasca nimeni nimic
Ce sa fac? Am incercat sa vorbesc cu fiecare in parte dar nu am cu cine

1 răspuns:
| me_1960 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu amandoi! Spune-le ca daca nu inceteaza nu ai sa mai vorbesti cu ei niciodata si sa-si scoata din cap chestia cu bataia pentru ca nu sunteti la box.Totusi sunt in clasa a 9-a ar trebui sa se comporte mai matur. Daca nu merge nici asa, incearca sa discuti cu parintii tai sau chiar cu ai lor inainte ca cineva sa fie ranithappy. Sper ca pana la urma vor inceta jocul acesta prostesc.Nu te pot obliga sa fi cu ei doar din frica sa nu se ia la pumni.