| TheTimeKiller a întrebat:

Am si eu o intrebare tot de la evaluarea nationala(matematica). La subiectul 3, exercitiul 1 punctul c eu nu am mai transformat 400 radical 3 pe foaia de examen si am pus direct ca 400 radical 3 mai mic de 700. Credeti ca voi primii vreun punct pentru raspunsul meu? Si inca o nelamurire la exercitiul 2 subiectul 3 punctul c cand ne-a facut dupa examen profesorul de mate rezolvarea el a spus ca PQ era linie mijlocie in triunghiul ala si trebuia sa facem A(prim)C(prim) pe 2 si o aflam. Eu am vazut altfel si am trasat diagonala bazei de jos astfel am obtinut un trapez isoscel. Si de acolo am aflat baza mica(care era PQ) credeti ca o sa-mi ia in considerare? Mentionez ca rezultatul de la sfarsit a fost tot 2 radical 13 pe 2 care imi dadea radical 13. Tinand cont ca am gresit ca fraierul la un punct de la subiectul 1(am pus 8 in loc de 9 la interval) credeti ca iau peste 8.50? In rest tot ce am facut este bine doar aici am nelamuriri.

1 răspuns:
| Disharmony a răspuns:

La primul exerciţiu de la S3 o să primeşti vreo 3 sau 4 puncte, pentru că mai trebuia să faci o operaţie. Iar la celălalt exerciţiu o să primeşti punctajul maxim, pentru că ai ajuns la rezultatul corect, chiar dacă într-un alt mod.