Întrebare recomandată | Iustangi a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi. Ce tentatii ii pot determina pe oameni sa actioneze in anumite momente altfel decat ar dori sau ar trebui sa procedeze. Vi s-a mai intamplat vreodata sa nu rezistati unei tentatii?

Răspuns Câştigător
| felixbbimage a răspuns:

Ceea ce numesti "tentatii" sunt impulsurile declansate de anumiti stimuli la care suntem conditionati sa raspundem. O putem face in doua moduri: cel mai simplu, animalic, facem ceea ce ne cere impulsul( ex. vad un telefon, il doresc cu disperare, ma duc si-l iau pur si simplu, indiferent al cui e. Cealalta rezolvare, cea umana, cea a omului-animal social, este sa vad in ce conditii il pot avea: il pot cumpara, il pot castiga printr-un concurs, pot discuta cu proprietarul sa mi-l doneze de buna voie etc. Totul tine de respectarea regulilor sociale, a normelor juridice, a decentei si a bunului simt pentru a-ti satisface nevoile si a da curs tentatiilor pe care le intalnesti zilnic.

| Iustangi explică (pentru felixbbimage):

Multumesc! Mi-a fost de folos raspunsul tau happy

2 răspunsuri:
| indiaqueen a răspuns:

Da.Este vorba de psihologia inversa.Ai tendinta sa faci lucrurile exact pe invers chiar daca vrei sa nu fie asa. Fundaa?