| Loryeu a întrebat:

Daca la evaluarea nationala la matematica, la subiectul 3, exercitiul 2 subpunctul c, am aflat PQ cu teorema lui pitagora in triunghiul format de P, Q si un punct de pe mijlocul lui BB' primesc cele 5 puncte? ( in barem scrie doar de linie mijlocie). ^^

Răspuns Câştigător
| ralluca15lp a răspuns:

Pai presupun ca e corect daca ti.a dat la urma radical din 13. Cerinta era sa arati ca segmentul are lungimea respectiva nu conta cum arata-i.

6 răspunsuri:
| ReusxD a răspuns:

Presupun ca e corect trebuia sa iti dea radical din treisprezece13

| Behindyou a răspuns:

Ma, ce idee buna, nici nu m-am gandit.
Pai, sigur ca iti da.
Scrie acolo, la inceputul baremului, ca se puncteaza orice varianta corecta de rezolvare.
Da` ce chestie ingenioasa, nici nu m-am gandit.
Daca ai scris ca alea doua sunt perpendiculare, pentru ca si planele sunt perpendiculare, iti da maxim.

| Lycan a răspuns:

Asa am facut si eu
E corect! 1

| razvy1610 a răspuns:

Daca ti-a dat rezultatul primesti punctajul.

| Andreea0smile a răspuns:

Daca ti-a dat corect nu vad de ce ti-ar scadehappy

| mihii a răspuns:

Depinde de cine corecteaza, unii se iau doar dupa barem, altii puncteaza si celelalte rezolvari. happy